Konec podnikání v Česku: Prudký pokles živnostníků i společností

Cesta vlastního podnikání přináší do života spoustu vzrušení. Chuť postavit se na vlastní nohy, realizovat své ambice a sny, prorazit mezi konkurencí a následně přijímat plody dobře odvedené práce patří k silným motivačním činitelům. Vždy ale musíme počítat s nečekanými překážkami, které mohou s našimi plány značně zahýbat. A někdy bohužel nenávratně.
Ilustrační foto: Envato Elements

Masivní odchod podnikatelů v ČR

V české ekonomice dochází každoročně k variabilnímu nárůstu a poklesu v oblasti podnikání. Přestože počet založených živností a společností stoupá, v roce 2022 došlo k jejich hromadnému poklesu. Podle odhadů ukončilo svou živnost přes 70 000 živnostníků a necelých 13 000 společností s ručením omezeným. A začátek roku 2023 nebyl výjimkou. V březnu přesáhl počet ukončených živností až 95 000.

Důvody ukončení podnikatelské činnosti

Nejčastějším důvodem k opuštění podnikatelské sféry byla, krize trvající již od covidu, spojená s vyššími cenami za energie a nárůstem podnikatelských výdajů.

V těsném zástupu opouštění podnikatelské sféry pak stojí povinné zřízení datových schránek. S jejich založením se totiž váže současně povinnost elektronického podání daňového přiznání. Ačkoli mnozí spatřují benefit v úspoře času, v jiných vzbuzuje tento způsob spíše obavy z neznámého. Impulsem k ukončení živnosti byly datové schránky i pro obchodníky, kteří již nepodnikali, ale měli živnost pouze pozastavenou.

S živnostníky skončily i s.r.o.

Na základě nízké prosperity, obchodní pasivity nebo z důvodu ekonomické nestability způsobené nárůstem inflace své podnikání ukončila i nejedna společnost s ručením omezeným. Některé prošly přímou likvidací a u jiných došlo k záchraně prostřednictvím fúze nebo prodeje.

Zatímco u OSVČ stačí ke zrušení změnový list nebo občanský průkaz, společnost v likvidaci prochází delším ukončovacím procesem zastoupeným zvolenou osobou.

Proti firmám stojí i navyšování daní

Proti firmám se staví plánované zvyšování daní z aktuálních 19 % na 21 %. Zatímco v Německu se na základě podpory malých a středních podniků daně snižují, v České republice nastává pravý opak. Vláda obhajuje toto rozhodnutí jako snahu o přiblížení k průměru zemí Evropské unie. Ovšem země východní Evropy daně nezvyšují. Zatímco Polsko udržuje výši na 19 %, hodnota v Maďarsku činí dokonce 9 %.

Podle vlády ani nehrozí odliv firem do zahraničí, jelikož by se jim to i přes zvýšení daně nevyplatilo kvůli poplatkům spojeným s restrukturalizací. Naproti tomu ekonomové zastávají názor, že obchodníci by z důvodu daňové změny a kvůli vysokým sociálním odvodům neměli uvažovat o podnikatelské činnosti, ale rovnou o klasickém zaměstnaneckém poměru.

V jakých oborech došlo k největšímu ukončení?

Podnikatelskou činnost ukončovali živnostníci nejčastěji v maloobchodních sférách a souvisejících odvětvích, ve výstavbě bytových a nebytových budov, ale také v oblasti gastronomie, pohostinství a ubytování.

Rozvoj podnikání znamená rozvoj ekonomiky

Pokles živnostníků a firem je komplexním problémem ovlivněným několika faktory. Záleží na globální i místní ekonomice, byrokracii, daňové zátěži, ale i konkurenci. Rozvoj podnikání a zachování podniků zůstává důležitým cílem pro ekonomický růst a zaměstnanost v zemi. Proto je důležité, aby vláda a instituce spolupracovaly na vytváření přívětivého podnikatelského prostředí a podpořily rozvoj malých a středních podniků.

Zavřít reklamu ×
  1. Podnikat v ČR je velmi náročné. Otravná byrokracie,drahé energie,nedostatek pracovních sil,neustálé zdražování všeho…..Polsko je podle ČR úplný ráj.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB