Česká koruna tento týden stagnovala

Názor
Česká koruna ve výsledku v celotýdenním hodnocení stagnovala. V první polovině týdne spíše oslabovala nad 24,50 CZK/EUR, aby se v jeho druhé polovině opět vracela k 24,40 CZK/EUR, aby v samotném závěru týdne opět směřovala k 24,50 CZK/EUR.
Ochota viceguvernéra ČNB Jana Fraita hlasovat pro snížení sazeb nepřekvapila, neboť pro něj ruku zvedl již na minulém zasedání. Ilustrační foto: ČNB

Před blížícím se zasedáním České národní banky (ČNB) k měnové politice, které se uskuteční příští čtvrtek, obchodníci citlivě reagovali na jednotlivá prohlášení centrálních bankéřů před začátkem jejich mediální karantény.

Nepřekvapila ochota viceguvernéra Jana Fraita hlasovat pro snížení sazeb, neboť pro něj ruku zvedl již na minulém zasedání. Viceguvernérka Eva Zamrazilová šance vidí zhruba padesát na padesát, rozhodnutý není ani Jan Procházka, i když jeho komentáře pro Reuters vyzněly spíše holubičím tónem.

PSALI JSME:
Inflace je neústupnější, než se čekalo. Výraznější bude i v příštím roce

Každopádně v pondělí zveřejněná data tuzemské inflace za listopad skočila o něco výše, než s čím počítal tržní konsensus. Spotřebitelské ceny se během letošního předposledního kalendářního měsíce zvýšily o 0,1 procenta, meziroční dynamika tak vykázala zpomalení růstu z říjnových 8,5 procenta na 7,3 procenta.

My jsme očekávali o desetinu méně, což byl i tržní konsensus, ČNB ve své prognóze počítala dokonce s 7,1 procenta. Největším překvapením byl pro nás meziměsíční vzestup cen elektrické energie a plynu. Jádrová inflace klesla z meziročních 4,2 procenta za říjen na listopadových 3,9 procenta, když ČNB počítala se čtyřmi procenty.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace sice brzdí, ale stále zůstává vysoko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB