Inflace v Česku sice klesla, ale náklady na bydlení stále rostou

Názor
Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na rovná dvě procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně než v lednu. Inflace je tak nejnižší od prosince 2018. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Aktuální data o vývoji inflace ukazují, že by mohly zlevnit i hypotéky. Jejich osud však mají v rukou centrální bankéři.
Náklady na bydlení i energie stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle statistiků za zpomalení meziročního cenového růstu může hlavně vývoj cen potravin, nealkoholických i alkoholických nápojů a tabáku. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v únoru meziročně vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 5,2 procenta.

Náklady vlastnického bydlení v únoru meziročně vzrostly o rovné jedno procento. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,8 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 4,8 %), vodného (+ 10,9 %), stočného (+ 10,5 %), elektřiny (+ 13,1 %) a tepla a teplé vody (+ 3,5 %).

Naopak ceny zemního plynu klesly 5,5 procenta a tuhých paliv o 3,7 procenta. Náklady na bydlení i energie tak stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem. Pozitivně na snižování inflace působí ceny potravin, u kterých v únoru došlo k prohloubení cenového poklesu.

PSALI JSME:
Inflace rychle brzdí. Mnozí se začínají bát deflace

Zásadně se na tom podílela hlavně zelenina, jejíž cena z lednového růstu o 13,3 procenta přešla k únorovému poklesu o 0,1 procenta. Nejvíce zlevnila mouka (- 22,8 %), drůbeží maso (- 16,4 %), polotučné trvanlivé mléko (- 23,4 %), vejce (- 30,7 %) a cukr (- 21,1 %).

Podle předběžných výsledků vzrostl v únoru harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku meziročně o 2,2 procenta. To je pod průměrem zemí eurozóny (+ 2,6 procenta) i sousedního Německa (+ 2,7 procenta) či Slovenska (+ 3,7 procenta). Ještě v prosinci přitom bylo Česko s meziročním růstem HICP o 7,6 procenta nejhorší ze všech zemí EU.

Nižší inflace by měla přimět centrální bankéře k rychlejšímu a razantnějšímu snižování základních úrokových sazeb, které drželi nepřiměřeně dlouho na rekordních úrovních. To zcela zmrazilo hypoteční a v návaznosti na něj i realitní trh a jen ještě více zhoršilo dostupnost vlastního bydlení.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Česku dále výrazně klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB