Kdo topí propanem, může do Vánoc ušetřit tisíce

Majitelé domů s propanovým vytápěním mohou ušetřit tisíce korun správným načasováním nákupu plynu do zásobníku. Mimořádné prominutí daně z přidané hodnoty v listopadu a prosinci letošního roku se totiž netýká jen zemního plynu – nulová DPH platí také pro zkapalněný ropný plyn (LPG). Opatření také zvýhodní zhruba 170 tisíc majitelů vozidel na autoplyn.
Lidé by si teď měli hlavně u menších lokálních prodejců pohlídat, že jim při výměně plynové láhve není účtováno DPH. Ilustrační foto: Česká asociace LPG

Nulová sazba DPH na elektřinu a plyn v listopadu a prosinci letošního roku má tlumit prudký nárůst cen těchto komodit a jejich dopady na rodinné rozpočty. Dotýká se ale mnohem širšího okruhu spotřebitelů, než by se mohlo na první pohled zdát. Plynem se totiž rozumí nejen zemní plyn, ale též zkapalněný ropný plyn (LPG), upozorňují odborníci.

Podle odhadů České asociace LPG v Česku pohání zkapalněný ropný plyn asi 170 tisíc vozidel. Ve formě takzvaného autoplynu se každoročně spotřebuje více než polovina prodaného LPG. Významný podíl zbývající části pak tvoří plyn určený k výrobě tepla dodávaný do zásobníků desetitisíců rodinných domů nebo prodávaný v tlakových láhvích.

Láhve plněné propan-butanem nebo čistým propanem, kterých jsou v oběhu miliony kusů, se využívají v domácnostech, při chataření i karavaningu, používají je však i řemeslníci či kutilové. Další kapitolou jsou pak LPG láhve určené speciálně pro pohon asi třetiny všech vysokozdvižných vozíků.

PSALI JSME:
Jaká auta se v Česku přestavují na zkapalněný ropný plyn?

Podle Jiřího Karlíka, generálního ředitele společnosti Primagas mnozí zákazníci vůbec netuší, že generální pardon na DPH u plynu se vztahuje rovněž na LPG. „Lidé by si proto měli hlavně u menších lokálních prodejců, kteří toto opatření nemuseli postřehnout, pohlídat, že jim při výměně plynové láhve skutečně není DPH účtováno,“ doporučil.

V poslední době roste význam LPG, respektive čistého propanu jako alternativy zemního plynu hlavně tam, kde není dostupná distribuční plynová soustava. „Nutná výměna starých kotlů v kombinaci s faktem, že například ve Středočeském a Jihočeském kraji je velmi nízký podíl plynofikovaných obcí, vede mnoho domácností k pořízení propanového zásobníku,“ informoval Karlík.

Majitelé domů s propanovým vytápěním mohou podle něj ušetřit tisíce korun správným načasováním nákupu plynu do zásobníku. Společnost Primagas aktuálně eviduje asi tisíc domácností, které nemají zásobník zcela naplněn a s velkou pravděpodobností by během příštích měsíců propan objednávaly. V rámci celého trhu může být dle odhadu firmy takových zákazníků asi čtyři až pět tisíc.

PSALI JSME:
Čas na výměnu starých kotlů se krátí. Čím je nahradit?

S příchodem zimního období ceny LPG obecně rostou, takže pokud by domácnost objednávala závoz plynu až po Novém roce, budou podle odborníků ceny minimálně stejně vysoké, ale spíše o něco vyšší než nyní. Především však již nebude platit odpuštění 21% DPH, takže svou objednávku závozu by měli stihnout do Vánoc.

„Minimální množství dodaného plynu, aby zákazník nemusel platit za dopravu, je 500 litrů, což je asi desetina klasického zásobníku na 2,1 tuny, respektive 4 850 litrů propanu používaného u většiny rodinných domů. Doplnění půlky objemu takového zásobníku znamená při aktuálních cenách úsporu na DPH minimálně šest tisíc korun,“ vypočítává Jiří Karlík.

I když mají lidé zásobník z větší části naplněn, vyplatí se jim aktuální časově omezené odpuštění DPH využít při nákupu plynu. Samozřejmě za předpokladu, že jim zásoba propanu nevydrží do léta, kdy ceny LPG bývají nižší. Aby měli jistotu, že dodávka topného propanu dorazí do konce roku, a budou tak mít nárok na výhodnější cenu bez DPH, neměli by objednávku nechávat na poslední chvíli.

PSALI JSME:
Při větších mrazech mohou „stávkovat“ i motory aut na LPG

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB