Německé mýto bylo vyšší, než dovolovaly evropské předpisy, rozhodl soud

Každá společnost, která od roku 2005 až do současnosti platila na německých silnicích mýto za těžká nákladní vozidla, může do konce letošního roku uplatnit nárok na vrácení přeplatku. Vyplývá to z rozhodnutí Soudní dvora Evropské unie, který letos v říjnu potvrdil, že Německo do výše mýtného neoprávněně započítávalo náklady na dopravní policii. Dotčené subjekty tak mohou získat zpět až desítky tisíc eur.
Každá společnost, která v Německu od roku 2005 až dosud platila mýto, by podle odborníků měla mít nárok na vrácení přeplatku z již zaplaceného mýta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie ze dne 28. 10. 2020 potvrdilo, že náklady na dopravní policii nesmějí být do ceny mýtného započítány. Rozhodnutí je závazné pro všechny evropské soudy. Německo totiž v rozporu s evropským právem požadovalo po jednotlivých plátcích mýtného za těžká nákladní vozidla (nad 7,5 tuny) o čtyři až pět procent vyšší částku mýtného, do nějž započítávalo nejen náklady na provoz komunikace, ale i náklady na dopravní policii.

Soudní dvůr se tímto případem zabýval na základě položené předběžné otázky německého odvolacího soudu, před nímž polská společnost rozporovala výši mýtného poplatku a nárokovala si částečné vrácení poplatků zaplacených za období od 1. ledna 2010 do 18. července 2011.

Podstatné je, že i přes žádost německých úřadů Soudní dvůr neomezil účinky svého rozhodnutí pouze do budoucna, ale i zpětně. To znamená, že soudy jsou povinny konstatovat porušení práva a přiznat náhradu škody jakékoliv společnosti, která před vydáním rozhodnutí Soudního dvora platila v Německu mýtné a nárok si uplatní.

PSALI JSME:
Krach Wirecardu, jeden z největších německých dějin, je selháním regulace

Každá společnost, která v Německu od roku 2005 až dosud platila mýto, by tak podle odborníků měla mít nárok na vrácení přeplatku z již zaplaceného mýta. Ten může celkově činit až několik desítek tisíc eur, a to v závislosti na velikosti flotily a částky, kterou dopravci na mýtném zaplatili. Nárok na odškodnění ale musí být uplatněn do konce letošního roku.

V České republice pomáhá autodopravcům s uplatňováním nároků na odškodnění například společnost LitFin, která se specializuje na financování soudních sporů a s německým trhem má bohaté zkušenosti a v současné době spolupracuje s německou asociací investorů SdK v kauze účetního skandálu fintechové společnosti Wirecard.

„Nároky za protiprávně účtované mýto je třeba uplatnit poměrně rychle. Většina sporných otázek již byla nebo v nejbližší době bude vyřešena soudy v rámci již probíhající žaloby polské společnosti. Další firmy, které se rozhodnou svůj nárok uplatnit, tak mohou získat přeplatky zpět v poměrně brzké době. Stačí pouze prokázat výši škody, která vznikla,“ říká ředitel společnosti LitFin Maroš Kravec.

PSALI JSME:
Tranzit přes Česko se kamionům vyplatí, jeden vůz ušetří 10 euro na 100 km

Zavřít reklamu ×
  1. Němci si vždycky dělali co chtěli. Neposlouchají nikoho a dál si berou migranty,mýto předražují,ruší elektrárny a v rámci ekologie budou kupovat elektřinu od nás.

  2. Asi je nejvyssi cas dat k EU soudu i Českou republiku.Cena za km v Česku je zhruba o korunu dražši než v Nemecku.A to z ni určite policii neplati.Takže važeni dopravci vzhuru do Bruselu a ztahnout z toho statu i posrane portky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v tomto týdnu schválila novelu exekučního a občanského soudního řádu se změnami, které minulý měsíc projednal Senát. I přesto má schválená novela podle Exekutorské komory ČR mnoho …

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru