Fachmani pomáhali zadarmo, pila pošle tři kamiony střešního dřeva

Vlna solidarity s lidmi v jihomoravských obcích, které minulý týden zasáhlo ničivé tornádo, nekončí. Včera o svém dílu pomoci informovala redakci celá řada e-mailů, vybrali jsme z nich ty nejzajímavější.
Roman Kučera z jihočeské rodinné firmy Střechy Bohemia s kolegy vyrazili o uplynulém víkendu do postižené oblasti ve čtyřech autech plně vybavených potřebným nářadím a materiálem, na provizorní zakrytí poškozených střech přivezli i 30 plachet, které měla firma zrovna na skladě. Foto: Fandíme řemeslu

Pila Javořice z Olomouckého kraje, která je třetí největší kapacitou tohoto druhu v ČR, pošle do jihomoravských obcí postižených tornádem tři kamiony latí a bočních desek na střechy. Půjde o humanitární pomoc v podobě celkem 120 metrů krychlových střešního dřeva v hodnotě zhruba milion korun.

V tuto chvíli se pila snaží koordinovat zásilku se starosty nejpostiženějších obcí. „Po dohodě s nimi by kamiony mohly odjet tento, nebo příští týden. Nechceme ale zavážet dřevo, dokud nám obce neřeknou, kdy je to pro ně organizačně a dopravně nejlepší,“ uvedl předseda představenstva společnosti Javořice Jan Vařeka.

Dodejme, že Lesy ČR už v pátek uvedly, že majitelům zničených domů poskytnou 50 metrů krychlových dříví na nové krovy, nebo finanční dar ve výši 100 000 Kč.

Finanční i materiální pomoc se do oblasti postižené minulý týden ničivým tornádem schází ze všech stran. Poté, co svou práci odvedli záchranáři, je teď čím dál potřebnější také každá ochotná ruka. Zvlášť, když umí nějaké řemeslo.

„Podle informací, které máme z jednotlivých řemeslných cechů, se už do pomoci Jižní Moravě každý z nich podle svých možností zapojil,“ uvedl Josef Jaroš, člen dozorčí rady Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a většinový vlastník poradenské skupiny Apogeo. Jaroš je zároveň garantem projektu Fandíme řemeslu, který AMSP ČR zastřešuje.

Jako příklad mohou posloužit členové Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Roman Kučera z jihočeské rodinné firmy Střechy Bohemia s kolegy vyrazili do postižené oblasti ve čtyřech autech plně vybavených potřebným nářadím a materiálem, na provizorní zakrytí poškozených střech přivezli i 30 plachet, které měla firma zrovna na skladě.

Zároveň vyzvali všechny z oboru, s nimiž se dokázali operativně spojit, aby se k nim přidali. „Tolik střechařů jsem v životě na jednom místě neviděl,“ vylíčil Roman Kučera své dojmy z uplynulého víkendu. Za samozřejmost považuje, že všichni pracovali zadarmo. O dalším víkendu jsou ale připraveni jet na Hodonínsko pomáhat znovu.

PSALI JSME:
Úvěr za půl procenta nebo 50 tisíc na cokoliv. I takovou pomoc nabízejí firmy po ničivém tornádu

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), informovala, že na její páteční výzvu, aby se zapojili do pomoci městům a obcím na jižní Moravě postiženým tornádem, zareagovalo 87 autorizovaných statiků. Na postižená místa ale v mnoha případech dosud nebyli povoláni, na rozdíl od dobrovolníků.

„Oblast se otevřela dobrovolníkům, kteří se s dobrými úmysly vrhají do oprav a odklízení trosek. To je zcela jiná praxe než po povodních, kdy se oblast hermeticky uzavře a lidé jsou do ní vpouštěni až po pečlivé kontrole statiky. Ze zkušenosti víme, a nynější výsledky to již potvrzují, že k řadě zbytečných úrazů dochází právě ve fázi sanace následků neštěstí,“ konstatoval předseda komory Robert Špalek.

Komora apeluje na všechny zainteresované složky i majitele soukromých domů, aby nepodcenili nebezpečí plynoucí z důvodu urychlení záchranných, odklízecích nebo demoličních prací. Mohlo by být přijato nesprávné rozhodnutí o stavu budovy. Před zahájením oprav by měl stavbu vždy prohlédnout statik a případně doporučit postup prací a způsob zajištění stavby, aby nedocházelo k následným zraněním a úrazům.

Statici, kteří postižená místa navštívili, upozorňují na rizika živelně prováděných zásahů bez náležitého statického posouzení opravovaných budov. „Po prvotním posouzení armádními statiky mělo nastat podrobné a koordinované statické posouzení každého domu v postižené oblasti,“ uvedl prof. Alois Materna, první místopředseda ČKAIT.

PSALI JSME:
Lidem na Břeclavsku a Hodonínsku pomáhá celá republika

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru