Americká inflace překvapila výraznějším zpomalením

Americká inflace ve středu překvapila směrem dolů, když meziměsíčně tamní spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 procenta (vs. konsensus 0,3 %, pozn. aut.), stejně jako ceny očištěné o ceny potravin a energií, které také překvapily o desetinu nižším růstem.
Bezprostředně po zveřejnění americké inflace dolar vůči euru výrazně oslabil. Ilustrační foto: Pixabay.com

Růst cen spojených s bydlením, které tvoří více než třetinu CPI, meziměsíčně zpomalil na 0,4 procenta meziměsíčně v červnu z 0,6 procenta v květnu. Zpomalení růstu v této perzistentní kategorii, případně stagnace meziměsíčního tempa na nízkých úrovních u ostatních služeb, je dobrou zprávou pro americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.).

To však pravděpodobně nebude stačit k tomu, aby to tamní centrální bankéře odradilo od zvýšení sazeb na následujícím zasedání 26. července. Nicméně příznivé zprávy o zvolňování inflačních tlaků jak u zboží, tak i u klíčových služeb nahrávají tomu, že vrchol cyklu zvyšování sazeb je už velmi blízko.

Bezprostředně po zveřejnění americké inflace dolar vůči euru výrazně oslabil a v denním srovnání si odnáší ztrátu téměř 0,9 procenta. S tím byl spojen i pokles dolarových sazeb o 9-16 bazických bodů dle splatnosti.

V reakci na globální vývoj i korunové tržní sazby prohloubily propad v tomto týdnu a během dne klesly o 7-14 bazických bodů dle splatnosti. Česká koruna navzdory tomu vůči euru dokázala opět posílit, tentokrát o 0,2 procenta. Maďarský forint dnes také dokázal výrazně zpevnit (o 0,9 %), naopak polský zlotý většinu dne ztrácel a den končí slabší o zhruba 0,1 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB