Komoditní výhled na 3. čtvrtletí 2023 (3.): Měď, stimuly a budování základů

Téma týdne
Měď strávila většinu druhého čtvrtletí v defenzivě poté, co komoditně slabší oživení v Číně narušilo očekávání silného nárůstu poptávky po klíčových průmyslových kovech.
Měď je nejlepší elektrovodivý kov potřebný v bateriích, trakčních motorech, výrobě energie z obnovitelných zdrojů, skladování energie a modernizaci sítí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V průběhu června však vyhlídka na další hospodářské stimuly v Číně a pokles zásob v burzovně sledovaných skladech na pětiměsíční minimum pomohly vyvolat změnu nálady hedgeových fondů, které do té doby obchodovaly s mědí s krátkou tendencí.

Ať už existují dodatečné čínské stimuly nebo ne, považujeme současné oslabení mědi za dočasné, protože téma zelené transformace v nadcházejících letech bude i nadále poskytovat silný vítr do plachet pro takzvané zelené kovy, mezi nimiž kraluje měď.

PSALI JSME:
Komoditní trhy (1): Pozornost se upíná na zlato a měď, kovy dál posilují

Je to nejlepší elektrovodivý kov potřebný v bateriích, trakčních motorech, výrobě energie z obnovitelných zdrojů, skladování energie a modernizaci sítí. K tomu se přidávají obtížné vyhlídky výroby, protože těžaři vidí nižší kvalitu rudy, rostoucí náklady na výrobu, změnu klimatu a vládní zásahy, jakož i zaměření na ESG, které snižuje dostupný investiční pool poskytovaný bankami a fondy.

Ze současné úrovně hluboko pod čtyřmi dolary vidíme, že kontrakt High Grade se nakonec posune výše a dosáhne nového rekordního maxima, potenciálně však až v novém roce, kdy se výhled globálního růstu a zaměření centrálních bank na snižování sazeb změní na zvyšování.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Komoditní výhled na 2. čtvrtletí 2023 (4.): Měď dál vydělává na přechodu na zelenou energii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB