Data z amerického trhu práce ukazují na jeho ochlazování

Názor
Spotřebitelská důvěra v Německu i USA zaostala za tržními očekáváními. Hůře dopadl i zpřesněný odhad amerického hrubého domácího produktu (HDP), který ukázal na mezikvartální anualizovaný růst o 2,1 procenta místo původně zveřejněných 2,4 procenta.
Míra nezaměstnanosti v USA vyskočila z 3,5 procenta na 3,8 procenta a dostala se tak na nejvyšší úroveň od počátku loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Osobní příjmy Američanů rostly méně, než se čekalo, výdaje naopak více. Inflace v eurozóně stagnovala v srpnu na 5,3 procenta, když trh počítal s dalším zvolněním inflačních tlaků. Mírně zpomalila jádrová inflace (z 5,5 % y/y na 5,3 % y/y).

Klíčovou událostí byla páteční data z amerického trhu práce, která přinesla smíšené signály. Počet nově vytvořených pracovních míst předčil tržní očekávání, když dosáhl 187 tisíc místo očekávaných 163 tisíc. Data za poslední dva měsíce byla ale o 110 tisíc revidována směrem dolů, což naznačuje, že americký trh práce není tak silný, jak se zdálo.

Míra nezaměstnanosti vyskočila z 3,5 procenta na 3,8 procenta a dostala se tak na nejvyšší úroveň od počátku loňského roku. Důvodem bylo, že více Američanů vstoupilo na pracovní trh, aby se ucházelo o pracovní místa. Míra participace na trhu práce tak stoupla z 62,6 na 62,8 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Silná čísla z amerického trhu práce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB