Zaměstnávání na DPP bude pro firmy výhodné, jen když zaregistrují dohodáře jako první

Analýza
Sněmovna ve středu schválila úpravu podmínek hrazení pojistného u dohodářů, konkrétně u zaměstnaných na dohodu o provedení práce (DPP). Ke zpřísnění podmínek placení sociálního a zdravotního pojištění mělo původně dojít od letošního července účinností velké novely zákoníku práce, nicméně poslanci rozhodli nyní jinak.
Poslanci schválili úpravu v rámci novely zákona o investičních společnostech, ke které změny pro DPP jako pozměňovací návrh připojil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ilustrační foto: MPSV

Povinnost týkající se zaměstnaných na DPP začne platit až od ledna 2025, zároveň se změnily i podmínky. Ve výsledku bude pro firmy zaměstnávání lidí na DPP nadále výhodné, nicméně pouze těch, kteří mají celkově jen jednu dohodu o provedení práce, nebo těch, které daný zaměstnavatel zaregistruje na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) jako první.

Tedy dříve než ostatní zaměstnavatelé, u nichž má zaměstnanec také podepsanou dohodu o provedení práce. Úprava, kterou poslanci schválili, zavádí dva režimy dohody o provedení práce, které lze nazvat jako hlavní a vedlejší.

PSALI JSME:
Právní a daňové novinky pro rok 2024 (5): Zpřísnění pravidel pro dohodáře, home office jen písemně

První režim bude platit pro ty dohody o provedení práce, které zaměstnavatel nahlásí do registru České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pro tyto smlouvy budou platit současná pravidla, pojistné bude zaměstnavatel muset uhradit, pokud měsíční výdělek zaměstnance na DPP přesáhne čtvrtinu průměrné mzdy, což je nyní 10 500 korun.

Pro všechny ostatní dohody, které může mít zaměstnanec uzavřené s dalšími firmami, budou platit přísnější pravidla. Pojistné bude nutné hradit u všech s měsíčním příjmem 4 000 korun a výše. Bude tedy záležet na tom, kdo ze zaměstnavatelů svého dohodáře zaregistruje jako první. Zaměstnanci s DPP registrovaní na sociální správě tedy budou pro zaměstnavatele nadále výhodní.

Cílem změny je zamezit řetězení dohod o provedení práce. Za starých podmínek totiž mohl mít daný člověk několik dohod o provedení práce u různých zaměstnavatelů, a pokud se u všech jednotlivě vešel do limitu výdělku 10 tisíc korun, mohl se i s běžným příjmem v řádu několika tisíce korun vyhnout placení pojistného, což zatěžovalo státní kasu.

PSALI JSME:
České firmy plánují v příštím roce zvyšovat mzdy a omezit dohody

U původně navržených podmínek placení pojistného u DPP podle velké novelizace zákoníku práce firmy namítaly, že povinnosti nejsou příliš přehledné a že si nebudou moci ani naplánovat, kolik je zaměstnávání lidí na DPP bude reálně stát. Nově schválená úprava podmínky zjednodušuje a zpřehledňuje.

Poslanci schválili úpravu v rámci novely zákona o investičních společnostech, ke které změny pro DPP jako pozměňovací návrh připojil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Novelu musí schválit ještě senátoři a prezident, nicméně se v dalším legislativním procesu neočekávají komplikace, firmy by s ní proto měli již začít počítat.

Autor je daňový poradce a partner společnosti BDO
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Také risknete práci načerno?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce …

Další pokles nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo čtyř procent, ale s nástupem teplejšího počasí jsme očekávali jeho postupný pokles. Tuto hypotézu potvrdily výsledky Úřadu práce, podle nichž …

Sezónní pokles nezaměstnanosti

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zveřejněných tento týden se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila na 3,7 procenta, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.