Maloobchod klesá – Češi šetří

Názor
Srpen byl již šestnáctý měsíc v řadě, kdy klesaly maloobchodní tržby. Srpnové statistiky přinesly ještě dvě nepřízniví zprávy. Zatímco v předchozích měsících meziroční pokles zvolňoval z červnových -3,9 procenta na červencových -2,1 procenta, v srpnu bohužel na dynamice přidal a meziročně se tržby v maloobchodě snížily o 2,8 procenta.
Zásadní zlom ve vývoji tržeb obchodníků zatím nestal. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepříznivé bylo i meziměsíční srovnání, kdy ž po červencovém mírném nádechu o 0,1 procenta, došlo v srpnu k poklesu tržeb i meziměsíčně o 0,8 procenta. Češi jsou při nakupování stále opatrní a svou ekonomickou budoucnost nevidí nijak růžově. Na to ukazuje i vývoj důvěry spotřebitelů v ekonomiku, která v srpnu i září klesla.

Jedním z důvodů bylo, že se velký počet respondentů obává zhoršení hospodářské situace v následujícím roce. O nejistotě spojené s budoucností svědčí vysoká a stále rostoucí míra úspor českých domácností.  Ve druhém čtvrtletí dosáhla 18,8 procenta, což je o 2,9procentního bodu více než před rokem.

PSALI JSME:
Míra úspor domácností i zisků firem zůstává vysoká

Zásadní zlom ve vývoji tržeb obchodníků zatím nestal. Nicméně s tím, jak pomalu odeznívá potravinová inflace, roste i naděje na oživení tržeb. Ceny zemědělských výrobců v srpnu meziročně klesly již čtvrtý měsíc v řadě.

Příznivý vývoj cen zemědělských produktů by se měl pozvolna přelévat i do cen potravin pro konečné spotřebitele. Nicméně stále platí, že stejně jako oživení české ekonomiky není zdaleka tak rychlé, jak se původně očekávalo, tak i tržby obchodníků a chuť Čechů více utrácet poroste velmi zvolna.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Negativní zprávy ze sektoru maloobchodu

Zavřít reklamu ×
  1. Jo jo, Češi šetří, ale obchody v pohraničí u našich sousedů v Polsku, Německu a Rakousku pod nájezdy Čechů praskají ve švech. Ale co, jezdit za levnějšími nákupy i lepší kvalitou Čechům doporučil i samotný poradce premiéra, Křeček.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.