České firmy neumějí nakládat s kapitálem, zbytečně „sedí“ na miliardách

České firmy mají na účtech miliardy korun, které by mohly investovat a pomoci tak rozhýbat ekonomiku. Místo toho ale na penězích „sedí“ a spokojí se s mizivými úroky na termínovaných vkladech, spořicích nebo dokonce jen běžných účtech. Zjistil to aktuální průzkum poradenské společnosti PKF Apogeo, který má redakce FAEI.cz k dispozici.
České firmy mají na účtech miliardy korun, které by mohly investovat a pomoci tak rozhýbat ekonomiku. Místo toho ale na penězích „sedí“ a spokojí se s mizivými úroky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Řada firem i holdingů dlouhodobě – i léta – váhá s vyplácením zisku,“ informoval redakci Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo. Důvody jsou podle něj jasné.

„Hodně firem čeká na pád cen v konkrétních segmentech, nebo vhodnou příležitost investovat. Opatrní tvrdí, že turbulentní doba si žádá větší rezervy. Jedno mají ale společné – cokoliv jim dává větší smysl, než si vyplatit zisk a znovu jej zdanit patnáctiprocentní sazbou, tedy pokud společníci peníze nepotřebují na nějaký konkrétní účel,“ upozorňuje Dobrovolný.

Do rozšíření operativní činnosti podle průzkumu reinvestuje zisk 45,5 procenta z více než tisícovky dotázaných. Dalších 42,4 procenta jej využívá k investicím do nových technologií, 30,3 procenta investuje do hmotného majetku. Společníkům a akcionářům vyplácí zisk 36,4 procenta firem.

Více než 30 procent z dotázaných ale zároveň uvedlo, že mají finanční rezervy na rok i více. Z rezerv by pokrylo šest až dvanáct měsíců provozu 15,2 procenta společností, na tři až šest měsíců má prostředky 24,2 procenta, bezmála 25 procent by zvládlo alespoň jedno čtvrtletí.

Přitom ovšem 60,6 procenta firem drží tyto peníze na běžném nebo spořicím účtu. Dalších 39,4 procenta využívá termínované vklady kratší než 12 měsíců. Většina firem (66,7 %) bez obalu připouští, že neměří rentabilitu vlastního kapitálu (ROE).

„Musíme si uvědomit, že řada rodinných firem nakumulovala zisky například i za 20 let. Některým se proto vyplatí i uvažovat o prodeji firem, obzvláště nyní. To je obrovský průšvih, protože pokud se prodají do zahraničí, dividendy potečou tam,“ varoval Dobrovolný.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Přidat na platech však nemohou….Většinou jsou dle slov majitele „před bankrotem“…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB