Inflace rychle brzdí. Mnozí se začínají bát deflace

Analýza
Český statistický úřad v pondělí zveřejnil data o únorové inflaci. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle doprava a v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o dvě procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v lednu.
Deflace teoreticky může přijít, pokud repo sazba nebude klesat s každým zasedáním bankovní rady alespoň o jeden procentní bod. Ilustrační foto: ČNB

Za meziměsíčním růstem cen stály zejména ceny pohonných hmot, které si připsaly 4,3 procenta. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč/l a benzín Natural 95 za téměř 37,80 Kč/l.

Za meziročním zlevnění stály hlavně potraviny. Např. ceny zeleniny přešly z původního růstu o 13,3 procenta v pokles o 0,1 procenta. Naopak nahoru tlačily cenovou hladinu nájmy. Ty zdražily o 6,8 procenta. Elektřina je dražší o 13,1 procenta.

Inflace ČR a eurozóny jako nebe a dudy

Abychom mohli inflaci mezinárodně porovnat, potřebujeme udělat malé úpravy. Podle předběžných výpočtů vzrostl v únoru harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v ČR meziročně o 2,2 procenta. Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v únoru 2024 za eurozónu 2,6 procenta.

PSALI JSME:
Inflace v Česku dále výrazně klesá

To je velmi zajímavé. Rozdíl mezi českou a evropskou inflací se rozevírá. Češi mají s korunou nižší inflaci než ti, co platí eurem. Přitom minimálně rok jsme slýchali vylhaný argument, že kdybychom měli euro, měli bychom nižší inflaci.

To byla mantra mnoha politiků. Nyní se jasně ukazuje, že to byl nesmysl. Nikde však neslyším korekci a omluvu. Bohužel mnoho lidí, kteří věci nerozumí, statistiku nesledují. Naopak věří tomu, co jim bylo řečeno, a falešně proto sází na euro jako na spásu.

Co udělá centrální banka?

Z pohledu centrální banky je jasné, že to otevírá nový prostor pro snížení úrokových sazeb. Ačkoli centrální banka vloni říkala, že bude snižovat úrokové sazby jen pomalu, tak podle mě je současný vývoj tak překvapivý, že bude muset snížit úrokové sazby radikálně.

Už na posledním zasedání hlasoval jeden člen bankovní rady pro snížení repo sazby o 0,75procentního bodu. Nyní se podle mě posouváme k tomu, aby se centrální banka rozhodovala o snížení sazeb o jeden až 1,25procentního bodu.

PSALI JSME:
Inflace po pěti letech přesně na dvouprocentním cíli

Riziko deflace

Pokud nebude repo sazba rychle klesat, začnou se objevovat obavy z toho, že přijde deflace. Ta přitom teoreticky může přijít, pokud repo sazba nebude klesat s každým zasedáním bankovní rady alespoň o jeden procentní bod.

Ekonomika je slabá a potřebuje podpořit. Vize, že letos ekonomika výrazně ožije, se už rozplynula a nejspíš budeme rádi, pokud porosteme alespoň o pár desetin. Deflace se přitom léčí hůř než inflace.

Co na to trh?

Z pohledu koruny to přinese tlak na oslabení. Z pohledu dluhopisů to přinese tlak na pokles výnosů. Z pohledu akcií to nepřinese nic. Burzu se už politikům podařilo téměř zničit. Už tam je jen hrstka titulů. Socialismu jsme opět o krok blíž.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sedláci jsou naštvaní a lidé se začínají bát deflace

Zavřít reklamu ×
  1. Deflace? To jako že opak inflace? Jako že by hodnota peněz rostla? No upřímně po tom, co mi tahle „vláda“ z úspor prostřednictvím inflace ukradla cca 1/3 až 1/2 by mi to ani vlastně nevadilo 🙂

  2. Já osobně investoval statisíce do firemních dluhopisů několika s.r.o.
    A nejvyšší výnos mám díky firmě Fresca Company s.r.o., kde sazba „pevného“ ročního úroku činí 13,2 % z investované částky. Dokonce jsem za celý předchozí rok získal protiinflační bonus v hodnotě 4,3 % z investované částky, přestože meziměsíční míra inflace klesala (a stále klesá) níž a níž.
    Takže čím více bude klesat inflace (třeba i do záporných hodnot = deflace), tím lépe pro mě.

  3. Prosím nestrašit lidi! Chápu, že analytici a ekonomičtí specialisté se něčím živit musí = sepisují strašidelné scénáře, ale život je mnohem jednodušší. Jen ceny prudce vzrostly, protože firmy testovaly „odolnost české populace k nakupování za vysoké ceny“ a teď budou klesat na optimální vyváženou úroveň. A není to nic špatného. Když něco zdraží o 40% a pak slevní o 20% (ve velmi krátkém čase) tak nevzniká žádné riziko. Naopak, je tu ještě další prostor ke snižování cen.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.