Češi v lednu nakupovali zlato, jejich centrální banka ne

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v prvním měsíci letošního roku dovezeno do Česka 527 kilogramů zlata v hodnotě 707 milionů korun. Po odečtení exportu tak u nás v lednu zůstalo 348 kilogramů žlutého kovu. Touha po zlatu však ochabla, protože před rokem se v lednu dovezlo 752 a vyvezlo jen 105 kilogramů zlata, takže zájem byl téměř dvojnásobný.
Za celý minulý rok investovali Češi do zlata přes tři miliardy korun a uschovali si tak na horší časy přibližně 2,4 tuny zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Lednový dovoz zlata byl zhruba stejný jako v předešlých dvou měsících, konstantně kolem 550 kilogramů zlata měsíčně. Stejně konstantní zůstala i pasivita České národní banky (ČNB).

Ta nakoupila zlato naposledy loni v listopadu. Tisíc uncí pak přenechala pravděpodobně České mincovně a zlaté rezervy tuzemské centrální banky se tak snížily 11,91 tuny.

PSALI JSME:
Češi si za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata

Za celý minulý rok investovali Češi do zlata přes tři miliardy korun a uschovali si tak na horší časy přibližně 2,4 tuny zlata. Celkově se do Česka loni dovezlo 9,4 tuny zlata i jako polotovaru či suroviny pro zlatnictví a zlatého prachu pro průmyslové využití.

Bylo to největší množství zlata od roku 1999, odkdy statistický úřad importy zlata zveřejňuje. Více než devět tun bylo dovezeno jen dvakrát, a to v letech 2021 a 2022.

PSALI JSME:
ČNB loni nakoupila jeden a půl tuny zlata. Češi dvojnásobek

Zavřít reklamu ×
  1. ?? zlaté rezervy tuzemské centrální banky se tak snížily 11,94 na 11,91 tuny??
    Redaktor neumí po sobě číst, nebo počítat? Asi ani psát. Jaké je potřebné vzdělání na takovou funkci? Co tak sázet stromečky ve Hřensku ?

  2. ČNB za úřadování guvernéra Josefa Tošovského prodala téměř 56 tun zlata za cenu kolem 300 dolarů za trojskou unci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).