Daňoví dlužníci se dočkali milostivého léta, které jim penále odpustí

Názor
Kdo nedodržel všechny povinnosti při placení daní, za což mu byla vyměřena pokuta, úroky či penále, může od minulé soboty požádat o jejich prominutí. V rámci takzvaného daňového milostivého léta finanční správa vyhoví všem dlužníkům, kteří splní základní povinnosti.
Kdo nedodržel všechny povinnosti při placení daní, za což mu byla vyměřena pokuta, úroky či penále, může od minulé soboty požádat o jejich prominutí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nutné je především uhradit původní částku, kterou měl daný člověk na daních zaplatit, zbytek mu již stát promine. Státní kasa kvůli tomuto zákonu přijde o stovky milionů korun, zhruba stejná částka by ovšem podle odhadu ministerstva financí měla do veřejných rozpočtů dorazit právě díky doplacení původní částky daně.

Jde o zcela mimořádný prostředek, který by měl pomoci dlužníkům z dluhových pastí. Celý systém je navíc nastaven tak, aby nebyl zneužitelný, a neměl by přitom ani zatížit státní kasu. Od soboty 1. července lze žádat o prominutí dluhů nejlépe přes jednoduchý interaktivní webový formulář přímo na webu finanční správy.

Další možností je osobní podání na úřadě, zaslání poštou, emailem, nebo prostřednictvím datové schránky, či skrze portál MOJE daně, který provozuje finanční správa. Nejpozději od poloviny srpna zároveň půjde na tomto webu získat přehledný seznam dlužných částek. Vyjma toho lze o evidenci nedoplatků u správce daně kdykoliv požádat přímo finanční úřad.

Žádosti lze podávat až do 30. listopadu 2023, kdy daňové milostivé léto skončí. Aby se předešlo riziku spekulací se záměrným nesplácením daňových dluhů, půjde o prominutí těch, které vznikly do 30. září 2022. Na novější se zákon nevztahuje.

PSALI JSME:
Daňové a další odpustky už v létě

Odpuštění se bude týkat pokuty za opožděné podání daňového přiznání, dále úroku z prodlení, úroku z posečkané částky, penále a také nákladů řízení včetně těch exekučních. Lze si představit i další pokuty, které mohly být dlužníkům odpuštěny, jako například pokuta za neoznámení osvobozeného příjmu, na ty ale již zákon nemyslí. Toto mimořádné odpuštění se bude týkat výlučně fyzických osob. Právnickým osobám daňové dluhy odpuštěny nebudou.

Výjimku z možnosti mimořádného odpuštění tvoří daňové dluhy, které jsou vymáhány soudním exekutorem nebo dle zákona o mezinárodní pomoci při vymáhání některých finančních pohledávek.

U dlužných částek vyšších než pět tisíc korun lze požádat o rozložení platby na splátky. Jde o 12 pravidelných měsíčních splátek – každá se svou splatností v poslední den daného měsíce. První splátku bude nutné uhradit do 30. listopadu 2023. V tomto směru je nutné upozornit, že pozdní úhradou byť jedné splátky dojde automaticky ke zrušení tohoto režimu a možnosti odpuštění výše uvedeného příslušenství daně.

Kromě výše zmíněných nedoplatků zákon již v den nabytí účinnosti prominul také daň samotnou těm lidem, kteří dlužili pouze drobný obnos. Šlo o bagatelní částky na daňových jistinách, konkrétně nedoplatky nepřesahující 30 korun v případě daně z nemovitých věcí, respektive 200 korun v ostatních případech.

PSALI JSME:
Milostivé léto znamená skutečnou pomoc a naději na nový začátek

Důvodem pro takto nízké limity je, že daňové milostivé léto není koncipované jako hromadná daňová amnestie, ale jako možnost „očistit“ stávající evidenci daní o bagatelní dluhy, s jejichž správou jsou spojeny vyšší náklady, než by bylo samotné inkaso z těchto dlužných částek. Mimořádný zánik bagatelních nedoplatků se přitom dotkl všech daňových subjektů bez výjimky, tedy i právnických osob.

Fiskální dopad připravovaného milostivého léta by měl být podle ministerstva financí neutrální. Na jedné straně dojde na k negativnímu dopadu na veřejné rozpočty v řádu stovek milionů korun. Tento výpadek by měl být na druhé straně úměrně kompenzován stovkami milionů korun inkasovaných v podobě uhrazení dlužných jistin daně.

Daňové milostivé léto může pomoci až desítkám tisíc dlužníků, úřadům navíc ubere papírování a nezatíží státní kasu. Jako jedinou výtku bych proto viděl jen to, že působnost zákona mohla být širší. Například zbytečně opomíjí podnikatele v jednočlenných společnostech s ručením omezeným, ve kterých zastávají roli jediného vlastníka a jednatele, a zároveň se milostivé léto mohlo týkat i širšího záběru vyměřených pokut.

Autor je partner a vedoucí oddělení daňových sporů společnosti BDO
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Další Milostivé léto. Dluhy jiných zaplatí poctiví občané

Zavřít reklamu ×
  1. Opět se v tomto bananistanu potvrzuje že s „poctivosti“ nejdál dojdeš. Jseš slušnej, platíš tak tě všude servou z kůže, jseš hajzl neplatis tak budiš ti odpuštěno. Hnus.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB