Větve u elektrických drátů za sto tisíc

Poradna
Přijedete na chalupu, nebo se vrátíte z dovolené a na vašem pozemku se válejí uřezané větve. Vandalství? Nikoli, pouze důsledek toho, že jste nesplnili povinnost vyplývající z energetického zákona a někdo vás v tomto směru nahradil. Obvykle firma najatá distribuční společností.
Pokud se stromy vyšší tří metrů nachází v ochranném pásmu nebo koruna svými větvemi porušuje vzdálenost minimálně dvou metrů od vedení, je majitel upozorněn, že dřevina na jeho pozemku ohrožuje spolehlivý provoz elektrického vedení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Majitelé a uživatelé pozemků, přes které vede nadzemní elektrické vedení nebo na něž zasahuje ochranné pásmo distribuční soustavy, jsou totiž podle zákona povinni pravidelně odstraňovat a oklešťovat stromoví a jiné porosty ohrožující bezpečný a spolehlivý provoz energetické distribuční soustavy.

Musíte je pustit

Asi vás napadne, že by stačilo jen upozornění a větve z okolí nadzemního vedení byste odstranili sami.

A mají vůbec pracovníci provozovatele distribuční soustavy právo vstupu na váš soukromý pozemek?

Podle energetického zákona jim v souvislosti se zřizováním, obnovou a provozováním distribuční soustavy musíte umožnit vstup i vjezd.

Ze zákona mají dokonce právo nejen na vstup na soukromý pozemek, ale i na prořezání, a dokonce likvidaci větví (v případě nutnosti celých stromů, pozn. aut.).

Obvykle však odstraněné dřeviny nechávají na místě jejich majitelům.

Na druhou stranu je pravda, že k zásahu ze strany distribuční společnosti by mělo dojít až poté, co majitel pozemku nereaguje na upozornění se stanovením rozsahu, v jakém má dojít k odstranění stromoví a jiných porostů.

Sami udělat, nebo strpět

Tato výzva nemusí směřovat na každého majitele zvlášť, ale distributoři zasílají na města a obce žádost o zveřejnění upozornění způsobem v místě obvyklým. Tedy např. na webových stránkách či úřední desce.

Je to zkrátka povinnost, kterou musíte buď sami provádět, nebo ji na svém pozemku strpět.

Jaká je ochranná zóna?

Neodstraňují se pouze větve, které zasahují přímo do elektrického vedení (jejich odstranění může být velmi nebezpečné!), ale musí být dodržena zákonem stanovená vzdálenost – tzv. ochranná zóna.

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

Její velikost se liší podle druhu vedení. Pro nejčastěji využívanou síť o napětí do 35 kilovoltů platí pásmo sedmi metrů počítané od krajních fázových vodičů umístěných na konzoli.

Při započtení délky konzole by se od stožáru zapuštěného do země neměl na žádnou stranu nacházet strom ve vzdálenosti osmi až devíti metrů. A jeho větve by neměly zasahovat blíž než dva metry od drátů. Tato vzdálenost platí pro vodiče se základní izolací, u závěsných kabelových vedení je to poloviční vzdálenost.

Pokuta až sto tisíc?

Pokud se tedy zeleň vyšší tří metrů nachází v ochranném pásmu nebo koruna svými větvemi porušuje vzdálenost minimálně dvou metrů od vedení, je majitel upozorněn, že dřevina na jeho pozemku ohrožuje spolehlivý provoz elektrického vedení. Přitom je jasné, že co se ještě na podzim nebo v zimě zdálo jako bezpečná vzdálenost, stane se během jara důvodem k prořezání.

To samozřejmě může vyvolat nevoli u sadařů, když výzvu k prořezání větví dostanou v průběhu vegetačního období ovocných stromů. Radost samozřejmě nemají ani majitelé vzrostlých stromů, které slouží „jen“ jako okrasa či zajišťují soukromí.

PSALI JSME:
Můžete pokácet strom na vlastní zahradě?

Bránit se těmto upozorněním však znamená hrozbu pokuty až 100 000 Kč fyzické osobě (obvyklá taxa je kolem 20 000 Kč), firmy mohou dostat finanční trest až 15 milionů korun.

Velmi nebezpečná údržba

Bez ohledu na to, že jde o povinnost vyplývající ze zákona, likvidovat přerostlé větve v nejméně třímetrové výšce není jednoduchá a bezpečná činnost. Nebezpečí vyplývá nejen z práce ve výšce, ale také z blízkosti elektrického vedení. Nikdy se nepřibližujte k samotnému vedení. Pokud na něj spadne větev, nikdy se ji nesnažte odstranit, ale na tuto skutečnost upozorněte provozovatele sítě.

Úpravu koruny stromu by nikdo neměl provádět sám, bez spolupráce s osobou schopnou případně zavolat pomoc. Větve je výhodné zkracovat co nejvíc, aby nebylo nutné tuto činnost za rok opakovat. A také je užitečné myslet na ochranné pásmo už při výsadbě nových stromů či keřů.

PSALI JSME:
Nebezpečí znehodnocení pozemku: Zřízení služebnosti inženýrské sítě

Zavřít reklamu ×
  1. Kolik plati tedy majitel drátů vlastnikovi pozemku za omezení ? Majitel drátů provozuje vydělává zisky, majitel pozemku musí strpět omezení. Nejedná se náhodou o neoprávnéný majetkový prospěch ?

  2. Kamarádovi firma naopak z pozemku odvezla dřevo, které si tam po pročištění svepomocí nechal. A část z něj použili na zpevnění půdy pro techniku. V podstatě mu to ukradli a znehodnotili. Nikod se s ním nebavil.

  3. Povinnost tu sice je, pouze však na straně vlastníka pozemku. Nejsou uzavřena věcná břemena a už vůbec ne jejich zpoplatnění – pokud tedy omezuji právo vlastníka, je tedy logické, že by za to měla být náhrada.

  4. Musíte strpět, musíte je pustit, musíte…..ale nájemné za trvalé omezení v nakládání se soukromým pozemkem od distribuční společnosti, která vydělává na distribuci elektřiny po soukromých pozemcích nečekejte!!! A pak, že jsou práva na straně vlastníků ….

  5. Několikrát jsem žádal aby mě el. vedení které vede přes zahradu přeložili mimo a bez odezvy.

  6. Celé to je u nás stále v době komunistů. Rozvodné závody byly Bohem a soukromého tu nebylo nic. A podle toho se řídí dodnes. Dráty vám natáhnou přes pozemek bez vašeho souhlasu a vy máte z toho pak jen povinnosti. Oni pracují ve veřejném zájmu. Takže vám tam natáhnou dráty, zakopají potrubí a vy jim vždy musíte umožnit přístup. Kamarád opravoval omítku a firma přitom asi strhla nějaký kabel, o kterém nikdo nevěděl. Byl to údajně internet, která bez jeho vědomí na jeho zeď přitloukla firma a on pak platil jak za nové natažení, tak penále těm odpojeným. Nikde se nedovolal.

  7. Asi před sedmi lety jsem požádal distributora o spolupráci s odstraněním vysoké břízy /nemám výškovou plošinu/ a hrozil vývrat do drátů. Výsledek nula. Tak tady nehrozte pokutami. Kasírovat dovede každý.

  8. špatny zakon,provadějici firmy zpusobí škody,třeba plotu,ale do puvodniho stavu to nedaji,je to špatně i distribuci by odběratel měl mít se slevou!

  9. Lidi neblázněte, ve většině případů tam to vedení bylo dřív než jste se narodili. Berte to holt jako daň za vyspělejší svět. Teď jako každý Čech, za to chcete náhrady a jiné výhody se zdá. Ano, zákon není postaven úplně jak by měl, jako asi většina věcí u nás. Holt skoro každý je v tý naší malý zemi něčím trochu omezen, ať vedení, silnice atd. přeci. Elektřina je nám dobrá ale nedej bože, že nám na hodinu nepůjde, to je oheň na střeše, což!!! A v tom případě si uvědomme, že to může být právě důsledek naší nezodpovědnosti, možná i lenosti starat se o svá hospodářství, ba i neznalosti a lajdáctví. Takže ruku na srdce, než si začnete stěžovat a nadávat, asi začněme u sebe sama. Energetici nejsou dřevorubci přeci. Možná by i ty škody po nich, jak tu píšete nebyli takové, kdyby se každý staral o své, než o druhé.

    • Tak to je hezké co píšete pozemky, které moje rodina vlastní více jak stopadesát let byly bez jakéhokoliv vedení. Za minulého režimu si tam totalitní stát postavil vysoké napětí. Neměli jsme žádnou šanci to ovlivnit. Po revoluci nikdo nepřišel a neřek tady je finanční kompenzace za znehodnocení majetku, to je podle mě špatně. Pokud se dnes staví jakékoliv inženýrské sítě vždy je za ně kompenzace, vlastní zkušenost a co se týká vlastní údržby tak to s vámi souhlasím. Svítit chceme všichni.

    • V době, kdy to bylo státní by možná tento argument prošel. Ale když na tom vydělává soukromá firma, tak je to hloupost.

  10. Obvyklý český postsocializmus. Majitel musí strpět a nemá z toho vůbec nic. Distribuční společnosti bohatnou.
    Něco podobného jsou elektrické konzole na domech. Omezují vlastníka ale nic z toho nemá, jen důvod buzerace.
    Poslanci s tím nic neudělají, protože dostanou do stranických pokladen sponzorský dar od těchto společností.
    To už není veřejný zájem ale snížení nákladů a snadný zisk soukromé firmy.

  11. Tož, tak stát je stát, ale čí jsou výrobci/dodavatelé?. Ale kdo nechce vedení firmy přes svůj pozemek, nechá si ho natáhnout jen po hranici pozemku e a pak se postará sám a je klid.

  12. Mnohokrát jsem kontaktoval ČEZ Distibuce a.s. s žádostí o nahlášení termínu vypnutí VN, pro ořez vadného stromoví. Nikdy se neozvali. Letos mi 4x přijeli nejací Rumuni těžit dřevo pod vedením VN. poprvé jsem je vyhodil s tím, ža si ořez rovedu sám. Za 14 dní přijeli jiní. Zavolal jsem Policii. Policista mne po lustaci dle předloženého OP vyzval k testu na alkohol alkoholtestrem (jsem zapřísahalý abstinent). Než vše dokončil, Rumuni odjeli. Policisté řekli, že protože ti lidé už nejsou na místě, nemohou nic vyšetřovat. Zvláštní je, že nejdříve lustrovali mě a dělníky, kteří neoprávněně vstoupili na pozemek a způsobyli škodu ztotožnit jaksi zapoměli.
    ČEZ je nehorší organizace, kterou znám. S nimi máte jen povinnosti. Snad jen dodám, že vedení VN zbudovali přes můj pozemek bez jakéhokoli mého vědomí či vyjádření. Prostě přijela technika, vyvrtali díry na sloupy, postavili, natáhli vodiče a řekli, že mám na pozemku břemeno strpení.
    A tak se ptám, kde je tedy výkon práva z ústavy, kdy soukromý majetek je nedotnutený. Mého majetku se dotýká kdejaký čezák a nic s tím nezmohu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB