Češi v květnu překvapivě hodně utráceli. Nákupy se přesouvají na internet

Češi v květnu v obchodech utráceli více, než se čekalo. Maloobchodní tržby bez zahrnutí motoristického segmentu se tak meziročně propadly pouze o 0,7 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s poklesem tržeb o 6,4 %.
Češi v květnu překvapivě hodně utráceli. Nákupy se přesouvají na internet. Foto: Depositphotos.com

„Poměrně příznivý výsledek však může být zkreslený,“ říká hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda: „A to, zaprvé, vládními opatřeními na podporu ekonomiky a zaměstnanosti, která v důsledku pochopitelně podporují i spotřebu – ovšem za cenu rekordního schodku státního rozpočtu a citelného navýšení veřejného zadlužení. A pak, zadruhé, tím, že Češi v květnu svými výdaji zčásti kompenzovali nemožnost či neochotu uskutečňovat tyto výdaje v březnu či dubnu, tedy v době vrcholící koronavirové krize.“

Tržby obchodníků (bez motoristického segmentu) ve srovnání s dubnem vzrostly o 11,6 % a přispělo k tomu především otevírání provozoven včetně nákupních center, k němuž v květnu došlo. „Po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů se dokonce maloobchodní tržby meziročně zvýšily o dvě procenta. Bez očištění, což je v našem případě nejčastěji používané číslo, se snížily o necelé jedno procento,“ upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek.

„Nárůst prodejů v maloobchodě se sice očekával s tím, jak došlo v květnu k rozvolnění většiny vládních opatření proti šíření koronaviru, avšak ne v takovémto rozsahu,“ komentuje dnes ráno zveřejněné květnové výsledky maloobchodu ekonom Komerční banky Martin Gürtler, podle nějž k tomu pravděpodobně významně přispěl vládní program Antivirus, který prozatím drží nezaměstnanost na nízkých hodnotách.

PSALI JSME:
I přes mírné oživení české ekonomiky zůstává její výhled nadále nejistý

Podniky však podle Gürtlera postrádají poptávku, což ukázala i včerejší čísla průmyslové produkce, která je meziročně o celou čtvrtinu nižší. „A s tím pravděpodobně ani program Antivirus nic nezmůže. Pro průmyslově orientovanou ekonomiku jako je ta česká, je totiž zásadní poptávka ze zahraničí,“ dodává ekonom.

Největší nárůst zaznamenaly i tentokrát internetové obchody, jejichž tržby se zvýšily o více než třetinu. „Koronavirová uzávěra ekonomiky pro ně byla jednoznačně vzpruhou, protože umožnily zákazníkům nakupovat bez toho, že by museli opustit pohodlí svého domova. Navíc v posledních letech tyto obchody expandovaly i do dříve téměř nedotčených segmentů trhu, a to se jim právě v době koronavirové jednoznačně vyplatilo,“ vysvětluje Dufek z ČSOB.

„Nákupy přes internet a zásilkové služby umožňují zákazníkům jednoduše srovnávat ceny mezi obchody. Nakupovat lze z pohodlí domova, bez kontaktu s jinými lidmi a bez front. V průběhu koronavirové krize byl trend přesunu nákupů do virtuálního světa posílen a pravděpodobně zůstane jedním z nejviditelnějších důsledků pandemie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

PSALI JSME:
České e-shopy měly díky koronaviru v dubnu rekordní nárůst tržeb

„Dramatičtější je ovšem propad tržeb po zahrnutí motoristického segmentu, který se sám o sobě propadl meziročně o více než třetinu,“ upozorňuje ekonom Kovanda. Podle něj to svědčí o tom, že trh s automobily se po úderu koronaviru zotavuje mnohem pomaleji než další spotřebitelské segmenty, protože motoristický segment měl své problémy již před koronavirovou krizí a potýkal se například s nasycováním trhu zejména v západní Evropě.

To, že se spotřebitelé přece jen obávají nárůstu nezaměstnanosti, je zjevné právě na prodejích zbytného zboží, jako jsou automobily. Jejich prodeje sice v květnu také oživily, ve srovnání s loňským rokem však zůstávají o 30 % nižší. „To není dobrá zpráva pro automobilový průmysl, který je v ČR významných zdrojem přidané hodnoty a zaměstnanosti. Podle včerejších dat průmyslové podniky začaly již v květnu výrazně snižovat zaměstnanost. Zdá se však, že ti, co o místo průmyslu v květnu přišli, tak našli uplatnění v jiném odvětví ekonomiky,“ říká Martin Gürtler z Komerční banky.

„Při pohledu na loňská čísla jsou však ta letošní stále ještě velmi slabá a příliš nelze počítat s tím, že by se v brzké době přehoupla z červených do černých. Doba prodeji zvláště nových aut příliš nepřeje, ať už z důvodu škrtů firemních investic nebo opatrnějšího postoje domácností,“ domnívá se analytik Petr Dufek z ČSOB. „Klíčovým problémem automobilek se stává odbyt jejich nových výrobků,“ doplňuje ekonom Štěpán Křeček.

PSALI JSME:
Lidé odkládají větší nákupy. Prodejci automobilů hlásí pokles prodejů

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku ČR mírně klesla

Důvěra v ekonomiku na začátku roku klesla, a to jak ve složce podnikatelské, tak i v případě spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že údaje za prosinec byly sestavovány v okamžiku otevírání služeb, obchodů a škol, tak se …

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru