Nepříznivé bylo i meziměsíční srovnání, kdy ž po červencovém mírném nádechu o 0,1 procenta, došlo v srpnu k poklesu tržeb i meziměsíčně o 0,8 procenta. Češi jsou při nakupování stále opatrní a svou ekonomickou budoucnost nevidí nijak růžově. Na to ukazuje i vývoj důvěry spotřebitelů v ekonomiku, která v srpnu i září klesla.
Jedním z důvodů bylo, že se velký počet respondentů obává zhoršení hospodářské situace v následujícím roce. O nejistotě spojené s budoucností svědčí vysoká a stále rostoucí míra úspor českých domácností. Ve druhém čtvrtletí dosáhla 18,8 procenta, což je o 2,9procentního bodu více než před rokem.
Zásadní zlom ve vývoji tržeb obchodníků zatím nestal. Nicméně s tím, jak pomalu odeznívá potravinová inflace, roste i naděje na oživení tržeb. Ceny zemědělských výrobců v srpnu meziročně klesly již čtvrtý měsíc v řadě.
Příznivý vývoj cen zemědělských produktů by se měl pozvolna přelévat i do cen potravin pro konečné spotřebitele. Nicméně stále platí, že stejně jako oživení české ekonomiky není zdaleka tak rychlé, jak se původně očekávalo, tak i tržby obchodníků a chuť Čechů více utrácet poroste velmi zvolna.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)
Jo jo, Češi šetří, ale obchody v pohraničí u našich sousedů v Polsku, Německu a Rakousku pod nájezdy Čechů praskají ve švech. Ale co, jezdit za levnějšími nákupy i lepší kvalitou Čechům doporučil i samotný poradce premiéra, Křeček.