Data z amerického trhu práce ukazují na jeho ochlazování

Názor
Spotřebitelská důvěra v Německu i USA zaostala za tržními očekáváními. Hůře dopadl i zpřesněný odhad amerického hrubého domácího produktu (HDP), který ukázal na mezikvartální anualizovaný růst o 2,1 procenta místo původně zveřejněných 2,4 procenta.
Míra nezaměstnanosti v USA vyskočila z 3,5 procenta na 3,8 procenta a dostala se tak na nejvyšší úroveň od počátku loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Osobní příjmy Američanů rostly méně, než se čekalo, výdaje naopak více. Inflace v eurozóně stagnovala v srpnu na 5,3 procenta, když trh počítal s dalším zvolněním inflačních tlaků. Mírně zpomalila jádrová inflace (z 5,5 % y/y na 5,3 % y/y).

Klíčovou událostí byla páteční data z amerického trhu práce, která přinesla smíšené signály. Počet nově vytvořených pracovních míst předčil tržní očekávání, když dosáhl 187 tisíc místo očekávaných 163 tisíc. Data za poslední dva měsíce byla ale o 110 tisíc revidována směrem dolů, což naznačuje, že americký trh práce není tak silný, jak se zdálo.

Míra nezaměstnanosti vyskočila z 3,5 procenta na 3,8 procenta a dostala se tak na nejvyšší úroveň od počátku loňského roku. Důvodem bylo, že více Američanů vstoupilo na pracovní trh, aby se ucházelo o pracovní místa. Míra participace na trhu práce tak stoupla z 62,6 na 62,8 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Silná čísla z amerického trhu práce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.