Barva očí se mění i v dospělosti. Může to být varování před nemocí

Nejrozšířenější barvou očí je hnědá, naopak nejvzácnější je šedá. Jen málo miminkům zůstane barva očí taková, s níž se narodí. Odstín se ale mění i v dospělosti. Někdy to může signalizovat chorobu nejen zraku.
Nejrozšířenější barvou oka je hnědá. Ilustrační foto: Pixabay.com

Barvu očí určuje duhovka. Zbarvení oka závisí na množství pigmentu právě v duhovce. Pokud ho obsahuje větší množství, jsou oči tmavší barvy, naopak modroocí a zelenoocí lidé mají v duhovce pigmentu méně.

„Barevnost duhovky se pohybuje od šedé po tmavě hnědou. Barevnost očí je ovlivněna geneticky, roli zde hraje dědičnost. Dnes už víme, že na vzniku barevnosti se podílí až 15 genů. Barvu očí dítěte určuje nejen barva očí matky a otce, ale také genetické informace vzdálenějších předků,“ vysvětlil přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka s tím, není možné s určitostí říct, že dítě modrookého páru bude mít stejnou barvu očí jako rodiče.

Může za to melanin

Barva duhovky je sice dána geneticky, nezůstává však stejná od narození až do stáří. Dokonce se může v průběhu život měnit. „Je běžné, že světlomodré oči novorozenců do prvních tří let života tmavnou, což je dáno tvorbou melaninu pod vlivem slunečního záření,“ uvedla Darina Bujalková, lékařka pražské oční kliniky.

PSALI JSME:
Kolik zaplatíme za to, že špatně vidíme. A co se vyplatí?

„Někdy oko tmavne až do desátého roku nebo vzácně do dospělosti. Barva očí se může měnit i z důvodu hormonálních změn nebo nesprávného pigmentového vývoje duhovky,“ dodala.

Nejrychleji se mění barva očí po narození. Jen málo miminkům zůstane barva očí taková, s jakou se narodí. Barvu očí u miminka určuje množství pigmentu, tedy melaninu, a ten se začíná tvořit až po narození. Proto oči novorozenců světlé pleti jsou vždy světlé a postupně tmavnou až do barvy dané jejich genetickou výbavou.

„Teprve časem, kdy jsou oči dětí vystaveny slunečnímu záření, dochází v duhovce k postupné produkci melaninu a odstín duhovky se mění. V šesti měsících už je většinou patrné, jaké oči bude dítě mít,“ vysvětlila před časem Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky NeoVize.

PSALI JSME:
Jsou muži větší nemehla? Oči si poraní častěji než ženy

Jenom malé procento dětí si ponechá sytě modrou barvu očí, se kterými se narodily. Barva očí se většinou začíná měnit mezi šestým až devátým měsícem života. Miminka tmavé pleti se rodí s tmavýma očima. „V jednom roce hustota melaninu představuje asi padesát procent hustoty dospělého člověka a ustálí se asi ve třetím roce života dítěte,“ uvedla Skorkovská.

Nejčastější je hnědá

A právě tmavookých lidí je na světě nejvíce. Dokonce podle historických záznamů byla původní barva duhovky člověka hnědá, modrá barva vznikla mutací až později. Nejčastější barvou očí je hnědá – tu má podle Pavla Stodůlky 75 až 79 procent celosvětové populace.

„S pěti až sedmi procenty následují lidé s modrýma očima, zelenookých je kolem dvou procent a nejvzácnější barvou očí je šedá, kterou má jen jedno procento lidí,“ dodal Stodůlka. Podle něj existuje mnoho studií o souvislosti barvy očí a výskytu nemocí: „V jedné ze studií byla zkoumána souvislost výskytu očního melanomu a UV záření i barevnosti očí, přičemž bylo zjištěno, že světloocí lidé byli ohroženější než hnědoocí.“

PSALI JSME:
O zrak vás může připravit i strach z bolesti

Tmavá pigmentace, uvedl, na jednu stranu sice pohlcuje více UV záření, což chrání před vznikem melanomu, ale na druhou stranu tím zvyšuje teplotu čočky, což může vést ke vzniku šedého zákalu. „Také bylo zjištěno, že množství melaninu souvisí s rychlostí přenosu nervového signálu, a tím i s rychlejšími reakcemi hnědookých lidí,“ řekl Pavel Stodůlka.

Signalizovaná choroba

Výrazná změna barvy může signalizovat řadu závažných onemocnění, která s okem nemusejí vůbec souviset. „Změna barvy oka u dospělého člověka může být varovným signálem onemocnění jak organismu, tak oka samotného. Například zánět, nádor, zelený zákal, krvácení do oka, cizí tělísko v oku mohou však být i příznakem jiných onemocnění a syndromů. Pokud se patrně změní barva oka, je vždy nutné oční vyšetření,“ doporučil přednosta sítě očních klinik.

Barva oka se může změnit také při pokročilém šedém zákalu. Onemocnění postihuje oční čočku, kdy dochází k jejímu zkalení a člověka postihují zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost i změny ve vnímání barev.

PSALI JSME:
Skončil Týden zeleného zákalu. Byli jste na vyšetření?

„Šedý zákal se dnes odstraňuje ambulantní operací, během které je zkalená čočka pomocí ultrazvuku bezbolestně rozmělněna a pak z oka odsáta. Na její místo pak oční chirurg implantuje novou umělou nitrooční čočku, a ta v oku zůstává po celý zbytek života,“ vysvětlila Šárka Skorkovská. Nejmodernější metody zaručují velmi rychlou rekonvalescenci a dokonalé vidění.

Světlejší oko ve stáří

Nepatrné změny barvy oka jsou v pořádku a mohou nastat i několikrát během dne. Velikost zornice a barvu duhovky mohou nepatrně změnit určité situace nebo emoce, jako je hněv či strach. Pigmenty v duhovce se buď stlačují, nebo roztahují a tím se nepatrně mění i barva očí.

Barva oka se mění také ve stáří. „S přibývajícím věkem dochází ke změnám také v oku. Tkáň duhovky atrofuje, dochází ke ztrátě pigmentu, cévy začínají být viditelnějšími, duhovka získává světlejší barvu. Proto mají lidé ve vyšším věku často oči světlejší, než jaké měli v mládí,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

PSALI JSME:
Nápad z Karlových Varů: Podnikání, které se vejde do kabelky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Změna systému zdravotnictví bude velmi brzy nutná

„Jsem trochu skeptický vůči lidem, kteří investují do zdravotnictví. Pořád ještě žijeme sen, že je strašně fajn pacienta léčit. Je to paradigma, které tady platí mnoho let. Myslím si, že je čas začít tento pohled …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB