Jaká barva auta je Česku nejčastější? Bílá to není

Analýza
Přestože celosvětově barvám osobních aut ve světě početně dominuje bílá s výrazným náskokem před druhou černou a třetí šedou, v Česku loni jezdilo na silnicích nejvíce šedých aut. Vyplývá to ze statistiky barevnosti aut ministerstva dopravy za rok 2022, kterou redakce FAEI.cz zpracovala. U cca dvou procent vozů byla podle statistiky barva „nezjištěna“ nebo „nezadána“. I tak jde o zhruba sedm desítek variant barev, jejich odstínů a metalíz.
Loni jezdilo na českých silnicích nejvíce šedých aut. Šedá, stříbrná a fialová barva jsou hodnoceny jako nejméně bezpečné. Na snímku je grafitově šedá Škoda Fabia z produkce mladoboleslavské automobilky. Ilustrační foto: Škoda Auto

Šedých automobilů (ve všech variantách, tedy včetně základné šedé, metalízy, základní, světlé, tmavé a pastelové, pozn. aut.) v tuzemsku jezdí více než pětina ze všech necelých deseti milionů vozů a jsou jich necelé dva miliony. Je zvláštní, že výrobci tuto barvu „tlačí“, přestože je známo, že šedá a stříbrná jsou společně s fialovou barvou hodnoceny jako nejméně bezpečné.

Druhá příčka, pokud jde o barevnost automobilů na českých silnicích, opět nepatří bílé, nýbrž červené. Takto zbarvených aut – od základní barevné varianty přes metalízu až po pastel – u nás jezdí takřka 1,6 milionu, což je přes 16 procent všech osobních aut. Základní červená je na tři čtvrtě milionu vozů.

Na třetím místě loňské statistiky ministerstva dopravy se umístila modrá ve všech variantách. V „klasické“ modré jezdí přes půl milionu automobilů a dohromady ve všech variantách odstínů a metalíz je jich skoro milion a půl (1,46 mil.). Modrých aut na českých silnicích je na 15 procent, pastelově modrých je z toho ani ne deset tisíc.

PSALI JSME:
Nejčastěji kupujeme bílé škodovky, financujeme je úvěrem

A konečně se dostáváme k bílé barvě, na niž podle ministerské statistiky loni připadla bramborová medaile. Bílých aut v Česku jezdí téměř 1,4 milionu a ve statistice resortu dopravy jako jediná barva nemá žádné subvarianty. Podle Romana Budského z Týmu silniční bezpečnosti se auto v bílé barvě dá zpravidla pořídit bez příplatku.

Poslední barvou, která v počtu takto zbarvených tuzemských osobních automobilů překročila milionovou hranici, je černá. Bez metalízy ji mělo více než tři čtvrtě milionu vozů. Každé desáté auto, které u nás jezdí, má černou barvu (10,3 %). Podle prodejní analýzy dat provozovatele sítě autocenter AAA Auto, jejíž závěry má redakce k dispozici, je černá doménou hlavně mladých.

„Češi jsou, stejně jako jiní Evropané, při výběru barvy aut konzervativnější a volí méně výrazné barvy. Černou často pro pocit luxusu, stříbrno-šedou kvůli menší viditelnosti zašpinění nebo oděrek v laku, bílou jako módní barvu. U žen není tolik dominantní černá barva, jako u mužů, a v průběhu let u nich zájem dokonce opadá,“ informoval redakci Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny Aures Holdings.

PSALI JSME:
Dopravní expert: Cyklisté mě někdy udivují. Pojedete autem, o jehož bezpečnosti pochybujete?

Nejrozšířenější barvou pod milionovou hranicí je podle resortu dopravy hnědá, která se umístila na šesté pozici s téměř sedmi sty tisíci takto zbarvených automobilů, což je zhruba sedm procent. „Přestože hnědá barva nepatří v oblibě na první příčky, u mužů s věkem zákazníků zájem o ni stoupá až na šest procent, a to přestože ji v mladém věku volí pouhých 2,8 procenta,“ komentoval Vaněček.

Půlmilionovou hranici barevnosti tuzemských automobilů překonala jako poslední barva stříbrná (567 tisíc vozů). Poměr bez metalízy a s metalízou je zhruba tři ku dvěma (346 tisíc vs. 220 tisíc). Pokud k necelým šesti procentům aut ve stříbrné barvě připočteme ty šedivé, zjistíme, že počet tuzemských automobilů s nejméně bezpečnou barvou překročil 26 procent.

Za stříbrnými auty se v téměř třetinovém odstupu řadí vozy v zelené barvě, jichž je podle statistiky přes 400 tisíc a z toho téměř polovina (180 tis.) v metalíze. Následuje žlutá s 330 tisíci automobilů, oranžová se 160 tisíci. Modrozelené vozy už jsou pod stotisícovou hranicí (60 tis.), stejně jako fialové (30 tis.), zlaté (29. tis.), zeleno-žluté (15 tis.) a modro-zelené (7 tis.).

PSALI JSME:
Enyaq RS iV: Nejvýkonnější sériově vyráběná škodovka všech dob už je v prodeji

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Zima je tu: Přezutím pneumatik to jen začíná

Dětem jsme pořídili zimní bundy, zazimovali jsme chalupy, definitivně zamávali letnímu obutí, ale zapomínat nesmíme ani na své plechové mazlíčky. Za přezutí pneumatik máte samozřejmě pochvalu, ale tím to rozhodně …

Benzin, nafta, nebo elektřina? V Česku stoupá zájem o LPG

I když někteří aktivisté považují motoristy za zločince a auta za vražedné nástroje, těžko mohou popřít fakt, že představují jednu ze stěžejních hnacích sil ekonomiky. Ve světle aktuálních prodejů elektromobilů, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB