V průmyslu se ve druhém čtvrtletí snížila spotřeba tepla o 17 %, u domácností naopak vzrostla o 2 %

Spotřeba tepla ze soustav zásobování klesala i ve druhém čtvrtletí, meziročně se snížila takřka o pět procent. Největší měrou se o to zasloužil sektor průmyslu, který odebral bezmála o 17 procent tepla méně. Spotřeba domácností naopak o dvě procenta vzrostla. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy o provozu teplárenských soustav, kterou zpracoval Energetický regulační úřad (ERÚ) a kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
V letošním druhém čtvrtletí pokračoval trend snižování výroby tepla z hnědého (-6,7 %) a černého (-8,4 %) uhlí i ze zemního plynu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vývoj spotřeby tepla z centrálních zdrojů v čase kolísal. Zatímco v dubnu a červnu se snížila (o 8,2 %, respektive o 9,4 %), v květnu naopak došlo k nárůstu, a to o 5,1 procenta.

Odlišné bylo rovněž „meziroční skóre“ u jednotlivých kategorií spotřebitelů. Zatímco průmysl spotřeboval o 16,8 procent tepla méně, sektor obchodu, služeb, školství a zdravotnictví zůstal téměř na loňských hodnotách (-0,1 %) a domácnosti si připsaly dokonce nárůst o dvě procenta.

„Neznamená to ovšem, že bychom doma začali teplem výrazně plýtvat. Vliv mělo chladnější počasí, teplota se totiž pohybovala v průměru o 0,6 °C pod dlouhodobým teplotním normálem. Především jsme ale spotřebu extrémně snížili už v loňském roce, a to skoro o čtvrtinu,“ vysvětlil předseda ERÚ Stanislav Trávníček.

„V porovnání s druhým čtvrtletím roku 2021 spotřebovaly domácnosti stále o 22,5 procenta tepla méně. Obdobný efekt jsme mohli ve druhém čtvrtletí pozorovat také u elektřiny a plynu. Tam sice domácnosti spotřebu stále ještě snižovaly, tempo poklesu však, v porovnání s předchozími kvartály, zřetelně zpomalilo,“ dodal Trávníček.

Nižší byla v letošním druhém čtvrtletí nejen spotřeba tepla, která dosáhla celkové hodnoty 12,5 Petajoule (PJ), ale také jeho brutto (hrubá) výroba (29,4 PJ, pokles o 4,8 %). Pokračoval trend snižování výroby tepla z hnědého (-6,7 %) a černého (-8,4 %) uhlí i ze zemního plynu (-8,3 %).

Meziroční pokles se projevil také u technologií na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KVET), konkrétně o 4,3 procenta.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB