Konec podnikání v Česku: Prudký pokles živnostníků i společností

Cesta vlastního podnikání přináší do života spoustu vzrušení. Chuť postavit se na vlastní nohy, realizovat své ambice a sny, prorazit mezi konkurencí a následně přijímat plody dobře odvedené práce patří k silným motivačním činitelům. Vždy ale musíme počítat s nečekanými překážkami, které mohou s našimi plány značně zahýbat. A někdy bohužel nenávratně.
Ilustrační foto: Envato Elements

Masivní odchod podnikatelů v ČR

V české ekonomice dochází každoročně k variabilnímu nárůstu a poklesu v oblasti podnikání. Přestože počet založených živností a společností stoupá, v roce 2022 došlo k jejich hromadnému poklesu. Podle odhadů ukončilo svou živnost přes 70 000 živnostníků a necelých 13 000 společností s ručením omezeným. A začátek roku 2023 nebyl výjimkou. V březnu přesáhl počet ukončených živností až 95 000.

Důvody ukončení podnikatelské činnosti

Nejčastějším důvodem k opuštění podnikatelské sféry byla, krize trvající již od covidu, spojená s vyššími cenami za energie a nárůstem podnikatelských výdajů.

V těsném zástupu opouštění podnikatelské sféry pak stojí povinné zřízení datových schránek. S jejich založením se totiž váže současně povinnost elektronického podání daňového přiznání. Ačkoli mnozí spatřují benefit v úspoře času, v jiných vzbuzuje tento způsob spíše obavy z neznámého. Impulsem k ukončení živnosti byly datové schránky i pro obchodníky, kteří již nepodnikali, ale měli živnost pouze pozastavenou.

S živnostníky skončily i s.r.o.

Na základě nízké prosperity, obchodní pasivity nebo z důvodu ekonomické nestability způsobené nárůstem inflace své podnikání ukončila i nejedna společnost s ručením omezeným. Některé prošly přímou likvidací a u jiných došlo k záchraně prostřednictvím fúze nebo prodeje.

Zatímco u OSVČ stačí ke zrušení změnový list nebo občanský průkaz, společnost v likvidaci prochází delším ukončovacím procesem zastoupeným zvolenou osobou.

Proti firmám stojí i navyšování daní

Proti firmám se staví plánované zvyšování daní z aktuálních 19 % na 21 %. Zatímco v Německu se na základě podpory malých a středních podniků daně snižují, v České republice nastává pravý opak. Vláda obhajuje toto rozhodnutí jako snahu o přiblížení k průměru zemí Evropské unie. Ovšem země východní Evropy daně nezvyšují. Zatímco Polsko udržuje výši na 19 %, hodnota v Maďarsku činí dokonce 9 %.

Podle vlády ani nehrozí odliv firem do zahraničí, jelikož by se jim to i přes zvýšení daně nevyplatilo kvůli poplatkům spojeným s restrukturalizací. Naproti tomu ekonomové zastávají názor, že obchodníci by z důvodu daňové změny a kvůli vysokým sociálním odvodům neměli uvažovat o podnikatelské činnosti, ale rovnou o klasickém zaměstnaneckém poměru.

V jakých oborech došlo k největšímu ukončení?

Podnikatelskou činnost ukončovali živnostníci nejčastěji v maloobchodních sférách a souvisejících odvětvích, ve výstavbě bytových a nebytových budov, ale také v oblasti gastronomie, pohostinství a ubytování.

Rozvoj podnikání znamená rozvoj ekonomiky

Pokles živnostníků a firem je komplexním problémem ovlivněným několika faktory. Záleží na globální i místní ekonomice, byrokracii, daňové zátěži, ale i konkurenci. Rozvoj podnikání a zachování podniků zůstává důležitým cílem pro ekonomický růst a zaměstnanost v zemi. Proto je důležité, aby vláda a instituce spolupracovaly na vytváření přívětivého podnikatelského prostředí a podpořily rozvoj malých a středních podniků.

Zavřít reklamu ×
  1. Podnikat v ČR je velmi náročné. Otravná byrokracie,drahé energie,nedostatek pracovních sil,neustálé zdražování všeho…..Polsko je podle ČR úplný ráj.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ohřev vody se solárními kolektory

Pokud zvažujete, že byste si pořídili solární ohřev vody, je hned z několika důvodů výhodnější pořídit si solární kolektory. Na rozdíl od fotovoltaiky totiž získávají ze sluneční energie teplo, které využijete při …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.