Silná čísla z amerického trhu práce

Počet nově vytvořených pracovních míst byl podle ADP reportu v USA výrazně vyšší, než se čekalo. V tamním soukromém sektoru vzniklo v červenci 324 tisíc nových pracovních míst oproti očekávaným 190 tisícům. Ve srovnání s červnem (497 tis.) se ale i tak počet nově vytvořených pracovních míst snížil.
Silná čísla ADP reportu přispěla ke zpevnění amerického dolaru. Oproti společné evropské měně posílil o přibližně 0,6 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozornost trhů teď bude směřovat především na páteční oficiální čísla z nezemědělského sektoru. V souladu s dnešními daty očekáváme, že non-farm payrolls ukáží na zpomalení růstu zaměstnanosti, avšak pouze v mírném rozsahu. Čekáme, že počet nově vytvořených pracovních míst se v nezemědělském sektoru snížil z červnových 209 tis. na 190 tis. v červenci.

To by sice byl nejnižší údaj od prosince 2020, s ohledem na úroveň zaměstnanosti by se však stále jednalo o poměrně vysoké číslo. Míra nezaměstnanosti by v důsledku toho měla klesnout z 3,6 na 3,5 procenta. Zdrojem nových pracovních míst by měl nadále zůstat hlavně sektor služeb.

Silná čísla ADP reportu přispěla ke zpevnění amerického dolaru. Oproti společné evropské měně posílil o přibližně 0,6 procenta k 1,092 USD/EUR. Kurzy měn středoevropského regionu zůstaly po celou středu v podstatě beze změny, když postrádaly jakoukoliv kurzotvornou informaci. Tuzemská měna tak zůstala mírně pod 24 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB