Jolana Voldánová povede Nadaci Charty 77, Božena Jirků míří do čela správní rady

Personálie
Ve vedení Nadace Charty 77 dochází k významné změně. Ve funkci ředitelky střídá Boženu Jirků po dvou dekádách Jolana Voldánová. Nadace patří objemem rozdělených příspěvků mezi největší v Česku. Její stěžejní projekt – Konto Bariéry – pomáhá už 30 let lidem s handicapem. Nadace Charty 77 oficiálně oznámila změnu 19. června prostřednictvím kampaně „Teď na to máš nos ty!“
Nadaci Charty 77 nově povede Jolana Voldánová (vlevo), Božena Jirků míří do čela správní rady. Foto: Nadace Charty 77

Božena Jirků se stala součástí Nadace Charty 77 už v jejích začátcích v 90. letech. Od roku 2002 pak působila jako její ředitelka. Za výrazného přispění Boženy Jirků nadace formovala neziskový sektor u nás, handicapovaní se stali součástí společenského dialogu, získali větší pozornost médií i politiků.

Vždy patřila mezi nejvlivnější ženy Česka a v žebříčku, který každoročně zveřejňuje časopis Forbes, se několikrát umístila v první desítce. A mezi 195 nejvlivnějšími Češkami nechybí ani letos. Pomyslné žezlo v podobě červeného klaunského nosu – symbolu Konta Bariéry – Božena Jirků veřejně předala nové ředitelce Jolaně Voldánové na setkání přátel nadace 19. června v pražské Písecké bráně.

Božena Jirků: Životní etapa naplněná charitou

K charitativní práci se Božena Jirků dostala oklikou, když se během svého působení v tehdejší Československé televizi seznámila se zakladatelem Nadace Charty 77 profesorem Františkem Janouchem. „Krátce po našem setkání mi zavolal s nabídkou spolupráce. Byl z toho začátek mého nového, velmi krásného života,“ vzpomíná Jirků.

PSALI JSME:
TOP ženami Česka se staly Daniela Pešková, Simona Kijonková a Kateřina Šimáčková

V Nadaci Charty 77 zorganizovala první celonárodní sbírku u nás, Konto Míša na pořízení Leksellova gama nože pro operace mozku. A odtud už byl jen krůček k založení Konta Bariéry – dnes nejdéle fungující veřejné sbírky s více než 40 tisíci pravidelnými dárci. Díky nim i dalším štědrým partnerům Konto Bariéry už tři dekády pomáhá lidem se zdravotním postižením a organizacím, které o ně pečují.

Celkem nadace ve své novodobé historii rozdělila už více než jednu miliardu korun a pomohla statisícům potřebných. „Jsem hrdá na to, že za léta existence Konta Bariéry jsme potvrdili své renomé a ukázali našim dárcům, že jejich peníze jsou vždy použity na dobrou věc,“ říká Božena Jirků.

Jolana Voldánová: Pokračování i nové výzvy

Na práci Boženy Jirků chce navázat i její nástupkyně Jolana Voldánová. Ta řadu let pracovala jako reportérka a moderátorka České televize. Ani po odchodu z televize ale nezmizela z veřejného prostoru, stala se mediátorkou důležitých společenských témat, například jako mluvčí Českého statistického úřadu vysvětlovala sčítání lidu.

PSALI JSME:
Proč jsou data ze sčítání obyvatel tak důležitá?

Řadu let je také sama aktivní v oblasti charity, podílela se na mnoha benefičních projektech a moderovala řadu charitativních akcí či televizních pořadů. Ikonický červený nos si Jolana Voldánová symbolicky nasadila právě 19. června, a tím převzala ředitelskou roli.

„Je pro mě ctí a zároveň obrovskou výzvou převzít vedení tak prestižní nadace. Boženka Jirků odvedla velký kus práce a mým prvním úkolem bude zachovat kontinuitu všech úspěšných nadačních projektů a zároveň nabídnout nějakou vlastní přidanou hodnotu,“ uvedla Voldánová.

„Nemám pochyb, že lidé chtějí pomáhat a že jim není lhostejný osud druhých. A s tím, jak se společnost proměňuje, jak dorůstají nové generace dárců, bude potřeba ukazovat také nové možnosti dárcovství. I to je jeden z předpokladů pro to, aby projekty, jako je Konto Bariéry, mohly dál úspěšně fungovat,“ dodala. Mimo jiné bude hledat i nové cesty, jak dárce oslovit, motivovat a zároveň jak zviditelnit někdy neprávem opomíjené příběhy lidí bojujících s nepřízní osudu.

PSALI JSME:
Nová auta od Globusu a Konta Bariéry budou pomáhat hendikepovaným v Liberci, Jindřichově Hradci a v Nové Pace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Lucie Urválková Manažerkou roku 2022

Významného osobního úspěchu dosáhla minulý týden Lucie Urválková, místopředsedkyně představenstva a CFO finanční skupiny Uniqa v ČR a SR. V tradiční soutěži Manažer / manažerka roku se jí podařilo vystoupat za rok …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB