Cena zlata eskalovala prodeje zlatých mincí

Březen přál aukcím investičních zlatých mincí, čemuž pomohl i vývoj na trhu komodit. Jedna troyská unce zlata se totiž usadila nad dvěma tisíci dolarů. Sběratelé si však dopřávali i v jiných oblastech. Nový majitel si mohl uložit sbírku Čtyřlístků s číslem 1 až 200, kterou pořídil za 112 000 korun. Redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) o tom informoval největší tuzemský internetový aukční portál Aukro.cz.
Za 640 000 korun se v březnu na Aukru v aukci prodala jedenáct let stará zlatá mince o nominální hodnotě 10 000 korun vydaná Českou národní bankou, která zobrazuje příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Foto: Aukro

Na prvním místě žebříčku březnových aukcí se umístila jedenáct let stará zlatá mince o nominální hodnotě 10 000 korun vydaná Českou národní bankou zobrazující příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Prodala se za 640 000 Kč. „Vzácná varianta mince s opisem na hraně byla vyrobena pouze v počtu 193 kusů,“ upozornil Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro.

Další místo žebříčku patřilo zkušebnímu odražku padesátikoruny z roku 1971 k 50. výročí komunistické strany Československa, který navrhl český rytec, medailér Jiří Harcuba. Mince se prodala v rámci kolekce aukcí tohoto významného českého umělce za 405 000 korun. I třetí místo obsadila položka z této kolekce, a to zlatá pětikoruna z roku 1968, která se prodala za 250 000 Kč.

PSALI JSME:
Na Aukru se prodalo za rekordní sumu první číslo Čtyřlístku

„Strmý růst ceny zlata vedl v uplynulých týdnech obecně ke zvýšenému zájmu o investiční zlaté mince. V hojné míře se prodávaly například i mince ČNB z cyklů Mosty či Hrady,“ dodal Krejčíř. Další místa žebříčku top březnových aukcí, jak uvedl, už patřila sběratelským artiklům z jiných oblastí. Za 210 000 korun se prodala Jawa 350 Californian – policejní motocykl včetně modrých majáků a padacího rámu.

Za celkem 112 000 korun si pak nový majitel koupil prvních dvě stě čísel Čtyřlístku. Připomeňme, že letos v lednu se prodalo samostatně první číslo Čtyřlístku z roku 1969 za 55 000 korun. Ještě v roce 2020 se toto číslo na Aukru prodalo za 44 900 Kč. „Je vidět, že jeho sběratelská hodnota ještě může jít nahoru,“ uvedl Krejčíř k prvními číslu kultovního komiksu.

Na milovníka veteránů se usmálo štěstí v aukci policejní Jawy 350. Foto: Aukro

Za 70 000 korun se prodala i československá pětihaléřová vzácná známka. Za tuzexovou poukázku v nominální hodnotě 100 Kč byl sběratel ochotný dát 50 tisíc korun. (Tuzex byla za socialismu, a ještě krátce poté, síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky mohlo koupit zahraniční, zejména západní zboží, které nebylo v normální síti prodejen k dispozici, pozn. red.).

Vzácný neotevřený set LEGO s názvem Republic Dropship with AT-OT Walker se začal prodávat v aukci od jedné koruny. Konečná částka se pak vyšplhala až na 30 400 Kč, což dokumentuje stále rostoucí investiční potenciál některých LEGO setů. Radost si v březnu udělal také milovník britské kapely Pet Shop Boys, set 11 vinylů si pořídil za 25 000 korun.

PSALI JSME:
Aukro se rozdělilo. Na „bazar“ a na „sběratelství & umění“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční rada státu Wisconsin nakupuje bitcoin

Státní investiční rada státu Wisconsin (SWIB), která je odpovědná za správu aktiv Wisconsinského důchodového systému, ve svém nedávném podání 13-F zveřejnila, že drží akcie v iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti …

Akciové trhy: Praha na červené nule

Hlavní index pražské burzy PX (-0,04 %, 1 566,89 b.) v úterý na začátku seance rostl, ale následně veškeré zisky smazal a skončil na červené nule. Většina ostatních evropských burz v úterý klesla.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB