Levnější Velikonoce. Na tradičním beránkovi se ušetří 10 korun

Analýza
Že ceny potravin v posledních měsících skutečně klesají, dokazují i ceny základních surovin na velikonoční pečení, které supermarkety před nejvýznamnějším křesťanským svátkem nabízejí tradičně ve slevových akcích. Podle analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Česká distribuční, vyjdou o bezmála pětinu levněji než před rokem.
Beránek je tradičním velikonočním pokrmem, letos ho domácnosti upečou levněji. Ilustrační foto: Pixabay.com

Příprava velikonočního beránka tak na základě cen jednotlivých položek v letošním roce vyjde na necelých 50 korun, přičemž loni to bylo bezmála 60 korun. V případě velikonočního mazance vyjde balík surovin na jeho přípravu o 15 procent méně, tedy téměř 68 korun.

Česká distribuční analyzovala devět základních položek na velikonoční pečení z akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců v zemi. Zatímco loni tento nákupní košík vyšel na 188,25 koruny, letos to je 154,79 koruny, tedy přibližně o 18 procent méně.

„Velikonoce se dají považovat za první období v roce, kdy roste zájem spotřebitelů o nákup konkrétních položek, zejména ingrediencí na pečení,“ uvedl Jaroslav Staněk, manažer marketingu a komunikace ve společnosti Česká distribuční, největšího dodavatele akčních a slevových letáků v České republice.

Pokles cen vybraných potravin. Graf: ČSÚ

Zdražilo jen máslo

Ze sledovaných položek zdražilo podle Staňka pouze máslo, ovšem pouze o jednu korunu za kostku. Jedno balení másla tak v letošních akcích před velikonočními svátky vyjde podle analýzy na 44,10 koruny.

Naopak nejvíce zlevnily vejce – o celých 35 procent na 28,82 koruny za deset kusů. Domácnosti rovněž výrazně ušetří za mléko, ve slevách je možné koupi litr za průměrných 15 korun, což je o 30 procent méně.

Vedle vajec a mléka lze výraznější pokles ceny pozorovat také u kilogramu pšeničné polohrubé mouky. Zatímco minulé Velikonoce ji lidé pořídili za 20,23 koruny, tento rok stojí 14,80 koruny. Kilogram cukru krupice zlevnil o 17 procent na 20,65 koruny a sáček vanilkového cukru o 12 procent na 2,62 koruny.

PSALI JSME:
Potraviny v České republice zlevňují. V okolních zemích ceny rostou

Letošní pokles cen vybraných surovin ve slevových akcích je v některých případech dokonce ještě výraznější než v roce 2022. Kupříkladu polohrubá mouka před tehdejšími Velikonocemi byla o více než tři koruny dražší.

Vejce tehdy stály zhruba 31 korun, což je oproti letošku dvojnásobek. Na druhou stranu mléko vyšlo před dvěma lety o zhruba pět korun levněji, u másla to bylo o více než sedm korun.

Pokračující zlevňování

Zlevňování potravin v České republice potvrzují i další údaje. Podle údajů Eurostatu, na něž se odvolal hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček, došlo letos v lednu k poklesu cen potravin o 4,8 procenta, přičemž ve všech okolních státech šly nahoru.

PSALI JSME:
Obchody se předhánějí ve slevách. Klesly ceny dostatečně?

„Nová data o vývoji cen zemědělských výrobců navíc naznačují, že by zlevňování některých druhů potravin mělo pokračovat i v následujících měsících,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Ceny zemědělských výrobců se podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně snížily o 19,8 procenta. V rostlinné výrobě ceny klesly dokonce o 25,3 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin a obilovin. V živočišné výrobě se ceny v lednu 2024 meziročně snížily o 12,9 procenta.

„V rámci diskuse o výhledu cen potravin v české ekonomice lze konstatovat, že vývoj cen v zemědělství a pokles cen v potravinářském průmyslu hovoří pro pokračování a v nejbližších měsících dokonce pro prohloubení meziročního poklesu cen potravin i pro koncové spotřebitele,“ sdělil naší redakci Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE.

PSALI JSME:
Cukr za dvojnásobek, vejce ještě víc. O kolik zdražily potraviny?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.