Slušné bylo v červnu s výjimkou stavebního spoření i tempo růstu vkladů všech typů, jež sice nepřekonalo rekordních 35,5 miliardy v dubnu, ale i tak je přírůstek úspor o 25,5 miliardy korun nad běžným průměrem. Není divu, že tržby maloobchodu tak úpějí.
A také se potvrdilo, že české domácnosti mají rády volný přístup ke svým penězům, protože na nevázaných vkladech mají uloženu většinu svých financí v objemu 2,59 bilionu korun, zatímco na lépe úročených termínových vkladech jen 921 miliard korun.
Letos poprvé však došlo k nárůstu vkladů na neúročených běžných účtech o 2,26 miliardy na celkových 1,45 bilionu korun, což jen dokládá, že Češi chtějí mít nad svými úsporami kontrolu i za cenu nižšího zhodnocení.
Celkem očekávaně se snížilo množství peněz ve stavebním spoření o 2,8 miliardy z 315 na zhruba 312 miliard korun. Vklady ve stavebním spoření jsou jediným druhem úspor, které zaznamenaly pokles.
Sestup zájmu o stavební spoření byl v prvním pololetí s jedinou přestávkou v dubnu sice mírný, leč setrvalý. V lepších časech opatrovaly stavební spořitelny standardně kolem 350 miliard korun a zřejmě není daleko doba, kdy i 300miliardová hranice těchto úspor přestane být magická.
Za celé první pololetí se vklady domácností v bankách navýšily o 116,5 miliardy korun. S nabídkou zajímavých úrokových sazeb Češi za prvních šest měsíců roku přemístili 76,5 miliardy korun do lépe úročených vázaných vkladů zejména z běžných účtů, kde objem peněz poklesl o 76 miliard.
Růst vkladů působí protiinflačně a dá se tak s mírnou nadsázkou říci, že obyvatelé bojují s růstem spotřebitelských cen lépe než jejich vláda.
Nevidím důvod něco věnovat této vládě,která je vyloženě proti svým občanům! Lidé šetří,protože bude jen hůř.
Tak ono také záleží kolik si kdo ukousne z koláče . Bohatství se koncentruje k vrcholu pyramidy . Bylo to tak , je a bude. Kapitalismus stojí ale na masové spotřebě a tu horních pár procent nevytrhne.