České domácnosti naspořily za půl roku přes 116 miliard korun

Kdyby Češi věnovali všechny své úspory ministerstvu financí, mohl by státní rozpočet skončit v neuvěřitelném přebytku 1,29 bilionu korun. Vypovídají o tom nejnovější data zveřejněná Českou národní bankou, z nichž vyplývá, že české domácnosti v korunách i cizích měnách v červnu navýšily své vklady u bankovních domů na nový rekord 3,51 bilionu korun.
Češi bojují s růstem spotřebitelských cen lépe než jejich vláda. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Slušné bylo v červnu s výjimkou stavebního spoření i tempo růstu vkladů všech typů, jež sice nepřekonalo rekordních 35,5 miliardy v dubnu, ale i tak je přírůstek úspor o 25,5 miliardy korun nad běžným průměrem. Není divu, že tržby maloobchodu tak úpějí.

A také se potvrdilo, že české domácnosti mají rády volný přístup ke svým penězům, protože na nevázaných vkladech mají uloženu většinu svých financí v objemu 2,59 bilionu korun, zatímco na lépe úročených termínových vkladech jen 921 miliard korun.

Letos poprvé však došlo k nárůstu vkladů na neúročených běžných účtech o 2,26 miliardy na celkových 1,45 bilionu korun, což jen dokládá, že Češi chtějí mít nad svými úsporami kontrolu i za cenu nižšího zhodnocení.

PSALI JSME:
Češi v lednu opět vylepšili rekord ve spoření

Celkem očekávaně se snížilo množství peněz ve stavebním spoření o 2,8 miliardy z 315 na zhruba 312 miliard korun. Vklady ve stavebním spoření jsou jediným druhem úspor, které zaznamenaly pokles.

Sestup zájmu o stavební spoření byl v prvním pololetí s jedinou přestávkou v dubnu sice mírný, leč setrvalý. V lepších časech opatrovaly stavební spořitelny standardně kolem 350 miliard korun a zřejmě není daleko doba, kdy i 300miliardová hranice těchto úspor přestane být magická.

Za celé první pololetí se vklady domácností v bankách navýšily o 116,5 miliardy korun. S nabídkou zajímavých úrokových sazeb Češi za prvních šest měsíců roku přemístili 76,5 miliardy korun do lépe úročených vázaných vkladů zejména z běžných účtů, kde objem peněz poklesl o 76 miliard.

Růst vkladů působí protiinflačně a dá se tak s mírnou nadsázkou říci, že obyvatelé bojují s růstem spotřebitelských cen lépe než jejich vláda.

PSALI JSME:
Češi spoří přes 21 procent svých příjmů

Zavřít reklamu ×
  1. Nevidím důvod něco věnovat této vládě,která je vyloženě proti svým občanům! Lidé šetří,protože bude jen hůř.

  2. Tak ono také záleží kolik si kdo ukousne z koláče . Bohatství se koncentruje k vrcholu pyramidy . Bylo to tak , je a bude. Kapitalismus stojí ale na masové spotřebě a tu horních pár procent nevytrhne.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB