Zákon o významné tržní síle: Tisíce firem musí do konce roku upravit staré smlouvy, jinak jim hrozí vysoké pokuty

Názor
Od začátku letošního roku začala platit novela zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů. Zatímco dříve tento zákon platil pouze pro ty největší potravinářské řetězce, nyní dopadá na celou řadu firem působících v zemědělství či potravinářství.
Zákon č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle byl přijat za účelem omezení možnosti zneužívat postavení silnější smluvní strany v dodavatelsko-odběratelských vztazích. Původně se vztahoval pouze na největší hráče na trhu, po poslední novelizaci se však dotkl velké části firem v těchto oborech. Ilustrační foto: FAEI.cz

Nová pravidla musí dodržovat přes 2 200 společností. Tyto firmy musí do konce tohoto roku upravit všechny stávající smlouvy tak, aby odpovídaly nové právní úpravě. Jinak jim hrozí pokuty až deset milionů korun nebo deset procent z čistého obratu.

Novela absolutně změnila pohled na to, kdo tou významnou tržní silou skutečně je. Zatímco dříve zákon mířil na několik velkých maloobchodních řetězců s ročním obratem nad pět miliard korun, nově od tohoto roku se tato hranice snížila na pouhé dva miliony eur (přibližně 49 mil. Kč, pozn. aut.), a zároveň se zahrnul celý zemědělský a potravinářský řetězec.

Přestože tyto firmy mají povinnost od 1. ledna 2023 všechny nové smlouvy uzavírat tak, aby odpovídaly nové právní úpravě, je stále možné, že některé z nich zapomněly upravit dříve uzavřené smlouvy tak, aby byly v souladu s novelou zákona. Přechodné období trvá jen do konce tohoto roku.

Zákon č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití, byl přijat za účelem omezení možnosti zneužívat postavení silnější smluvní strany v dodavatelsko-odběratelských vztazích. Původně se tento zákon vztahoval pouze na největší hráče na trhu, po poslední novelizaci se však dotkl velké části firem v těchto oborech.

PSALI JSME:
Válka mezi výrobci a řetězci o tzv. zadní marže

Pokud měla společnost k 31. 12. 2022 roční obrat nad dva miliony eur a působí v zemědělském či potravinářském řetězci, musí při těchto obchodech kontrolovat, zda svého dodavatele neomezuje.

Obrat se nemusí nutně počítat pouze za jednu společnost, v případě propojených osob se počítá za celou skupinu, obdobně se postupuje u aliancí dodavatelů či odběratelů. Do částky obratu se také podle zákona započítávají všechny tržby, tedy nikoliv pouze ty z prodeje zemědělských produktů a potravinářských výrobků.

Dodržení pravidel obnáší například povinnost předchozí písemné smlouvy s dodavatelem, maximální určenou dobu splatnosti faktur a mnoho dalších zákazů a příkazů ohledně nastavení obchodních vztahů, ve kterých není snadné se bez právní pomoci zorientovat.

Nedodržení pravidel přitom může znamenat výrazné pokuty, a to až do deseti milionů korun nebo deseti procent z čistého obratu odběratele s významnou tržní silou.

Autor je advokát a lokální partner mezinárodní advokátní kanceláře Noerr
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na české firmy se řítí nové povinnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB