Nebudou v Praze chybět a zdražovat byty větších dispozic?

Názor
V posledních letech se do nabídky na trhu novostaveb dostávaly v převážné většině byty dispozic 1+kk a 2+kk. Ty jsou v absolutním hledisku, obzvláště v dnešní době vysokých cen nemovitostí a drahých hypoték, dostupnější pro jednotlivce i individuální investory.
V posledních letech se do nabídky na trhu novostaveb dostávaly v převážné většině byty dispozic 1+kk a 2+kk. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vyvstává pak otázka, zda se vzhledem k populačnímu vývoji Prahy a potřebám jejích obyvatel nedostaneme do situace, kdy budou strukturálně chybět byty větších dispozic. A s tím souvisí otázka, zda to nebude působit na růst cen těchto bytů právě kvůli možnému budoucímu převisu poptávky nad nabídkou v oblasti bytů větších dispozic?

Současný pražský bytový fond

Z pohledu na bytovou skladbu dispozic v Praze (Český statistický úřad, Sčítání lidí, domů a bytů 2021, pozn. aut.) lze vidět, že současný bytový fond čítá necelých 630 tisíc obydlených jednotek/bytů a skládá se především z větších dispozic (větších než 3+).

Zároveň je faktem, že průměrný věk obydlených rezidenčních budov v Praze je 50-60 let. Současný bytový fond tak zastarává – morálně, fyzicky i technologicky.

PSALI JSME:
Mikrobyty si pořizují už i Češi. Kvůli zdražování

Po zkušenosti s energetickou krizí, kdy se s rostoucími cenami energií začal více projevovat rozdíl mezi více a méně úspornými byty a budovami (zjednodušeně novou a starou výstavbou), je téma optimální struktury bytové skladby v nových projektech o to více relevantní. To nejen ve vztahu k úspornosti, ale i k potřebám současného a budoucího obyvatelstva a potřebám města obecně.

Z výše uvedeného grafu lze vyčíst, že více než 50 procent všech budov v Praze určených k bydlení je starší 40 let a že objem nové výstavby zažil poslední větší záchvěv před téměř 20 lety – od té doby je pod dlouhodobým průměrem, přestože se Praha zalidňuje.

Pokud navíc zohledníme, že se Praha urbanizuje, potřeba a možnosti každé nastupující generace lidí se mění, může v kombinaci s demografickým vývojem dojít k akumulaci deficitu větších bytů.

PSALI JSME:
Obrat na realitním trhu: Nové byty už narazily na pomyslný strop?

Nebudou chybět byty větších dispozic?

Nabídka novostaveb v Praze se z více než 60 procent skládá z bytů menších dispozic (1+ a 2+). To je opačné rozložení struktury dispozic stávajícího fondu. Tempo růstu nabídkových cen větších bytů ale nikterak nezaostává za tempem růstu cen bytů menších.

Developeři nejsou motivování navrhovat v projektech více bytů větších dispozic, protože jejich absolutní cena je spolu s trendem neustávajícího růstu cen nemovitostí předpokladem delší doby prodeje.

Na základě vývoje cenového indexu menších a větších dispozic v novostavbách je vidět, že navzdory značnému zastoupení větších dispozic na stávajícím fondu, je po nich stále dostatečná poptávka.

PSALI JSME:
Třetina bytů se prodá na investici

Je jich tedy dost možná nedostatek na trhu novostaveb. To pravděpodobně proto, že značná část větších bytů v současném bytovém fondu nevyhovuje fyzickým a technologickým standardům současnosti.

Bude se tak v budoucnu muset rodina s dětmi vyžadující moderní, nízkoenergetický a zdravý standard bydlení uskromnit v oblasti velikosti bytu či počtu pokojů v bytě?

Jak na bytovou skladbu

Návrhu správné bytové skladby by tak měla předcházet analýza dostupných dat, ale i výzkum potřeb obyvatel měst. Jako vstupní data pro analýzu lze navrhnout věkovou strukturu obyvatelstva a z nich vyplývající potřeby, sociální status obyvatelstva, složení bytového fondu a cenových indexů jednotlivých dispozic.

Autor je analytik společnosti JRD Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.