
Příprava velikonočního beránka tak na základě cen jednotlivých položek v letošním roce vyjde na necelých 50 korun, přičemž loni to bylo bezmála 60 korun. V případě velikonočního mazance vyjde balík surovin na jeho přípravu o 15 procent méně, tedy téměř 68 korun.
Česká distribuční analyzovala devět základních položek na velikonoční pečení z akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců v zemi. Zatímco loni tento nákupní košík vyšel na 188,25 koruny, letos to je 154,79 koruny, tedy přibližně o 18 procent méně.
„Velikonoce se dají považovat za první období v roce, kdy roste zájem spotřebitelů o nákup konkrétních položek, zejména ingrediencí na pečení,“ uvedl Jaroslav Staněk, manažer marketingu a komunikace ve společnosti Česká distribuční, největšího dodavatele akčních a slevových letáků v České republice.

Zdražilo jen máslo
Ze sledovaných položek zdražilo podle Staňka pouze máslo, ovšem pouze o jednu korunu za kostku. Jedno balení másla tak v letošních akcích před velikonočními svátky vyjde podle analýzy na 44,10 koruny.
Naopak nejvíce zlevnily vejce – o celých 35 procent na 28,82 koruny za deset kusů. Domácnosti rovněž výrazně ušetří za mléko, ve slevách je možné koupi litr za průměrných 15 korun, což je o 30 procent méně.
Vedle vajec a mléka lze výraznější pokles ceny pozorovat také u kilogramu pšeničné polohrubé mouky. Zatímco minulé Velikonoce ji lidé pořídili za 20,23 koruny, tento rok stojí 14,80 koruny. Kilogram cukru krupice zlevnil o 17 procent na 20,65 koruny a sáček vanilkového cukru o 12 procent na 2,62 koruny.
Letošní pokles cen vybraných surovin ve slevových akcích je v některých případech dokonce ještě výraznější než v roce 2022. Kupříkladu polohrubá mouka před tehdejšími Velikonocemi byla o více než tři koruny dražší.
Vejce tehdy stály zhruba 31 korun, což je oproti letošku dvojnásobek. Na druhou stranu mléko vyšlo před dvěma lety o zhruba pět korun levněji, u másla to bylo o více než sedm korun.
Pokračující zlevňování
Zlevňování potravin v České republice potvrzují i další údaje. Podle údajů Eurostatu, na něž se odvolal hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček, došlo letos v lednu k poklesu cen potravin o 4,8 procenta, přičemž ve všech okolních státech šly nahoru.
„Nová data o vývoji cen zemědělských výrobců navíc naznačují, že by zlevňování některých druhů potravin mělo pokračovat i v následujících měsících,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.
Ceny zemědělských výrobců se podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu meziročně snížily o 19,8 procenta. V rostlinné výrobě ceny klesly dokonce o 25,3 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin a obilovin. V živočišné výrobě se ceny v lednu 2024 meziročně snížily o 12,9 procenta.
„V rámci diskuse o výhledu cen potravin v české ekonomice lze konstatovat, že vývoj cen v zemědělství a pokles cen v potravinářském průmyslu hovoří pro pokračování a v nejbližších měsících dokonce pro prohloubení meziročního poklesu cen potravin i pro koncové spotřebitele,“ sdělil naší redakci Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE.