Inflace je konečně na ústupu

Názor
Spotřebitelské ceny v prosinci až překvapivě rychle klesaly (o 0,4 %), a to především zásluhou zlevňování potravin. Zásluhu na příznivém inflačním výsledku však mělo i snížení cen pohonných hmot a dočasné předvánoční zlevnění alkoholických nápojů.
Spotřebitelské ceny v prosinci až překvapivě rychle klesaly, a to především zásluhou zlevňování potravin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční inflace, která je asi nejvíce sledovaným číslem posledních let, se dostala pod hranici sedmi procent (aktuálně 6,9 %, pozn. aut.). Dopadla lépe, než očekával trh i Česká národní banka (ČNB). Na vývoji jednotlivých položek inflace je vidět pozitivní posun u potravin, jejichž ceny meziročně poprvé za dva a půl roku konečně alespoň symbolicky poklesly o 0,3 procenta.

Za aktuální inflací stojí především zvyšující se náklady na bydlení. Inflaci i tentokrát ovlivnil efekt energetického úsporného tarifu, který o rok dříve výsledek inflace zkreslil směrem dolů. Loni v posledním čtvrtletí ji naopak uměle navyšoval. Bez tohoto zásahu by podle propočtů statistického úřadu inflace dosáhla jen 4,2 procenta.

PSALI JSME:
Inflace v ČR je nejvyšší v EU. Náklady na bydlení včetně nájemného v prosinci opět vzrostly

Dražší však nebyla pouze elektřina, ale i nájemné, vodné, stočné a další položky významně se podílející na běžných výdajích domácností. Naopak levnější byl tentokrát už zemní plyn, jehož ceny příznivě se zpožděním reagovaly na výrazné uklidnění na evropském trhu.

I v prosinci pokračoval trend zdražování služeb hotelů a restaurací, jejichž ceny vzrostly tentokrát o 8,5 procenta. I když pomalu růst cen i v této oblasti brzdí, je stále nad úrovní celkové inflace. Od konce roku 2019 se tyto ceny zvýšily už o 52 procenta a staly se tak nejrychleji zdražující kategorií v rámci základního rozdělení spotřebitelského koše.

PSALI JSME:
Inflace je téměř poražena. Letos by mohla klesnout pod tři procenta

Pro ČNB je prosincová inflace příznivou zprávou, která jí umožní i v únoru snížit úrokové sazby o dalšího čtvrt procentního bodu. O rychlosti, s jakou bude centrální banka snižovat sazby, následně rozhodne až lednová inflace, která bude zrcadlit tradiční přeceňování na začátku roku i rošády se sazbami DPH.

Šance, že se inflace bude už od ledna začínat dvojkou se zvýšila, nicméně hlavní slovo budou mít tentokrát energetické společnosti a jejich ceníky. Ukáže se, nakolik zvýšení regulovaných cen spojených s dodávkami elektřiny a plynu skutečně vykompenzují zlevněním silové energie.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Největší skupině domácností elektřina nezdraží i přes růst regulované části

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB