Mondelēz a Nestlé investují miliardy do svých závodů v Opavě a v Holešově

Zatímco mezinárodní potravinářská společnost Mondelēz International, která vyrábí sušenky Oreo a čokoládu Milka, investuje do své opavské „továrny budoucnosti“ zhruba 1,5 miliardy korun, firmy Nestlé, která je největším výrobcem potravin a nápojů na světě, dokončuje modernizaci továrny Sfinx v Holešově na Zlínsku. Investice do inovací a rozšíření závodu už překročila 1,2 miliardy korun. Obě společnosti o tom informovaly redakci FAEI.cz v tiskové zprávě.
Sfinx bude od roku 2024 jedinou továrnou Nestlé, která bude v Evropě vyrábět bonbóny. Hašlerky jsou nejoblíbenějším produktem u slovenských spotřebitelů. Ilustrační foto: Nestlé

Investice do továrny Sfinx v Holešově, kde se vyrábí Bon Pari, Hašlerky nebo JOJO bonbóny, umožní společnosti Nestlé navýšit výrobu cukrovinek v příštím roce až o polovinu současné produkce na zhruba 29 500 tun, a rozšířit tak distribuční portfolio. Investice v průběhu let 2023 a 2024 přispěje ke vzniku více než stovky nových pracovních míst.

Nová high-tech linka na sušenky Oreo upevní pozici Opavy jako největší továrny Mondelēz na sušenky v Evropě a posílí její význam v globální strategii firmy. Její součástí bude i nejdelší elektrická pec na světě. Výrobní kapacita závodu se díky investici navýší o 37 tisíc tun sušenek ročně, což u výroby Oreo představuje navýšení o 63 procent. Celá produkce nové linky je určena pro zahraničí.

Společnost Mondelēz uvedla, že s výstavbou nové linky Oreo pokračuje úspěšná historie pečení sušenek na Opavsku, která sahá až do roku 1840. To má podpořit růst trhu této značky v celé Evropě. Současně závod pokračuje ve výrobě tradiční české klasiky, jakou jsou třeba oplatky Fidorka. V Opavě se vyrábí také řada exportních značek, například sušenky belVita (BeBe Dobré ráno, pozn. aut.).

Kilometrová výrobní linka

„Opava je továrna budoucnosti hned ze dvou důvodů,“ uvedl Emmanuel Chilaud, ředitel výrobního klastru společnosti Mondelēz v Česku. „Náš tým techniků a inženýrů propojuje v Opavě inovativní technologie budoucnosti s výrobou potravin. Současná investice tak přirozeně navazuje na roky zdejší výroby sušenek a věřím, že ji zajistí i do budoucna.“

Nová více než kilometrová výrobní linka se stometrovou elektrickou pecí bude instalována v již dříve postavené hale, která dosud nebyla využívána. Celý projekt bude zahrnovat i modernizaci přívodu elektrické energie do závodu a výstavbu zázemí pro zaměstnance. Linka s nejmodernější robotikou bude čtvrtou největší výrobní linkou Oreo na světě, pokud jde o velikost a kapacitu.

Nová linka, vybavená nejmodernějšími technologiemi zpracování potravin, naplňuje vizi opavského závodu Mondelēz jako kvalitního a stabilního zaměstnavatele, s nímž se vyplatí spojit svou pracovní kariéru. Pro zajištění nového provozu nové linky bude třeba přijmout dalších 140 zaměstnanců se specializacemi od inženýrů robotiky po SMART operátory.

Vozítka bez řidiče i automatizované sušení

Modernizace továrny Sfinx v Holešově na Zlínsku rozšířila závod o dvojpodlažní výrobní halu a sklad hotových výrobků o celkové výměře 9 000 m2. Sfinx se navíc může pochlubit modernizací výrobní linky a zvýšením výkonu a kapacity varny želé včetně barvicí a ochucovací stanice. Továrna je také díky modernizaci schopna vyrábět větší počet barev a příchutí bonbónů najednou.

Investice navíc nastartovala využití pro závod nových technologií, jako jsou sušící komory s kontrolou vlhkosti a teploty nebo automatizovaná vozítka, která se používají k přepravě kárátek, tedy speciálních bedýnek, z licí linky do sušících komor, a to zcela bez pomoci člověka. Dojde také k automatickému stohování přepravek s polotovary a plně automatické paletizaci krabic s hotovými výrobky.

„Výročí 160 let je pro Nestlé pomyslným milníkem, který začíná psát novou kapitolu továrny. Díky investici přes 1,2 miliardy korun bude totiž Sfinx od roku 2024 jedinou továrnou Nestlé, která v Evropě vyrábí bonbóny. Stává se tak bonbónovou velmocí na světové úrovni, která vyváží sladké pochoutky do tří světadílů,“ informovala Nina Križanová, ředitelka závodu Nestlé Sfinx.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB