Bez stálého příjmu nejdéle vydrží učitelé

Analýza

Příslušníci uniformovaných sborů mají v České republice nejjistější zaměstnání. V posledních třech letech přišlo nebo přerušilo práci jen osmnáct procent policistů, vojáků a dalších lidí v uniformě. Naopak největší fluktuace je v sektoru prodeje a služeb, kde za poslední tři roky změnilo práci téměř čtyřicet procent zaměstnanců. Po ztrátě zaměstnání nejdéle vydrží bez stálého příjmu rovněž učitelé, kteří jsou obecně považováni za osoby s nízkými příjmy.

Podle aktuálního průzkumu učitelé „přežijí“ bez pravidelného příjmu bezmála sedm měsíců. Foto: Pixabay

Tyto výsledky ukázal průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Analýza se zaměřila rovněž na to, jak dlouho zaměstnancům z různých oborů vystačí úspory v případě, že přijdou o pravidelný příjem z práce.

Možná překvapujícím výsledkem je to, že na vrcholu nejvíce zodpovědných lidí s dostatečnými úsporami jsou vedle zaměstnanců ve stavebnictví rovněž učitelé. Právě o nich se v posledních měsících (a vlastně i letech) hovoří jako o špatně finančně ohodnocené skupině. Podle aktuálního průzkumu pro společnost KRUK ovšem učitelé „přežijí“ bez pravidelného příjmu bezmála sedm měsíců.

„V případě skutečné ztráty zaměstnání učitelé výrazně omezí své výdaje a současně se vzdají nákupů zboží a služeb pro radost,“ vysvětlila mluvčí společnosti KRUK Jana Žaludová. Nepřekvapuje naopak, že poměrně dobře na tom jsou rovněž zaměstnanci z finančního sektoru a z oboru informačních technologií. Úspory by je uživily na více než půl roku. Ovšem čtvrtina dotázaných ze všech oborů má dostatek peněz jen přibližně na měsíc.

Finanční propad

Právě ztráta zaměstnání bývá jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé dostávají do vážných finančních potíží. „Následně mohou lidem chybět prostředky na splácení dluhů i běžný provoz domácnosti, řekla Jana Žaludová.

K obdobnému závěru dospěl před časem průzkum Abecedy rodinných financí, který se zaměřuje na finanční vzdělávání nejširší veřejnosti. Lidé z toho projektu oslovily více než dvě desítky občanských poraden, přičemž zjistili, že lidé se dostávají do stavu nezvladatelných dluhů kvůli nízké finanční rezervě – například právě při ztrátě zaměstnání.

„Dlužníci neuvažují dopředu, a tak například neřeší pojistky pro případ vážné nemoci nebo si nevytvářejí finanční rezervu, protože nepočítají se ztrátou zaměstnání. Když pak taková situace nastane, zůstávají bez prostředků, což se snaží vyřešit půjčkami. Tím si však pouze zadělávají na vážnější problém,“ uvedli autoři výzkumu z projektu Abeceda rodinných financí.

Příležitostná práce

Experti doporučují, že by domácnosti měly mít pro případ nenadálého výpadku finančního příjmu rezervu aspoň tří měsíčních platů. „Tu má podle našeho průzkumu jedna třetina dotázaných ze všech oborů,“ konstatovala Jana Žaludová ze společnosti KRUK.

Pokud přijdou o zaměstnání, spoléhají se lidé především právě na úspory. Mezi další zdroje patří příjem partnera či partnerky a také příležitostná práce. Na úspory spoléhají podle aktuálního průzkumu především pracovníci IT a z finančnictví (bezmála polovina).

Pracovníci z finančnictví rovněž spoléhají na příjmy svého partnera(ky). Na podobné úrovni – tedy téměř čtyřicet procent dotázaných osob – jsou rovněž zaměstnanci z prodejního sektoru. Na příležitostnou práci zase nejvíce spoléhají lidé v sektoru prodeje, dopravy, vzdělávání a uniformovaných sborů.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Netradiční benefity: akcie i pojištění psa

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil nutí firmy k tomu, aby svým zaměstnancům nabízely kromě zajímavých výdělků i atraktivní benefity. Mezi standartní a nejvíce rozšířené patří například stravenky na obědy nebo …

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Diverzita na pracovišti? V Česku spíše výjimka

Blíží se doba, kdy se na pracovišti bude současně setkávat až pět generací, jejichž motivace v zaměstnání se zásadně liší. Zatím se ale v Česku příliš nenosí kombinovat zaměstnance různého věku, národnosti, …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru