ČEZ podporuje 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna 2023

Po roční odmlce podpoří Skupina ČEZ, největší výrobce elektřiny v České republice, Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna. 20. ročník festivalu proběhne ve dnech 11.-15. července 2023 na různých místech historického centra města Třeboně.
Jubilejní 20. ročník mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nokturna proběhne ve dnech 11. - 15. července 2023 na různých místech historického centra města Třeboně. Foto: Ivan Malý

Vystoupí na něm špičky klasické hudby, swingu a jazzu, jako třeba Talichovo kvarteto, sopranistka Eliška Weissová, Filharmonie Hradec Králové, PhilHarmonia Octet, Jan Smigmator & Tonya Graves v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, Jiří Stivín a další.

„Jsme rádi, že ČEZ zásobuje energií nejen domácnosti, ale dlouhodobě i kulturní počiny včetně našeho festivalu. Bez stálých partnerů bychom nemohli udržet dostupné ceny vstupného. Těší nás, že se festival vrací po covidových letech v plné síle.

Jubilejní ročník se navíc rychle blíží vyprodání. Návštěvníci se mohou těšit na špičkové umělce. Eliška Weissová okouzlila Vídeňskou státní operu coby Kostelnička, nejinak tomu jistě bude v roli Cizí kněžny příští rok. Talichovo kvarteto i Jan Smigmator si podmanili Carnegie Hall v New Yorku.

Uznávaný hobojista Vilém Veverka se vrací na Nocturna již potřetí, tentokrát s PhilHarmonia Octet. Tím výčet skvělých umělců zdaleka nekončí. Co večer, to výjimečný umělecký zážitek v architektonicky zajímavých prostorách,“ přibližuje program ředitelka festivalu Irma Mrázková.

Třeboňská nocturna zahájí 11. července v Konírně Státního zámku Třeboň Talichovo kvarteto. Bude provedena zřídka uváděná Kvartetní věta Antonína Dvořáka a Mendelssohnův raný Smyčcový kvartet Es dur. Na závěr zazní Mozartův Stadler-Quintet ve spolupráci s francouzským klarinetistou Lilianem Lefebvrem, vítězem hudební soutěže Pražské jaro 2022.

Dne 12. července bude Divadlo J. K. Tyla patřit vynikajícím mladým hudebníkům, houslistovi Danielu Matejčovi a klavíristovi Janu Schulmeisterovi. Oba pravidelně vystupují doma i v zahraničí, s úspěchem se zúčastňují prestižních hudebních soutěží, zazní dílo Pärta, Janáčka, Martinů, Ysaÿe, Gliera i Bartóka.

Dechový soubor PhilHarmonia Octet hobojisty Viléma Veverky představí 13. července v prostoru nádvoří státního zámku Třeboň Mozarta Musorgského. Později v noci vystoupí v Tunel music baru jedna z nejoriginálnějších osobností české hudební scény, multiinstrumentalista Jiří Stivín v doprovodu kytaristy Jaroslava Šindlera.

V pátek 14. července bude patřit nádvoří Městského úřadu Třeboň swingu a nestárnoucím skladbám Quincyho Jonese, Bennyho Goodmana či Dukea Ellingtona. Zpěváky Jana Smigmatora a Tonyu Graves doprovodí Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentem Vladem Valovičem.

Programovou novinkou je sobotní odpolední multižánrové představení Harlekýn v Loutkovém divadle v Třeboni pro malé i velké. „Laureát řady významných mezinárodních soutěží, klarinetista Karel Dohnal, přiveze do Třeboně unikátní komediální představení s hudbou Karlheinze Stockhausena, které sklízí nadšené ovace doma i v zahraničí,“ dodává Mrázková.

Třeboňská nocturna tradičně zakončí sobotní pocta pěvkyni Emě Destinnové. Tentokrát v podání sopranistky Elišky Weissové, slovenského barytonisty Daniela Čapkoviče a Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého. Detailní program a vstupenky naleznete na trebonskanocturna.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Proč se zapsat do registru dárců kostní dřeně?

Každoročně onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí leukémií, zhoubnými nádory, či těžkými útlumy krvetvorby a dalšími vážnými nemocemi, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Bohužel v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB