Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (5.): Co se stalo s budoucností?

Kdysi světlá budoucnost se nyní jeví pochmurnější, než kdy jindy. Konflikty bez řešení přibývají. Navzdory rozšířené touze po politické změně, která se projevuje ve vzestupu krajně levicových a krajně pravicových stran, zůstávají výsledky neuspokojivě skoro stejné.
Analytici Saxo Banko očekávají, že rok 2024 začne a skončí na stejné vlně. Rostoucí nespokojenost s establishmentem se přenese do voleb v Evropské unii, Spojeném království a možná i v USA. Ilustrační foto: Paul Sableman – St. Louis Immigration Rally 2/4/2017, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55932547

Je to proto, že většina politických programů nenabízí nic jiného než opakované a rozmělněné verze minulých návrhů. I kulturnímu životu dominují reprízy. Výkonnost v průmyslu, kultuře a politice téměř zmizela.

Místo slibovaných létajících aut tu máme jejich méně působivé bratrance – elektrická auta. I když bychom měli investovat čas do vymýšlení, jak se dostat na Mars, trávíme ho na sociálních sítích. Ztrácíme schopnost kriticky myslet.

Zabýváme se bezvýznamnými nesmysly ve světě, který zoufale potřebuje řešení pro čistou vodu, ochranu před povodněmi, změnu klimatu, sociální nerovnost, obranu, kybernetickou bezpečnost, vzdělání a infrastrukturu.

Hra předstírání a zdržování je ve své poslední směně. Očekáváme, že rok 2024 začne a skončí na stejné vlně. Rostoucí nespokojenost s establishmentem se přenese do voleb v Evropské unii, Spojeném království a možná i v USA. Cynik ale může namítnout, že to je budoucnost, kterou si zasloužíme.

Hlasy zoufalství a nespokojenosti potřebují politickou platformu, která by ukázala, že řešení se nenacházejí v protiimigračních opatřeních, uzavřených hranicích, opuštění mezinárodní spolupráce, zaměření čistě na národní bezpečnost nebo propadnutí panice a strachu.

Strachem, nejzákladnějším instinktem v nás všech, je všechno řízeno. Abychom byli soucitní, musíme se povznést z jednoduchosti a egoismu. Nejchytřejší lidé jsou pravděpodobně nejcitlivější, nejméně agresivní.

Náš prognóza říká, že se svět znovu zapojí do předstírání a expanze. Zda to bude trvat jeden nebo dva roky, není známo, ale vlády, jež naplní systém fiskálními výdaji a dluhovou zátěží, se opět stanou problémem.

Politické volby budou taženy rétorikou proti establishmentu. Spíše ano než ne, bude výstupem pomalý růst a relativně vysoká jádrová inflace. Největší riziko pro ekonomický výhled představuje letošní první pololetí, zatímco pro druhé je to výhled politický.

Autor je hlavní ekonom a CIO společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB