Ceny v tuzemské výrobě klesají jen v zemědělství a v reklamě. Nelze počítat se zvolněním inflace

Produkční ceny v ČR v červenci meziročně klesaly prakticky pouze v zemědělství a v reklamě. Tlaky na zmírnění inflace ve výrobní sféře jsou tak méně plošné a celkově slabší, než se předpokládalo v době vrcholné koronavirové krize letos na jaře.
Letos by měla být úroda celkově lepší nejen než předloni, ale také v porovnání s loňskem. To povede k dalšímu zmírnění tlaků v oblasti rostlinné agrární výroby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ceny v zemědělství nicméně oproti červnu zmírnily svůj propad, který nyní v meziročním vyjádření činí 4,1 procenta. Přitom v červnu to ještě byla 4,4 procenta. Pokles cen je v zemědělské výrobě patrný jak v oblasti rostlinné produkce, tak zejména té živočišné. V oblasti rostlinné výroby se meziročně o bezmála třicet procent propadají ceny brambor.

Zlevňují také obiloviny a olejniny. To vše souvisí s lepšící se úrodou v roce loňském. Rok 2018 byl totiž historicky vrcholně nepříznivý například právě v oblasti produkce brambor, které tehdy nepřálo extrémně suché a teplé počasí. Letos by měla být úroda celkově lepší nejen než předloni, ale také v porovnání s loňskem. To povede k dalšímu zmírnění tlaků v oblasti rostlinné agrární výroby.

Ceny v oblasti živočišné agrární produkce se v červenci propadly meziročně o celých pět procent, tedy nejvýrazněji za celé období od konce roku 2018. Klesají zejména ceny jatečných prasat, což souvisí s celosvětovým zmírňováním dopadů epidemie afrického moru prasat, která se předloni začala šířit v Číně, kde pak vedla k rozsáhlému vybíjení chovů.

PSALI JSME:
Letošní úroda obilovin by měla být lepší než loni. Zmírní tlaky v oblasti potravin

Ceny v tuzemské průmyslové výrobě v červenci meziročně prakticky stagnovaly, když byly nižší pouze o 0,1 procenta. Deflační tlaky v průmyslové výrobě z doby vrcholící koronavirové krize, z měsíců dubna až června, tak v podstatě odezněly.

To svědčí o tom, že vládní podpůrná opatření typu kurzarbeitu plní svoji roli a že se daří celkovou situaci v průmyslu konsolidovat i v zahraničí, stejně jako odbyt české průmyslové produkce v zemích klíčových obchodních partnerů. Ceny v průmyslu nadále tlačí dolů meziročně levnější pohonné hmoty. Tento tlak ovšem vyvažuje meziročně dražší elektřina.

Nadále poměrně citelně rostou ceny stavebních prací a služeb v oblasti nemovitostí. To vypovídá o tom, že ani realitní trh v ČR zatím v souvislosti s koronavirem neutrpěl žádný fatální zásah. Byť je pravda, že poptávka po realitách je částečně výsledkem zmíněných podpůrných vládních opatření, která na dluh udržují zaměstnanost a celkovou poptávku v ekonomice na vyšší úrovni.

PSALI JSME:
Stavebnictví se v červnu propadlo nejrychleji za posledních sedm let

Opravdový stav věcí tak budeme znát teprve tehdy, až efekt těchto opatření odezní, což bude zčásti letos na podzim a pak v příštím roce. Jednou z mála základních oblastí služeb, kde ceny klesají, je reklama a marketingové služby. Firmy a podniky v době koronavirové krize z úsporných důvodů často udržují zaměstnanost, a to i díky vládní pomoci, zatímco škrtají jinde, právě zejména v oblasti výdajů za reklamu a marketing.

Celkově vývoj cen v oblasti výroby nevypovídá a silných deflačních tlacích, mnohde ceny naopak nadále rostou. Přesto lze očekávat, že spotřebitelská inflace, do níž se výrobní ceny v důsledku zčásti propisují, postupně zmírní v příštích měsících, až bude odeznívat efekt podpůrných opatření vlády a až se také projeví efekt vyšší základny meziročního srovnání.

Červencové ceny v tuzemské výrobě podporují postoj České národní banky, která zatím nepočítá s dalším snižováním základní úrokové sazby.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální bankéři diskutovali především o inflaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru