Index nákupních manažerů je sice lepší než v červnu, ale…

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) v českém průmyslu sice přestal klesat, ale žádný pozitivní signál rozhodně nepřináší.
Český průmysl zůstává pod tlakem navzdory optimistickému očekávání obratu v dalších měsících. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Aktuální výsledek PMI ve výši 41,4 bodů dává tušit, že průmysl zůstává pod tlakem navzdory optimistickému očekávání obratu v dalších měsících. Základním problémem zůstává nedostatek domácích i zahraničních zakázek, a to dokonce i v oblasti automotive představující největší část tuzemského průmyslu.

Firmy si stále vypomáhají tím, že mají balík starších objednávek, které mohou v těchto slabších měsících dokončovat. Spoléhají i na vlastní zásoby vstupů, takže omezily nákupy materiálů a komponent, i když jejich dostupnost se v čase zlepšuje.

PSALI JSME:
Dna jsme nejspíše dosáhli, slušnější růst HDP očekávejme až v příštím roce

Celková situace v průmyslu dále posiluje dezinflační tlaky na straně vstupů i výstupů, avšak na druhou stranu nutí firmy k razantnější racionalizaci, a to znamená i snižování počtu zaměstnanců. Červencový výsledek dává tušit, že průmysl nevstupuje ani do třetího čtvrtletí v dobrém rozpoložení, a proto nelze na jeho podporu růstu zatím spoléhat.

Dokud výrazně nepoklesne inflace u nás i v zahraničí, budou zákazníci spíše dál omezovat své nákupy a zakázky průmyslových firem se proto hned tak nevzchopí. Pozitivní očekávání pro další měsíce jsou stále ještě spojena spíše s vírou než s novými zakázkami.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česká ekonomika jen v minimálním plusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Chuť nakupovat se Čechům postupně vrací

Zájem o nákupy v březnu předčil očekávání. Reálné tržby v obchodech poskočily meziměsíčně o 1,3 procenta, meziročně ovšem byly vyšší dokonce o 6,1 procenta. Co za tím vězí? Především loňský nízký srovnávací základ, …

Maloobchod překvapil výrazným růstem

České maloobchodní tržby podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu po očištění o prodeje automobilů v březnu meziročně vzrostly o výrazných 6,1 procenta, zatímco tržní konsenzus počítal s 2,8 procenta. …

Tržby ve službách rostou

Tržby ve službách po třech čtvrtletích poklesů v řadě v prvním kvartále letošního roku vzrostly reálně o solidních 1,3 procenta meziročně, mezičtvrtletně pak o 2,6 procenta. V mezičtvrtletním srovnání rostly téměř …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Turistů z Tchaj-wanu přibylo o 75 procent, pomohla přímá linka

Analýza
V Česku výrazně přibývá zahraničních turistů. V prvním čtvrtletí sice přijelo nejvíce návštěvníků z okolních zemí, ale významně roste i počet hostů ze vzdálených zemí. Turistů z Tchaj-wanu přibylo meziročně 75 procent, čemuž napomohlo přímé letecké spojení s Prahou. Vyplývá to z údajů, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla Česká centrála cestovního ruchu – Czech Tourism.