Češi si myslí, že země bankrotuje, ale veřejné finance jsou v solidním stavu

Názor
Jako příslovečná lesní včela musí být nyní zmatena ta část veřejnosti, která uvěřila řečem řady politiků, že české veřejné finance jsou v rozvratu, ba dokonce spějí k bankrotu. Renomovaná ratingová agentura Standard & Poor's totiž říká něco docela jiného.
Když může politik obvinit oponenta z bezuzdného zadlužování, může si být jist, že velká část tuzemské veřejnosti na to uslyší. Ilustrační foto: ODS

Ve svém pátečním posudku české schopnosti splácet svůj dluh konstatuje například následující. „Očekáváme, že veřejný dluh České republiky zůstane přiměřený.“ Co tím agentura, které – na rozdíl od českých politiků – naslouchá celý finanční svět, vlastě sděluje? České veřejné finance nejsou, a ani nebyly, v žádném rozvratu.

Výraz „zůstane přiměřený“ je přece jasný: Zadlužení bylo přiměřené a zadlužení nadále přiměřené zůstává a nejspíše i zůstane. Když něco bylo, je a podle nezaujatých expertů nejspíše i dále bude přiměřené, může být pravdivé tvrzení, že je to zároveň v rozvratu, ba dokonce už málem v bankrotu?

PSALI JSME:
Politikům a expertům se podařilo vyděsit veřejnost, že české veřejné finance jsou v rozvratu a před bankrotem

Na jiném místě svého posudku ratingová agentura píše, že „opora v podobě solidního stavu tuzemských veřejných financí“ umožní České republice dobře čelit nepříznivému makroekonomickému vývoji, pramenícímu z vysoké inflace a rapidního měnově-politického utahování.

Sečteno, podtrženo, nezaujatí odborníci tedy mají stav českých veřejných financí za solidní a zadlužení za přiměřené. Proč tedy tolik politiků přesto stále hovoří o tom, že Česko vykazuje obří zadlužení či je na prahu bankrotu? Ze tří důvodů.

PSALI JSME:
Hrozba inflační spirály je pro Česko akutnější problém než deficitní veřejné finance

Zaprvé, mnozí politici veřejným financím příliš nerozumí. Uvěřili – a ovšemže nakonec i chtěli uvěřit – svým různým a různě motivovaným rádcům. Zadruhé, když může politik obvinit oponenta z bezuzdného zadlužování, může si být jist, že velká část tuzemské veřejnosti na to uslyší. Historicky je totiž dluh v Česku pojímán poměrně široce stále jako něco za všech okolností nepatřičného, jako hřích.

Zatřetí, jestliže se politikům podaří veřejnost vystrašit obřím dluhem a bankrotem, ta je ve svém strachu pak snáze manipulovatelná, ovladatelná a „zvladatelná“. Takže politikovi snáze projde třeba navýšení daní. Nemusí pak tudíž tolik šetřit na sobě a na svých kamarádech a spřízněných lobbistech, neboť potřebné peníze si prostě vybere od vystrašené veřejnosti. Kdo se bojí, ochotněji platí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ratingová agentura Standard & Poor's tleská Fialově vládě: Rating i výhled ponechává beze změny

Zavřít reklamu ×
  1. Česko nebankrotuje? Neřítí se do státního bankrotu ? Tak proč z nás dře vláda kůži, zdražuje, zvedá daně, zdaňuje vše krom toho že zatím neplatíme daň, že dýcháme. Je to banda ulhanců. Chvají se jako středověká šlechta. Jen abychom svými daněmi platily jejich finanční rozmařilost. Fuj !!

  2. No paráda, vlastně je všechno fajn a zalité sluncem. Jen je občas potřeba udělat na lidi bubu, aby ochotněji sponzorovali naše politiky a jejich kamarády.

  3. Nevím o žádném člověku v okolí kdo věří v bankrot tohoto státu. Mnoho států je zadluženo mnohem víc a nic se neděje!

  4. Vystrašený lid se lépe ovládá. A skvělé zdůvodnění proč všem lidem něco z financí ubrat. Pak se kasat jak ozdravili finance a pak před volbami popustit trochu peněz všem z toho co pobrali a hurá, budou opět zvoleni. A vlastně to všichni pracující zachránili státní kasu tím že na sobě šetřili, že více platili za energii, za potraviny atd., při vysoké inflaci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.