Akciové trhy: Evropa klesala, Praha uhájila růstový trend

V USA byla ve čtvrtek zveřejněna slušná dávka makrodat. Výrobní ceny (inflace v průmyslu, pozn. aut.) ale skončily vyšší, než se čekalo. Podle tohoto ukazatele to inflace nechce jen tak vzdát a inflační tlaky přetrvávají.
I ve čtvrtek hlavní index pražské burzy PX rostl. V tomto týdnu tak pokračuje v rostoucím trendu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Mohlo by to znamenat, že nedojde ke snížení sazeb Fedem (centrální banka USA, pozn. red.) tak brzy, jak se čekalo. Naproti tomu zklamaly únorové maloobchodní tržby. Americký index S&P500 pod vlivem slabších makrodat zahájil ve čtvrtek obchodování slabší o 0,2 procenta.

Slabší zahájení v USA ovlivnilo i evropské trhy. Evropský index STOXX Europe 600 se do otevření zámořských trhů obchodoval v kladném teritoriu, pak zamířil opačným směrem a krátce před koncem obchodní seance byl slabší o 0,3 procenta.

I ve čtvrtek hlavní index pražské burzy PX rostl. V tomto týdnu tak pokračuje v rostoucím trendu. Ve čtvrtek jeho hodnota přidala dalších 0,21 procenta (1 486,64 b.). ČEZ pokračuje v slušné rally. Ve čtvrtek se opět stal nejvýkonnější akcií dne, když jeho cena vzrostla o dalších 1,42 procenta na 892,50 koruny. Za poslední dna týdny, kdy prakticky jen roste, si polepšil o 11,4 procenta.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Podle tisku ČEZ vyhrál tendr na koupi 55% podílu v plynařské firmě GasNet. Tím by z našeho pohledu získal regulované aktivum se stabilním hospodařením a velkou mírou predikovatelnosti. Navíc byl ČEZ ve čtvrtek opět s přehledem nejobchodovanějším jménem s podílem přes padesát procent na celkovém objemu.

Pojišťovna VIG již dvanáct dnů v kuse neklesla, ve čtvrtek vzrostla o 0,56 procenta (714 Kč). Komerční banka (+0,74 %, 817 Kč) a Philip Morris ČR (+0,13 %, 15 560 Kč) posílily beze zpráv. PMČR roste již pátým dnem v řadě.

Erste Group (-0,51 %, 947 Kč), Kofola (-0,37 %, 270 Kč), Moneta (-0,50 %, 99,10 Kč) a Colt CZ (-2,41 %, 607 Kč) ve čtvrtek zakončily obchodování pod středeční cenou.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB