Daňové a právní novinky v roce 2021: Dovolená se nově bude počítat na hodiny

Téma týdne
Od ledna 2021 začne platit hned několik novinek v pracovním, obchodním a daňovém právu. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním díle se budeme věnovat změnám v dovolené.
Nově bude zaměstnanec čerpat dovolenou v rozsahu odpovídající délce směny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Novela zákoníku práce mění způsob, jakým se počítá nárok na dovolenou a její čerpání. Volno, na které vznikne nárok v roce 2021, bude nově čerpáno v přepočtu na hodiny a nikoli v přepočtu na pracovní dny, jak tomu bylo doposud. Jedním z hlavních cílů této změny je zajistit spravedlivější čerpání dovolené např. u zaměstnanců, kteří mají nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu.

Podle současných pravidel totiž zaměstnanec čerpá jeden den dovolené bez ohledu na to, zda na něj připadá kratší nebo delší směna. Nově bude zaměstnanec čerpat dovolenou v rozsahu odpovídající délce směny. V souvislosti s administrativou a nastavením systémů zaměstnavatele na nové počítání dovolené je také nutné zohlednit rozdílný přístup k převedené dovolené za rok 2020 a dovolené za rok 2021.

„Nevyčerpaná dovolená z roku 2020, kterou zaměstnavatel převede do roku 2021, bude totiž zaměstnancem stále čerpána po dnech. Pokud by zaměstnavatel i tuto dovolenou počítal podle nových pravidel v přepočtu na hodiny, vystavuje se např. u zaměstnanců s nerovnoměrným rozvržením pracovní doby riziku, že zaměstnanci poskytne méně dovolené, než na jakou má nárok,“ vysvětluje advokát PwC Legal Miloš Sochor.

PSALI JSME:
Daňové a právní novinky v roce 2020: Počítání dovolené bude jednodušší

×
  1. Dovolenou úplně zrušit a udělat z pracujících zase nevolníky. To je mokrý sen kapitalistů. Postupující robotizace splní sen kapitalistů do 10 let…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na trhu práce dochází k polarizaci

Antivirus, diverzifikovaný průmysl, silné zaměření na logistiku a také koncentrace technologických služeb drží českou ekonomiku v běhu natolik, že zvládla absorbovat tisíce lidí, kteří se vinou pandemie ocitli bez práce.

Zaměstnanci Amazonu zřejmě odmítnou vznik odborů v USA

Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. Zatímco v roce 1983 v nich bylo organizováno 20 procent pracovní síly, dnes je to již pouze 11 procent. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru