Zrušení daně z nabytí nemovitosti je sporné opatření. Stejně jako zrušení daňových odpočtů úroků z nových hypoték

Názor
Ministerstvo financí navrhuje zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí. Podobný krok plánuje u také u daňových odpočtů ze zaplacených úroků u nově uzavřených hypoték. Cílem opatření je zlepšit dostupnost vlastního bydlení zejména mladým lidem a rozhýbat trh s byty. Lidem má pomoci rovněž uvažovaný odklad hypotečních splátek.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti je sporné opatření. Stejně jako zrušení daňových odpočtů úroků z nových hypoték. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Návrh na plošné posunutí splátek hypoték je pro většinu obyvatelstva velmi pozitivní. Pokud se podaří vyjednat konsensus s bankami, zabrání posun hypotečních splátek uvržení části obyvatelstva do nechtěné dluhové tísně. Dlužno dodat, že bankéři s návrhem plošného pardonu nesouhlasí a budou doporučovat změnu.

Nerozumím ale záměru ministerstva rozhýbat trh s byty v situaci, kdy většina obyvatel své investice spíše přibrzdí či bude přemýšlet nad zredukováním svých výdajů. Potenciálními investory velmi pravděpodobně nebudou mladí lidé, ale osoby, které mají v současné době volné finanční prostředky. Tyto skupiny rádi uvítají novou investiční příležitost při poklesu akciových trhů a snížení úrokových příjmů.

PSALI JSME:
Realitní trh zamrzne, ceny bytů budou stagnovat

Nesystémové opatření

Souběžné zrušení daně z nabytí nemovitostí a podpory ve formě odpočtu úroků z úvěrů na bydlení je zcela nesystémové. Možnost odečíst od základu daně úroky z úvěrů je pro mladé lidi přínosné. Atributy tohoto daňového odpočtu jsou srozumitelnost, kontinuální použitelnost a přínosnost při každoroční redukci plateb státu – tedy faktické ponechání prostředků na splácení úvěrů poplatníkovi a dlouhodobá předvídatelnost.

V praxi je to často využívaný nástroj. Skutečnost, že v Česku je převážná část bytů a rodinných domů v osobním vlastnictví je pozitivní, neboť ve stáří pak zajišťuje seniorům částečné snížení průběžných životních výdajů. Prostřednictvím sociálních dávek je pak možné řešit další životní potřeby a zdraví.

PSALI JSME:
Daň z nabytí nemovitosti se měla zrušit už dávno

Nekoncepční krok

Zcela mimo jakoukoli koncepci je myšlenka ministerstva financí k zrušení daně z nabytí nemovitostí. Dlouhodobou koncepcí našeho státu by mělo být spíše snížení daňového zatížení práce. Z druhé strany musí být příjmy státního rozpočtu plněny více z daní ze spotřeby a daní z majetku plynoucí jak s jeho nakládáním, tak s jeho přesunem.

Nejspolehlivějším nosičem zdanění jsou nemovitosti, na které je navázána daň z nemovitého majetku a daň z jeho úplatného převodu. Přitom převod v rámci dědictví či darování je ve většině případů od daně osvobozen. V několika posledních letech došlo k přesunu daňového zatížení při prodeji nemovitostí z prodávajícího na kupujícího.

Důvodem byla mimo jiné skutečnost, že daň je následně lépe vymahatelná na tom, kdo nemovitosti koupil, než kdo stržil peníze za jejich prodej. Z dnešního pohledu je dokonce vnímána jako nespravedlivě zatěžující. V každém případě ani prodávající, ani kupující nebudou patřit mezi sociálně potřebné, kteří by v současné době mimořádných opatření potřebovali podpořit.

Autor je daňový poradce ze společnosti BDO
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na hausbótu ušetříte za pozemek i daně, ale…

×
 1. Dobrý den, pane anonymní poradce, opravdu vám bylo zpočátku jasné, o čem chcete psát? Nebo, přečetl jste si, co jste napsal? Je to článek o dani, nebo závisti? Jsme stále v roce 2020? Opravdu se vám zdá morální, když z poctivě vypocených a již zdaněných peněz zakoupím vlastní byt, abych nezatěžoval sociální systém, podstoupím dlouhodobá rizika hypotéky a i včetně té – dluhu vůči bance – zaplatím další daň z kupní ceny? Má to být trest, že prostě mám..? V životě jsem ošidil svoji rodinu o společný čas prací, aby jsme bydleli. Mám za to, že téma je o tom, aby se lidem, kteří o taková řešení mají zájem, snížily náklady. Kdo v takové situaci není, nebo má jiné smýšlení, na to existují přece nejen nyní jiné úlevy a opatření. Zdraví s námi.

  • Přesně, daň z prodeje nemovitosti je prakticky daň z daně. Spíš bych viděl všechny to slova okolo jako manévr, jak zastřít návrh na zrušení odpočtu z daně na pořízení vlastní nemovitosti na bydlení. Kdo umí počítat hned pochopí že lidi co chtějí bydlet prodělají, a spekulanti vydělají, a ještě lidi co bydlet chtějí stát víc obere na daních.
   A tak tu máme sáhodlouhé rozbory a kampaně, jaká je daň z převodu nemovitosti onaká či jinaká, oč tu běží, zapadne.

   • Já teď kupují být, budu rád, když teď nemusím platit daň. Je to o skoro 100 000 Kč navíc. To že si daň neodectu je prostě cena za to, že ne zaplatím teď. Teď potrebuju víc peníze….

    • Samozřejmě že je to dobře že by jste daň neplatil. Ale v dlouhodobém horizontu stejn budete tratit. A ti co koupili před rokem, dvěma, daň zaplatily a o odpočty přijdou, ty budou tratit ještě víc.
     Takže znovu: daň zrušit, odpočty nerušit, tak to má být.
     Jenže čim víc se bude psát a mluvit o tom jak je skvělé že se daň zruší, tim míň se bude psát o tom, o kolik víc lidi stád odrbe na zrušených odpočtech.

  • Omlouvám se redakci, autor uvedený byl. Současně uvádím, že respektuji možnost se vyjádřit se svým názorem prostřednictvím článku, jak to pan redaktor Tuček udělal a tím skočil do dosti horkých vod, nebo projevit názor jako reakci. O tom blogy jsou. Pokud bych měl vypíchnout ještě černotu z černé této daně, nikdy jsem nepřekousl, že se vztahuje i na objem peněz, které si u banky půjčíte, tzn. celou kupní cenu. Jak už tady někdo zmínil, souhlasím s názorem, že vydání velké částky při pořizování je bolestivější, než postupné úlevy na dani. Hezké Velikonoce všem

   • Jak jsme už napsali, jsme rádi, že nás čtete. Reakcí slušných čtenářů si vážíme, stejně jako Vaší omluvy.
    Hezké Velikonoce přeje
    Redakce

 2. Asi si myslí, že lidi jsou blbý nebo co. Jednak se daň z nabytí vztahuje pouze na starší zástavbu, nikoli na novostavby. Za druhé teď bude byty kupovat málo lidí. Takže co se ve skutečnosti stane je to, že stát okrade v době krize všechny lidi, kteří už hypotéku mají nebo ji budou mít, o slevu ze základu daně. Takže na tom ve výsledku lidé prodělají a stát vydělá.

 3. Je to legitimní názor pana poradce. Tohoto odborníka bych ale hnal od svých dveří bičem, pokud by mi chtěl radit.

 4. Proč se ten pán pod to nepodepsal? Nebo se stydí za to vytvořil? Už z principu by nemělo probíhat vícenásobné zdanění peněz – což samozřejmě daň z nabytí je. Pán je asi odborník, ale hlavně ANONYM!

  • Pán se podepsal, jméno autora je uvedeno hned pod titulkem, jako u všech ostatních článků na našem webu. Děkujeme, že nás čtete 🙂
   Redakce

 5. Právě prodávám dům, a s tou daní je počítáno i v ceně.
  A jenom proto, že potřebujeme koupit dům v jiné lokalitě
  abychom se mohly starat o rodiče. Takže se někam ztratí 200 000,- + 200 000,- . Tak by mě zajímalo kam se to ztratí a jakou výhodu to přinese obyčejnému občanu této krásné země.

 6. Také nechápu,proč se má platit daň z už zdaněných peněz a každým rokem další daň z nemovitosti?

 7. Zrušení této daně je správné . Jednoduše tato daň je trest za stěhování . Omezuje tak mobilitu lidí.
  Že to spojili s zrušením odpočtu je také rozumné . Každý odpočet jen zapleveluje daňové zákony. Rozpočtově to prý vychází šul nul . A to zrušení odpisu se bude týkat jen nových hypoték .

  • Tak odpočet daně na vlastní bydlení (to vlastní je duležitá podmínka) je celkem správná forma podpory bydlení. Šul nul to ale neni.
   Jinak, každý refinanc je taky nová hypotéka. Takže spíše dříve než později, bude mít novou hypotéku každý kdo má teď starou. Možná ale začnou banky dobrovolně nabízet při prodloužení hypotéky stejný nebo lepší úrok zákonem, pak by asi lidi už nerefinancovali a měli by jen starou hypotéku 😀

 8. Daň z nabytí nemovitosti měla být zrušena již dávno.
  A pokud ji stát zruší v této době UKÁŽE SVOU LIDSKOST a pevnost. Vždyť cituji : NEOKRADEŠ SVÉHO BLIŽNÍHO.

 9. A čím zaplatíte tu obrovskou armádu co tenhle stát řídí a vede ke světlím zítřkům? Na počet obyvatel největší v EU.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vláda chce ženám zlevnit menstruační vložky

Menstruační pomůcky ženám už od jara nejspíše zlevní. Ministryně financí Alena Schillerová totiž navrhuje na tyto pomůcky snížit DPH, a to ze stávající sazby 21 procent na sazbu desetiprocentní. Toto „vložkovné“ by …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru