Nebudou v Praze chybět a zdražovat byty větších dispozic?

Názor
V posledních letech se do nabídky na trhu novostaveb dostávaly v převážné většině byty dispozic 1+kk a 2+kk. Ty jsou v absolutním hledisku, obzvláště v dnešní době vysokých cen nemovitostí a drahých hypoték, dostupnější pro jednotlivce i individuální investory.
V posledních letech se do nabídky na trhu novostaveb dostávaly v převážné většině byty dispozic 1+kk a 2+kk. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vyvstává pak otázka, zda se vzhledem k populačnímu vývoji Prahy a potřebám jejích obyvatel nedostaneme do situace, kdy budou strukturálně chybět byty větších dispozic. A s tím souvisí otázka, zda to nebude působit na růst cen těchto bytů právě kvůli možnému budoucímu převisu poptávky nad nabídkou v oblasti bytů větších dispozic?

Současný pražský bytový fond

Z pohledu na bytovou skladbu dispozic v Praze (Český statistický úřad, Sčítání lidí, domů a bytů 2021, pozn. aut.) lze vidět, že současný bytový fond čítá necelých 630 tisíc obydlených jednotek/bytů a skládá se především z větších dispozic (větších než 3+).

Zároveň je faktem, že průměrný věk obydlených rezidenčních budov v Praze je 50-60 let. Současný bytový fond tak zastarává – morálně, fyzicky i technologicky.

PSALI JSME:
Mikrobyty si pořizují už i Češi. Kvůli zdražování

Po zkušenosti s energetickou krizí, kdy se s rostoucími cenami energií začal více projevovat rozdíl mezi více a méně úspornými byty a budovami (zjednodušeně novou a starou výstavbou), je téma optimální struktury bytové skladby v nových projektech o to více relevantní. To nejen ve vztahu k úspornosti, ale i k potřebám současného a budoucího obyvatelstva a potřebám města obecně.

Z výše uvedeného grafu lze vyčíst, že více než 50 procent všech budov v Praze určených k bydlení je starší 40 let a že objem nové výstavby zažil poslední větší záchvěv před téměř 20 lety – od té doby je pod dlouhodobým průměrem, přestože se Praha zalidňuje.

Pokud navíc zohledníme, že se Praha urbanizuje, potřeba a možnosti každé nastupující generace lidí se mění, může v kombinaci s demografickým vývojem dojít k akumulaci deficitu větších bytů.

PSALI JSME:
Obrat na realitním trhu: Nové byty už narazily na pomyslný strop?

Nebudou chybět byty větších dispozic?

Nabídka novostaveb v Praze se z více než 60 procent skládá z bytů menších dispozic (1+ a 2+). To je opačné rozložení struktury dispozic stávajícího fondu. Tempo růstu nabídkových cen větších bytů ale nikterak nezaostává za tempem růstu cen bytů menších.

Developeři nejsou motivování navrhovat v projektech více bytů větších dispozic, protože jejich absolutní cena je spolu s trendem neustávajícího růstu cen nemovitostí předpokladem delší doby prodeje.

Na základě vývoje cenového indexu menších a větších dispozic v novostavbách je vidět, že navzdory značnému zastoupení větších dispozic na stávajícím fondu, je po nich stále dostatečná poptávka.

PSALI JSME:
Třetina bytů se prodá na investici

Je jich tedy dost možná nedostatek na trhu novostaveb. To pravděpodobně proto, že značná část větších bytů v současném bytovém fondu nevyhovuje fyzickým a technologickým standardům současnosti.

Bude se tak v budoucnu muset rodina s dětmi vyžadující moderní, nízkoenergetický a zdravý standard bydlení uskromnit v oblasti velikosti bytu či počtu pokojů v bytě?

Jak na bytovou skladbu

Návrhu správné bytové skladby by tak měla předcházet analýza dostupných dat, ale i výzkum potřeb obyvatel měst. Jako vstupní data pro analýzu lze navrhnout věkovou strukturu obyvatelstva a z nich vyplývající potřeby, sociální status obyvatelstva, složení bytového fondu a cenových indexů jednotlivých dispozic.

Autor je analytik společnosti JRD Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?