Nebojme se přiznat, že se nacházíme jednou nohou ve válce

Názor
Mír pokládáme za tak samozřejmou součást našeho života, že podvědomě potlačujeme myšlenky na reálné nebezpečí, které nám hrozí z Ruska a dalších zemí nestabilního světa. Pokud ale sami sobě dokážeme přiznat, že je třeba se v následujících letech připravovat i na nejčernější scénář, je to první krok k tomu, abychom potenciálního agresora odradili a plnohodnotné válce se vyhnuli.
Hrozba přichází z Ruska a je jen na nás, jestli mu budeme schopni ukázat, že se ho nebojíme a připravíme se na možnou agresi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hned na začátek je zapotřebí přestat si svět okolo nás malovat na růžovo a dívat se na události v Evropě i jiných regionech otevřenýma očima. Přestat se schovávat, lhát si do kapsy a nezakrývat, že už de facto jsme jednou nohou ve válce.

Stále ale ještě máme pár let času na to, abychom do masivního válečného konfliktu nezabředli úplně. Stále ještě můžeme tuto jednu nohu vytáhnout a nadále žít v míru, který obvykle bereme jako naprosto něco běžného – ale ono to tak není.

Jedno přísloví říká, že štěstí přeje připraveným. U obrany země a celého evropského společenství, jehož jsme už dlouhé roky součástí, to platí dvojnásobně.

Pokud budeme připraveni na to, že Rusko plánuje v následujících letech napadnout po Ukrajině další evropskou zemi – člena Severoatlantické aliance – v Kremlu budou opravdu hodně zvažovat, jestli do tak riskantního podniku vůbec jít. Jediné, co může ruského diktátora Putina od útoku odradit, je dobře vyzbrojený a vycvičený protivník.

PSALI JSME:
Rusko stojí válka 25 miliard denně, spočítal profesor válečných studií

Nemůžeme se nechat uchlácholit „oficiálními“ stanovisky Kremlu o tom, že není v jeho zájmu rozpoutání konfliktu s NATO, největší obrannou aliancí na světě. Je to taktika chlácholení nepřítele, aby zůstal nepřipravený a relativně slabý. Pokud na Putinovu hru přistoupíme, je to cesta do pekel. O tom, že hrozba válečného střetu s Ruskem není vymyšlená, že není mimo realitu, svědčí několik faktů.

Mezi ně patří varování různých vojenských a dalších expertů z různých evropských zemí včetně Německa nebo Pobaltských států. Různá varování se ozývají ze všech stran, včetně Generálního štábu Armády ČR. Bagatelizování této hrozby ze strany některých politiků, je hazardováním s bezpečností českých obyvatel.

Jejich tvrzení, že chceme mír a nechceme válku, že se napřed musí postavit dálnice a až pak, pokud zbydou nějaké peníze, nakoupit nejmodernější zbraně a připravit ozbrojené složky, je neobyčejně naivní – a populistické.

Přesně to si přeje vládce Ruska. Ostatně o střetu se Západem včetně použití jaderné bomby často hovoří v různých televizních pořadech a na sociálních sítích prominentní ruští ideologové, přičemž někteří jsou pokládáni za šiřitele oficiální kremelské politiky.

PSALI JSME:
Si Ťin-pching v Moskvě Putinovi do náruče úplně nepadl

Mezi další jednoznačný fakt patří to, že Putin převedl Rusko z velké části na válečnou ekonomiku. Zbrojovky jedou na plné obrátky, výroba dalších raket, tanků či obrněných vozidel je jednoznačnou kremelskou prioritou. Argument, že současná produkce zatím není schopná ani dorovnat ztráty z ukrajinského bojiště, neobstojí.

Rusko má za sebou vojenské spojence – Írán či Severní Koreu, které mu dodávají zbraně i munici. Mezi nepřímé podporovatele patří také velmocensky naladěná Čína. Všichni tito dravci čekají na svou příležitost. A i kdyby válka na Ukrajině v dohledné době skončila aspoň na přechodnou dobu, ruské zbrojovky se nezastaví a dál budou chrlit vojenskou techniku i další potřebné vybavení.

Dalším důkazem ruské přípravy na možný útok na NATO jsou události z přelomu roku, kdy rozsáhlé oblasti Polska a posléze i část Švédska postihly výpadky signálu GPS. Jedním z diskutovaných důvodů byl ten, že si ruští specialisté testovali prostředky elektronického boje. Tomu napovídá i to, že podobné výpadky se objevily při vojenských cvičeních armád Severoatlantické aliance.

PSALI JSME:
Nejdříve útočí hackeři, pak tanky, říká specialista na kybernetickou obranu Aleš Špidla

Loni se objevily také informace, že by ruská flotila plavidel, které se maskují jako rybářské či výzkumné lodi, mohla provádět sabotáže větrných elektráren, plynovodů a komunikačních kabelů v Severním moři.

Každopádně platí, že už nyní rozjela Moskva rozsáhlou kybernetickou válku vůči západním zemím. Její součástí je šíření dezinformací. Jedním z jejích vrcholů budou červnové volby do Evropského parlamentu, jak na to upozornil v rozhovoru pro FAEI.cz jeden z mluvčích sdružení Čeští elfové Vít Klučík.

Skutečně je toho málo, abychom konečně začali brát Rusko jako reálnou hrozbu? Podle různých analýz máme v horším případě tak pět, v lepším deset let na to připravit se na případnou agresi tak, aby Kreml přešla chuť. Čím dříve si to rozhodující politická reprezentace i většinová česká veřejnost uvědomí, tím lépe pro nás všechny.

PSALI JSME:
Lež přichází z Kremlu. „Evropské volby jsou událostí nejvyššího ruského zájmu,“ říká český elf

Zavřít reklamu ×
  1. podle ,,důvěryhodných“ prohlášení rusského Mordoru, že nenapadnou některý ze států NATO, bych rozhodně více zbrojil. Ta Říše Zla je totiž na Lži postavená.

  2. Česko je v NATO a toho se Putin bojí. Války se bát nemusíme. Tito „strašiči“ válkou se bojí i svého stínu.

    • NATO je tak silné, jak silný je jeho nejslabší stát. To Vám nedošlo a stále nedochází?
      Asi tak, nóóó … 😉

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Co všechno zapomínají lidé v taxících?

Jistě všichni dobře znáte ten pocit hrůzy, když někde zapomenete mobil, oblíbenou kabelku, nebo jiné životně důležité předměty. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce uživatelů Uberu a některé nálezy řidičů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB