Chalupy už nezlevňují. Apartmán na horách je už dražší než byt v Praze

Průměrná cena rekreačních nemovitostí v Česku ke konci roku 2023 meziročně klesla o zhruba 6,5 procenta. Oproti druhému čtvrtletí už ale vzrostla o 4,5 procenta. Je to tedy další zlom ve vývojové křivce.
Chalupy v Krušných horách. Foto: FAEI.cz/Jindřich Ginter

Tradiční chalupy už tedy dál nezlevňují, kdy jejich ceny loni spadly až o čtyřicet procent z covidového růstu. Ceny chat a chalup se stabilizovaly. Vyplývá to z analýzy Ondřeje Strady ze serveru Bezrealitky.cz, kterou pro portál FAEI.cz vypracoval.

Úplně jiná písnička jsou celoročně obyvatelné chaty a chalupy v blízkosti horských středisek – jejich cena nadále mírně stoupá. Horské apartmány podle Strady rostou na ceně pořád a Bezrealitky.cz nezaznamenaly v předchozích čtvrtletích ani zásadnější zpomalení růstu.

Za apartmány se ovšem dnes označují i rekonstruované panelové byty v horských oblastech nebo rekonstruované části dvougeneračních domů.

„Rovněž ceny jsou diametrálně odlišné – metr čtvereční v horském apartmánu se blíží cenovému srovnání s bytem v širším centru Prahy – 123 165 korun, luxusnější kousky pak tuto cenu dokonce převyšují. Například novostavba 2+kk ve Vrchlabí se prodává za 5 150 000 korun,“ dodal Ondřej Strada.

Klasická horská střediska v Krkonoších, Jizerkách a na Šumavě na vrcholu sezóny už připomínají Václavák. Divím se, že tohle lidi ještě baví: Řešit parkování, prosit se o místo a obsluhu v přecpaných a často mizerných restauracích.

Proč se štrachat na Sněžku ve frontě lidí? Jen kvůli selfie? Myslím, že právě tohle je příležitost pro Krušné hory, které budou čím dál tím zajímavější i pro velké investory. Je zde totiž vskutku pořád co bourat a místo toho stavět kvalitní služby. Je to jen otázka času.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB