Největší arbitráž dějin: Rusko má v případu „Jukos“ zaplatit 1150 miliard korun, tři procenta svého HDP

Haagský odvolací soud dnes odmítl požadavek Ruska na zvrácení rozhodnutí arbitrážního panelu, který v červenci 2014 v jeho neprospěch rozhodl ve sporu s bývalými vlastníky ropné společnosti Jukos. Součástí arbitrážního rozhodností je povinnost úhrady odškodnění více než 50 miliard dolarů, neboli 1150 miliard korun, ve prospěch bývalých většinových vlastníků Jukosu.
Někdejší šéf Jukosu, Michail Chodorkovskij, toho času nejbohatší člověk v Rusku, byl zatčen v roce 2003 na Sibiři, obviněn a nakonec odsouzen kvůli daňovým únikům. Foto: Depositphotos.com

Není ovšem zřejmé, jak budou bývalí vlastníci Jukosu částku na Rusku vymáhat. Rusko se také plánuje dovolat k nizozemskému nejvyššímu soudu.

Někdejší šéf Jukosu, Michail Chodorkovskij, toho času nejbohatší člověk v Rusku, byl zatčen v roce 2003 na Sibiři, obviněn a nakonec odsouzen kvůli daňovým únikům. Majetek jeho ropné společnosti se následně stal součástí státem ovládané společnosti Rosněfť. Zmíněná arbitráž z roku 2014 uzavřela, že ruské soudy „šly na ruku“ úřadům v zemi, jimž nešlo o daňové inkaso Jukosu, ale o to, aby majetek Jukosu ukořistily.

V roce 2016 nizozemský soud nižší instance rozhodl, že Rusko nemusí uvedenou sumu padesáti miliard dolarů uhradit. Bývalí vlastníci Jukosu ale rozhodnutí označili za „bizarní“ a podali odvolání k haagskému soudu, který dnes vynesl výše uvedený rozsudek. Dějinně rekordní arbitrážní pokuta, celá tři procenta ruského hrubého domácího produktu, se tak vrací do hry.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ministerstvu financí rostou kvůli solárním arbitrážím náklady za právní služby

×
  • Tak to se pletete. Rusko může přijít o své investice v zahraničí, pokud nebude spolupracovat. A samozřejmě by to mohlo vyvolat další sankce a těch už se rusko v jeho současném ekonomickém stavu, docela obává. Tady půjde spíše o to, že se rusko pokusí tuto pohledávku zpochybnit legitimní cestou soudů. Nakolik ale uspěje, o tom nehodlám spekulovat.

 1. A kdepak na ten Jukos ti vlastníci vzali prachy včetně toho Chodorkovskýho.Ty vlastníky měli zavřít až zčernají. U nás to ale není lepší – tžřeba s těma dolama.

 2. kam chodí na tyhle částky? u nás se nějaký Šťáva domáhá léta odškodnění za zmařené kšefty za obchod z plazmou z naší krve, pijavice jedna nenažraná….

  • Tak tedy nevím, kam jsme se to těma klíčema docinkali: OSN- nefunkční, každej na něj se..! NATO- nefunkční, Turek, Amík, Se… na něj! EU kolem sebe jen kope, vyhrožuje, protože na ní každej se.. (Euro, migranti, brexit, euprezident…..) ! Soud v Haagu- to je bordel co? Svoloď zloději, veksláci, fáterníci, žlučovitá demožumpa a další co rozkradli naši zemi jsou vzýváni jako Blaničtí rytíři! Nezávislá média neexistují (nemyslím reklamní plátek MFDnes, myslím tím Novinky, Echo 24, Seznam zprávy, Hlídací psi všeho druhu, ČT………)
   Jen tak dál, vraťte nám ty vaše( už 30 let stále stejné) sliby….. ,, pro naše děti”
   !!! HNUS STYĎME SE!!!

   • Jen to rusko kolem sebe nekope a na vůbec nikoho ne…e. Že ano vašnosto. Naše děti se mají dobře, protože pracují. Co ty Vaše, flákají se na podpoře?

 3. Je vidět že soudce je karakter řekl si za tento rozsudek jenom o 10 mld usd přitom si mohl říct třeba o 50 mld usd není nad nezávislé svobodné soudy na západě….

 4. To se asi nedozvíme z pravdomluvného západu kde ti zbohatlíci ve východním bloku na to vzali peníze? Kdopak jim je asi půjčil a za jakých podmínek. Mám takový pocit , že to co nám dnes nabízí tyto “tzv” demokratické media nestojí za to aby jsme tomu věnovali pozornost. Otázka je spíš jaké mají charakterové a morální vlastnosti novináři, redaktoři kteří tyto články přepisují či dokonce píší na zakázku a jak hluboko toto řemeslo kleslo vinou demokratických podnikatelů , kteří používají tisk jako cestu k zisku formou nátlaku či šíření desinformací , jen proto že to není trestně stíhatelné. Jaký to má vliv na atmosféru či kulturu tohoto národa je jim jedno , zřejmě z toho důvodu , že pokud budou mít dostatek peněz mohou se přestěhovat , dnes prostě kamkoliv. Stále však platí babiččino kdo lže ten i krade , takže milý Haagu kuponová privatizace v Rusku neproběhla jak se tedy Chodorkovskij k majetku největší ropné společnosti dostal aby mohl šmelit na daních ? Nebo bude západ přepisovat i Bibli lichva je povolena a přibude k tomu i krádež , to už jim snad ten nad námi nedovolí , doufám že jim neprojde už jen těch 15 druhů pohlaví.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru