Inflace rychle brzdí. Mnozí se začínají bát deflace

Český statistický úřad v pondělí zveřejnil data o únorové inflaci. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle doprava a v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o dvě procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v lednu.
Deflace teoreticky může přijít, pokud repo sazba nebude klesat s každým zasedáním bankovní rady alespoň o jeden procentní bod. Ilustrační foto: ČNB

Za meziměsíčním růstem cen stály zejména ceny pohonných hmot, které si připsaly 4,3 procenta. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč/l a benzín Natural 95 za téměř 37,80 Kč/l.

Za meziročním zlevnění stály hlavně potraviny. Např. ceny zeleniny přešly z původního růstu o 13,3 procenta v pokles o 0,1 procenta. Naopak nahoru tlačily cenovou hladinu nájmy. Ty zdražily o 6,8 procenta. Elektřina je dražší o 13,1 procenta.

Inflace ČR a eurozóny jako nebe a dudy

Abychom mohli inflaci mezinárodně porovnat, potřebujeme udělat malé úpravy. Podle předběžných výpočtů vzrostl v únoru harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v ČR meziročně o 2,2 procenta. Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v únoru 2024 za eurozónu 2,6 procenta.

To je velmi zajímavé. Rozdíl mezi českou a evropskou inflací se rozevírá. Češi mají s korunou nižší inflaci než ti, co platí eurem. Přitom minimálně rok jsme slýchali vylhaný argument, že kdybychom měli euro, měli bychom nižší inflaci.

To byla mantra mnoha politiků. Nyní se jasně ukazuje, že to byl nesmysl. Nikde však neslyším korekci a omluvu. Bohužel mnoho lidí, kteří věci nerozumí, statistiku nesledují. Naopak věří tomu, co jim bylo řečeno, a falešně proto sází na euro jako na spásu.

Co udělá centrální banka?

Z pohledu centrální banky je jasné, že to otevírá nový prostor pro snížení úrokových sazeb. Ačkoli centrální banka vloni říkala, že bude snižovat úrokové sazby jen pomalu, tak podle mě je současný vývoj tak překvapivý, že bude muset snížit úrokové sazby radikálně.

Už na posledním zasedání hlasoval jeden člen bankovní rady pro snížení repo sazby o 0,75procentního bodu. Nyní se podle mě posouváme k tomu, aby se centrální banka rozhodovala o snížení sazeb o jeden až 1,25procentního bodu.

Riziko deflace

Pokud nebude repo sazba rychle klesat, začnou se objevovat obavy z toho, že přijde deflace. Ta přitom teoreticky může přijít, pokud repo sazba nebude klesat s každým zasedáním bankovní rady alespoň o jeden procentní bod.

Ekonomika je slabá a potřebuje podpořit. Vize, že letos ekonomika výrazně ožije, se už rozplynula a nejspíš budeme rádi, pokud porosteme alespoň o pár desetin. Deflace se přitom léčí hůř než inflace.

Co na to trh?

Z pohledu koruny to přinese tlak na oslabení. Z pohledu dluhopisů to přinese tlak na pokles výnosů. Z pohledu akcií to nepřinese nic. Burzu se už politikům podařilo téměř zničit. Už tam je jen hrstka titulů. Socialismu jsme opět o krok blíž.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ma Marek

  To se dalo čekat! Nejde zdražovat donekonečna. Předražené zboží by bylo neprodejné!

 2. JS Jenda Stehlik

  Deflace se řeší lépe než inflace . Uplně normálně natisknete peníze 🙂

 3. Ka Karlos

  Deflace? To jako že opak inflace? Jako že by hodnota peněz rostla? No upřímně po tom, co mi tahle „vláda“ z úspor prostřednictvím inflace ukradla cca 1/3 až 1/2 by mi to ani vlastně nevadilo 🙂

 4. To Tomtex

  Já osobně investoval statisíce do firemních dluhopisů několika s.r.o.
  A nejvyšší výnos mám díky firmě Fresca Company s.r.o., kde sazba „pevného“ ročního úroku činí 13,2 % z investované částky. Dokonce jsem za celý předchozí rok získal protiinflační bonus v hodnotě 4,3 % z investované částky, přestože meziměsíční míra inflace klesala (a stále klesá) níž a níž.
  Takže čím více bude klesat inflace (třeba i do záporných hodnot = deflace), tím lépe pro mě.

 5. Pa Pavel

  Prosím nestrašit lidi! Chápu, že analytici a ekonomičtí specialisté se něčím živit musí = sepisují strašidelné scénáře, ale život je mnohem jednodušší. Jen ceny prudce vzrostly, protože firmy testovaly „odolnost české populace k nakupování za vysoké ceny“ a teď budou klesat na optimální vyváženou úroveň. A není to nic špatného. Když něco zdraží o 40% a pak slevní o 20% (ve velmi krátkém čase) tak nevzniká žádné riziko. Naopak, je tu ještě další prostor ke snižování cen.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB