Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.
Když si sousedi nadávají přes plot. Ilustrační foto: Pixabay.com

Když jsem pak navečer sousedy žádal, aby si zvíře uvazovali, nebo alespoň hlídali, poradili mi, abych si raději spravil plot mezi našimi pozemky, protože jinak než dírou by se jejich pes na můj pozemek nedostal.

Místo hádky jsem si šel pro hřebíky a cestou si říkal, že lepší než romantická díra v plotě je čtyřmetrová zeď, a jestli vůbec je to můj plot. A k čemu mi vlastně tenhle plaňkový plot je, když mě neschová ani před sousedovic psem?

Mít plot není povinnost

Čí je plot mezi dvěma pozemky? Dříve platilo nepsané pravidlo, že vlastníka pozemku je plot po jeho pravé straně. V zákoně ale nic takového nestálo, takže šlo pouze o zvykové právo. Podle platného občanského zákoníku je majitelem ten, kdo plot postavil na svém pozemku.

Když ale plot stojí na hranici sousedících pozemků, a nachází se tedy na obou, vlastníkem jsou obě strany (bez ohledu na to, kdo jej vybudoval – pozn. aut.) a spravovat by jej měli společně.

Podle stávající legislativy majitelé nemají povinnost mít pozemek oplocený. Může jim to přikázat pouze soud na základě požadavku souseda a po zjištění stavebního úřadu, pokud je plot potřebný k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků.

Hranice jsou i přírodní

Jak se bez plotu pozná, kde jeden pozemek začíná a končí? Ne všechny pozemky jsou totiž oploceny, někdy jsou odděleny stromořadím, živým plotem, mezí, strouhou, cestou nebo zídkou. Přírodní či umělá rozhraničení pozemků se v občanském zákoníku označují za rozhrady.

Kdo je vlastníkem rozhrady (plotu), může si s ní dělat, co chce. Podle zákona vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit obdobnou zábranu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Tuto hrozící škodu však musí soused relevantně doložit.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

Dojde-li rovněž k takovému narušení plotu, že by se hranice mezi pozemky mohla stát neznatelná, má každý soused právo požadovat jeho opravu nebo obnovení.

Bez úřadu i souseda

Díky novele stavebního zákona z roku 2018 se výstavba oplocení pozemku výrazně zjednodušila. Kromě toho, že majitelé nemusejí svůj pozemek oplotit, nemusejí stavebnímu úřadu ani ohlašovat stavbu plotu, který nepřevyšuje dva metry, současně nehraničí s veřejným prostranstvím (např. chodník) a bude v zastavěné (zastavitelné) oblasti.

Při splnění všech zmíněných podmínek nepotřebují ke stavbě ani souhlas souseda.

Návštěvy bez pozvání

Ani chybějící plot neznamená, že si přes soukromý pozemek může courat každý, jak si vzpomene. Na druhou stranu zákon specifikuje řadu situací, kdy mohou na váš pozemek vstoupit nejen policisté, ale i např. exekutoři, hasiči, pracovníci firem spravující sítě, zeměměřiči či myslivci.

PSALI JSME:
Stát se lovcem stojí čas i peníze

Za mimořádných okolností se tak může stát i bez předchozího upozornění. To však majitele nezbavuje práva žádat nápravu škody, pokud narušitelé nezdůvodní oprávněnost zásahu. Typickým příkladem je kácení stromů pracovníky energetických firem na soukromém pozemku bez souhlasu i přítomnosti majitelů.

Kdo odpovídá za škody?

Vstup úředníků na soukromý pozemek zákon výrazně omezuje na zejména případy ochrany života, zdraví, nebo bezpečnostního ohrožení osob. Naproti tomu např. správci vodovodů a kanalizací jsou oprávněni na soukromém pozemku umístit označení polohy sítě i bez předchozí dohody s majitelem. Jsou-li vaše pozemky součástí honitby, mohou na ně v době honů vejít i myslivci.

Vstoupit na pozemek bez vašeho souhlasu i přítomnosti může každý občan např. při odvracení možných škod. Pokud toto nebezpečí sám nevyvolal a nezpůsobil, není zodpovědný ani za případné škody při jeho likvidaci.

PSALI JSME:
Se sousedy je lepší se domluvit než soudit

Ochrana sousedských práv

Ale vraťme se ke sporům přes plot. Ochrana tzv. sousedských práv vychází ze zásady, že se každý vlastník má zdržet chování, kterým by závažně rušil práva jiných osob nad míru přiměřenou poměrům. Nejčastěji spory vyvolávají hluk či zápach, ale záminky k hádkám mohou být i mnohem malichernější.

Plody spadlé ze stromů či keřů ze sousedního pozemku náleží vlastníkovi pozemku, na který dopadly (dříve patřily vlastníkovi stromu). Ty, jež se dosud od stromu neoddělily, patří stále vlastníkovi stromu.

Přesahující větve či kořeny stromů má na vyzvání odstranit vlastník stromu, jinak to může ve vhodné roční době udělat majitel postiženého pozemku. Ale vysloveně šetrně a jen tehdy, kdy mu větve způsobují škodu nebo obtíže.

PSALI JSME:
Lesy jsou pro každého, dřevo pouze pro majitele

Stromy blízko plotu

A co sázení stromů blízko plotu? Vlastník pozemku může (jen z dobrého důvodu) souseda vyzvat, aby se takového konání zdržel nebo aby již vysázené stromy odstranil.

Přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků je zákonem vymezena na tři metry u stromů, které obvykle přesahují výšku tří metrů. Pro menší stromy platí vzdálenost 150 centimetrů od hranice pozemku. Toto pravidlo neplatí v případě lesa, sadu nebo chráněných stromů.

Když se na pozemku ocitne cizí movitá věc, musí ji vlastník pozemku bez zbytečného odkladu vydat majiteli nebo tomu, kdo ji měl u sebe, případně mu umožnit vstup na pozemek, aby si ji odnesl.

Obdobné platí, když se na pozemek dostane chované zvíře. Výjimku tvoří roj včel – když vletí do cizího úlu, patří už majiteli příslušného pozemku.

PSALI JSME:
Včelaření je oblíbenou kratochvílí. Na rychlé zbohatnutí ale zapomeňte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru