V reakci na zničení Kachovské přehrady rostou světové ceny pšenice či kukuřice

Názor
Světové ceny základních zemědělských plodin zdražují, a to v reakci na úterní zničení Kachovské přehrady na Ukrajině. Trhy se obávají zaplavení a poškození sýpek a sil na toku řeky Dnipro. Hrozí totiž rozsáhlé plesnivění uskladněného obilí a dalších zemědělských plodin. Ukrajina patří k předním světovým obilnicím.
Světové ceny základních zemědělských plodin zdražují, a to v reakci na úterní zničení Kachovské přehrady na Ukrajině. Na snímku hráz přehrady s elektrárnou v dubnu 2013. Foto: Дзюбак Володимир – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72550911

Termínové kontrakty na pšenici na burze v Chicagu stouply v reakci na zničení přehrady o zhruba tři procenta. Zdražily také termínové kontrakty na kukuřici.

Trhy se obávají nejen přímo zničení velkého objemu ukrajinské úrody, ale vnímají také to, že útok na přehradu představuje další stupňování již přes patnáct měsíců trvajícího konfliktu, jehož ukončení je tak tím pádem ještě v hustší mlze. Stupňuje se proto tedy nejistota na světových trzích.

PSALI JSME:
České úřady neodhalily závadnost zemědělského dovozu z Ukrajiny

Dopad zničení přehrady bude trvalejší. List Kyiv Independent cituje z analýzy poradenské společnosti Agroanalysis, podle níž v důsledku destrukce vodního díla a souvisejícího nedostatku dodávek vody, který nyní bude zasažené oblasti dlouho sužovat, přijdou pouze pěstitelé zeleniny o 20 tisíc hektarů půdy.

Jen v Chersonské oblasti se tak objem produkce zeleniny vrátí do doby před zhruba pěti lety, během nichž se podařilo výrazně pokročit v rekultivaci tamní zemědělské půdy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ukrajina představí obří „Marshallův plán“ své poválečné obnovy. Financování zajistí hlavně EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB