Ceny obědů rostou jen o haléře, brzy ale zdraží pivo

Přes prázdniny ceny obědů nedoznaly výraznějších změn, jejich průměrná cena se zvedla jen o 90 haléřů. Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity, jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici. Nedobrou zprávu ale dostali milovníci piva: Plzeňský Prazdroj se chystá od října zdražit.
Jídlo v restauracích už téměř nezdražuje, teď je na řadě pivo. Ilustrační foto: Plzeňský Prazdroj

Průměrná cena obědového menu dosáhla v srpnu 184,60 koruny. Podle společnosti Sodexo Benefity, největšího poskytovatele benefitů v České republice, se tak potvrzuje trend, který je patrný už od počátku letošního roku – ceny obědů už nerostou tak razantně jako loni.

„Souvisí to s inflací, jejíž meziroční úroveň teď každý měsíc klesá. Zároveň ceny obědů po loňském růstu začaly narážet na psychologický strop, což se začalo projevovat odlivem klientů z restaurací. Jen velmi mírný růst cen obědů očekáváme i po zbytek roku 2023,“ uvedl Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benefity.

Mírné zlepšení

To, že se ceny zastavily, je poznat také v restauracích. „Poslední dva měsíce byly slabší než ty předchozí, nicméně oproti loňsku vidíme mírné zlepšení,“ konstatovala Aneta Sus Zajíčková, provozní restaurace Radegastovna na ostravském centrálním Masarykově náměstí, kam ve všední dny chodí na obědy zejména zaměstnanci okolních firem či škol.

„Loni jsme měli klienty převážně díky festivalům Beats for Love a Colours of Ostrava, letos to bylo přesně naopak, během festivalů byly tržby výrazně slabší, večery a meníčka byly naopak lepší než loni,“ dodala Zajíčková. „Turisté k nám míří spíše o víkendech a během prázdnin, kdy je návštěvnost zhruba padesát na padesát.“

Podobnou pozitivní zkušenost má několik podniků v Brně. „Tržby v naší restauraci Piazza na náměstí Svobody byly letos v létě zhruba o dvanáct procent vyšší než v roce 2022. I návštěvnost byla slušná, sedmdesát až osmdesát procent hostů byli turisté,“ sdělil Tomáš Oborný, jednatel brněnské společnosti Con Gusto, jež v moravské metropoli provozuje i několik dalších podniků.

PSALI JSME:
Teplý oběd si každý den může dopřát jen necelá šestina zaměstnanců

Nejdražší Praha

Nejdráže bylo v srpnu tradičně v Praze, kde lidé za oběd platili 206,60 koruny. Metropoli šlape na paty Středočeský kraj, kde se průměrná cena vyšplhala těsně pod 200 korun. S více než čtyřkorunovým odstupem se pak drží jižní Morava. Nejlevněji je naopak na Vysočině ve Zlínském kraji, kde lidé zaplatí za obědové menu okolo 165 korun.

Za celý letošní rok, tedy za osm měsíců vzrostla cena obědů jen o 4,20 koruny. „Zajímavé je, že v Praze se nominálně zdražilo méně, jen o tři koruny,“ poznamenal Jan Michelfeit ze Sodexo Benefity. Nejvýrazněji – o bezmála osm korun – zdražily obědy na jihu Čech a v Libereckém kraji.

„Vůbec nejméně pak obědy od začátku roku podražily strávníkům na Zlínsku – z prosincových 164,70 na 165,10 koruny,“ řekl Michelfeit. Naproti tomu v Libereckém kraji si obědy připsaly vůbec nejvyšší růst a to o 14 procent, takže nominálně meziročně zdražily o více než 23 korun.

PSALI JSME:
Nejvíce si letos připlatí lidé za obědy v Českých Budějovicích

Vyšší cena piva

Kdo je zvyklý si dát k obědu pivo, měl by se od října připravit na vyšší ceny – minimálně u Plzeňského Prazdroje. Největší český pivovar zdraží většinu svých produktů téměř o šest procent. Více se zvednou ceny balených piv, a to v průměru o 1,50 koruny na půllitr, méně ceny čepovaných – o korunu. Zjistila to ČTK, která informaci zveřejnila na svém webu České noviny.

Podle mluvčího pivovaru Zdeňka Kováře jsou důvodem zdražení piva především trvale rostoucí náklady na energie, obaly a dopravu. „Jako v předchozích náročných letech, v době covidu nebo při loňské energetické krizi, neměníme ceny skokově a bereme část rostoucích nákladů na sebe,“ řekl Kovář.

Dodal, že k cenové úpravě se přistoupilo také kvůli tomu, aby byl schopen investovat do nových produktů a inovací. Pivovary Budvar a Staropramen sdělily, že zatím ceny nemění. V minulosti se ovšem stávalo, že ceny také zvedly, i když o něco později než jejich konkurent.

PSALI JSME:
Drahé obědy nahrávají asijským restauracím. Jsou levnější

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.