Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (5.): Co se stalo s budoucností?

Téma týdne
Kdysi světlá budoucnost se nyní jeví pochmurnější, než kdy jindy. Konflikty bez řešení přibývají. Navzdory rozšířené touze po politické změně, která se projevuje ve vzestupu krajně levicových a krajně pravicových stran, zůstávají výsledky neuspokojivě skoro stejné.
Analytici Saxo Banko očekávají, že rok 2024 začne a skončí na stejné vlně. Rostoucí nespokojenost s establishmentem se přenese do voleb v Evropské unii, Spojeném království a možná i v USA. Ilustrační foto: Paul Sableman – St. Louis Immigration Rally 2/4/2017, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55932547

Je to proto, že většina politických programů nenabízí nic jiného než opakované a rozmělněné verze minulých návrhů. I kulturnímu životu dominují reprízy. Výkonnost v průmyslu, kultuře a politice téměř zmizela.

Místo slibovaných létajících aut tu máme jejich méně působivé bratrance – elektrická auta. I když bychom měli investovat čas do vymýšlení, jak se dostat na Mars, trávíme ho na sociálních sítích. Ztrácíme schopnost kriticky myslet.

PSALI JSME:
Dubajská policie testuje létající motorky

Zabýváme se bezvýznamnými nesmysly ve světě, který zoufale potřebuje řešení pro čistou vodu, ochranu před povodněmi, změnu klimatu, sociální nerovnost, obranu, kybernetickou bezpečnost, vzdělání a infrastrukturu.

Hra předstírání a zdržování je ve své poslední směně. Očekáváme, že rok 2024 začne a skončí na stejné vlně. Rostoucí nespokojenost s establishmentem se přenese do voleb v Evropské unii, Spojeném království a možná i v USA. Cynik ale může namítnout, že to je budoucnost, kterou si zasloužíme.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (2.): Všechno je to o recesi

Hlasy zoufalství a nespokojenosti potřebují politickou platformu, která by ukázala, že řešení se nenacházejí v protiimigračních opatřeních, uzavřených hranicích, opuštění mezinárodní spolupráce, zaměření čistě na národní bezpečnost nebo propadnutí panice a strachu.

Strachem, nejzákladnějším instinktem v nás všech, je všechno řízeno. Abychom byli soucitní, musíme se povznést z jednoduchosti a egoismu. Nejchytřejší lidé jsou pravděpodobně nejcitlivější, nejméně agresivní.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (3.): Tajemný úsměv dluhopisů

Náš prognóza říká, že se svět znovu zapojí do předstírání a expanze. Zda to bude trvat jeden nebo dva roky, není známo, ale vlády, jež naplní systém fiskálními výdaji a dluhovou zátěží, se opět stanou problémem.

Politické volby budou taženy rétorikou proti establishmentu. Spíše ano než ne, bude výstupem pomalý růst a relativně vysoká jádrová inflace. Největší riziko pro ekonomický výhled představuje letošní první pololetí, zatímco pro druhé je to výhled politický.

Autor je hlavní ekonom a CIO společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šestá šokující předpověď pro rok 2024: Robert F. Kennedy vyhraje prezidentské volby v USA

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB