Češi si myslí, že země bankrotuje, ale veřejné finance jsou v solidním stavu

Jako příslovečná lesní včela musí být nyní zmatena ta část veřejnosti, která uvěřila řečem řady politiků, že české veřejné finance jsou v rozvratu, ba dokonce spějí k bankrotu. Renomovaná ratingová agentura Standard & Poor's totiž říká něco docela jiného.
Když může politik obvinit oponenta z bezuzdného zadlužování, může si být jist, že velká část tuzemské veřejnosti na to uslyší. Ilustrační foto: ODS

Ve svém pátečním posudku české schopnosti splácet svůj dluh konstatuje například následující. „Očekáváme, že veřejný dluh České republiky zůstane přiměřený.“ Co tím agentura, které – na rozdíl od českých politiků – naslouchá celý finanční svět, vlastě sděluje? České veřejné finance nejsou, a ani nebyly, v žádném rozvratu.

Výraz „zůstane přiměřený“ je přece jasný: Zadlužení bylo přiměřené a zadlužení nadále přiměřené zůstává a nejspíše i zůstane. Když něco bylo, je a podle nezaujatých expertů nejspíše i dále bude přiměřené, může být pravdivé tvrzení, že je to zároveň v rozvratu, ba dokonce už málem v bankrotu?

Na jiném místě svého posudku ratingová agentura píše, že „opora v podobě solidního stavu tuzemských veřejných financí“ umožní České republice dobře čelit nepříznivému makroekonomickému vývoji, pramenícímu z vysoké inflace a rapidního měnově-politického utahování.

Sečteno, podtrženo, nezaujatí odborníci tedy mají stav českých veřejných financí za solidní a zadlužení za přiměřené. Proč tedy tolik politiků přesto stále hovoří o tom, že Česko vykazuje obří zadlužení či je na prahu bankrotu? Ze tří důvodů.

Zaprvé, mnozí politici veřejným financím příliš nerozumí. Uvěřili – a ovšemže nakonec i chtěli uvěřit – svým různým a různě motivovaným rádcům. Zadruhé, když může politik obvinit oponenta z bezuzdného zadlužování, může si být jist, že velká část tuzemské veřejnosti na to uslyší. Historicky je totiž dluh v Česku pojímán poměrně široce stále jako něco za všech okolností nepatřičného, jako hřích.

Zatřetí, jestliže se politikům podaří veřejnost vystrašit obřím dluhem a bankrotem, ta je ve svém strachu pak snáze manipulovatelná, ovladatelná a „zvladatelná“. Takže politikovi snáze projde třeba navýšení daní. Nemusí pak tudíž tolik šetřit na sobě a na svých kamarádech a spřízněných lobbistech, neboť potřebné peníze si prostě vybere od vystrašené veřejnosti. Kdo se bojí, ochotněji platí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. JT Josef Török

    Česko nebankrotuje? Neřítí se do státního bankrotu ? Tak proč z nás dře vláda kůži, zdražuje, zvedá daně, zdaňuje vše krom toho že zatím neplatíme daň, že dýcháme. Je to banda ulhanců. Chvají se jako středověká šlechta. Jen abychom svými daněmi platily jejich finanční rozmařilost. Fuj !!

  2. Da Dagmar

    No paráda, vlastně je všechno fajn a zalité sluncem. Jen je občas potřeba udělat na lidi bubu, aby ochotněji sponzorovali naše politiky a jejich kamarády.

  3. Pe Petr

    Nevím o žádném člověku v okolí kdo věří v bankrot tohoto státu. Mnoho států je zadluženo mnohem víc a nic se neděje!

  4. Al Alena

    Vystrašený lid se lépe ovládá. A skvělé zdůvodnění proč všem lidem něco z financí ubrat. Pak se kasat jak ozdravili finance a pak před volbami popustit trochu peněz všem z toho co pobrali a hurá, budou opět zvoleni. A vlastně to všichni pracující zachránili státní kasu tím že na sobě šetřili, že více platili za energii, za potraviny atd., při vysoké inflaci.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB