Drahé obědy nahrávají asijským restauracím. Jsou levnější

I když obědy v posledních měsících zdražují už jen nepatrně, do restaurací chodí na jídlo čím dál méně lidí. A pokud si už na menu zajdou, dávají přednost asijským nebo indickým provozovnám. Ukazuje to analýza společnosti LemonPay, přední české benefitní karty pro zaměstnance. Redakce FAEI.cz má zprávu k dispozici.
Do asijských bister a restaurací chodí na oběd stále více českých strávníků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Asijské či indické podniky jsou logická volba. „U nich vnímáme stabilní nebo levnější ceny a také nárůst zájmu o tento typ gastronomie. Častěji ale u našich karet pozorujeme placení v supermarketech v době oběda,“ sdělil Zoltán Finta, obchodní ředitel společnosti LemonPay.

I tak se čeští strávníci svých oblíbených provozoven nechtějí zcela vzdát. „Vidíme, že lidé začínají čím dál více kombinovat úspornější režim stravování s občasnou návštěvou restaurace,“ konstatoval Finta. Podstatné je podle něho to, jak se s novými podmínkami vyrovnaly právě asijské či indické podniky.

„Lepší cenové podmínky a vyšší hodnotu v porovnání s ostatními evidujeme u provozovatelů asijských a indických restaurací, kteří po celou dobu lockdownu i období po něm lépe pracují s ekonomikou provozu. Za poslední léta od pandemie jsou jasným trendem a porážejí ostatní typy restaurací,“ poznamenal Zoltán Finta.

Minimální zdražování

Podle společnosti LemonPay zaměstnanci upřednostňují rychlost a také provozovny v blízkosti místa svého zaměstnaní, případně donášky do kanceláře nebo domů v rámci home-office. Obecně přitom platí, že obědy sice stále zdražují, ovšem daleko pomalejším tempem než zkraje roku. Jde o jednotky korun.

PSALI JSME:
Češi na jídle šetří, ale útraty ve fast foodech narostly

Průměrná cena se liší od typu zaměstnance. Společnost LemonPay zjistila, že výše postavení pracovníci či manažeři utratí v průměru okolo 249 korun, u zaměstnanců na nižších pozicích je to okolo 185 korun. Ceny se liší také v rámci regionů, například na Moravě vyjde polední menu o 20 až 30 korun levněji než v Praze.

Zároveň je podle placení karty LemonPay patrný poměrně nový trend, kdy hodně lidí před návštěvou restaurace preferuje nákup jídla v supermarketech a stravování s připraveným obědem doma. Zaměstnanci se vlastně chovají více ekonomicky, když do restaurací chodí jen občas, aby si aspoň jednou za čas dopřáli kvalitnější pokrm.

„Určitě ale ubývá lidí, kteří chodí pravidelně každý den v poledne do restaurace. A to od začátku roku každý měsíc o jednotky procent,“ upřesnil Zoltán Finta z LemonPay, která patří mezi největší hráče elektronických stravenkových karet.

Rozdíl mezi kraji

To, že se ceny obědů po celé první pololetí letošního roku i v prvním prázdninovém měsíci rostly jen nepatrně, potvrdily rovněž transakce stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity. V červenci dosáhla průměrná cena oběda 184,10 koruny, o měsíc dříve to bylo 183,70 koruny a v prosinci loňského roku 180,40 koruny.

PSALI JSME:
Nejvíce si letos připlatí lidé za obědy v Českých Budějovicích

„Potvrzují se tak naše dlouhodobé predikce, že rok 2023 přinese v gastro sektoru stabilizaci cen, které nyní rostou jen opravdu velmi zvolna nebo vůbec,“ uvedl Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benefity. „V letošním roce tak ceny obědů vzrostly o necelá dvě procenta, zatímco za celý loňský rok to bylo devatenáct procent.“

Zároveň platí, že se začínají lehce zavírat cenové nůžky mezi jednotlivými kraji a více se zdražuje tam, kde byly ceny nižší. Například v Praze, kde je již tradičně nejdráž, se ceny meziročně zvedly o 11 procent, v Jihočeském kraji o 16 a na Liberecku o 17 procent. Nominálně tak Praha za rok narostla o 19,84 koruny, kdežto Liberecký kraj o 27,47 koruny a jižní Čechy dokonce o 26,17 koruny.

„Praha je s průměrnou cenou 206,10 koruny sice stále nejdražší v republice, ale zároveň platí, že nárůst je od začátku roku minimální,“ konstatoval Jan Michelfeit. Nejlevněji je trvale na Vysočině, kde lidé za oběd platí v průměru 164,30 koruny.

PSALI JSME:
Při grilování letos ušetříme, díky akcím zaplatíme až o čtvrtinu méně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB