Nic nového: Češi si opět naspořili

České obyvatelstvo jako by se rozdělilo na dvě části. Jedna dluží bankám především kvůli hypotékám 2,2 bilionu korun, druhá má na bankovních účtech uspořeno 3,3 bilionu korun. U obou částí to číslo rok od roku stoupá.
Z celkových bankovních vkladů obyvatelstva České republiky ve výši 3,299 bilionu korun bylo uloženo 109 miliard v eurech a celkem ve všech cizích měnách 159 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle statistických údajů České národní banky (ČNB) roste jak zadlužení českých domácností na straně jedné, tak úspory českých domácností na straně druhé už třicet let.

Od září roku 2021 také po setinkách roste průměrná úroková sazba u bankovních vkladů. K 1. srpnu činila 2,13 procenta, u termínovaných vkladů zhruba dvojnásobek. Obě čísla jsou vzhledem k inflaci žalostná.

V porovnání například se začátkem roku 2001, kdy byla průměrná úroková sazba 2,53 procenta při inflaci 3,5 procenta, se na začátku letošního roku inflace pohybovala kolem 17 procent, ale banky na úrocích nabízely v průměru dvě procenta.

Banky tak mají rekordní žně, ke kterým jim české domácnosti včetně živnostníků a firem vydatně přispívají. Vklady na neúročených běžných, ale i na špatně úročených spořicích kontech banky radostně přesouvají za 7% úrok do ČNB, která jim pak vyplácí v průměru kolem půl miliardy denně.

PSALI JSME:
Více Čechů si chrání své úspory. Přesouvají peníze na spořicí účty

A to k 1. srpnu na běžných účtech leželo k jejich potěše 2,92 bilionu korun, z čehož 1,32 bilionu korun patřilo domácnostem. I když se povědomí o možnostech zhodnocení peněz postupně zvyšuje, není to tempo nijak závratné.

Pouhých sedm z 1 328 miliard korun se v červenci z běžných účtů přesunulo do lépe vynášejících finančních produktů. Ale abychom pouze nehaněli, už dva roky se množství peněz na běžných a kontokorentních účtech snižuje. Ještě v červenci 2021 na nich bylo 3,7 bilionu korun.

Podobný trend vykazuje i stavební spoření. Meziměsíčně se objem takto investovaných peněz snížil ze 313 na 311 miliard korun. Tento poklesový trend začal v prosinci minulého roku, kdy měli lidé ve stavebním spoření 329 miliard korun. Před deseti lety to však bylo přes 400 miliard korun.

A ještě jeden zajímavý údaj nabízí finanční statistika ČNB. Z celkových vkladů obyvatelstva České republiky ve výši 3,299 bilionu korun bylo uloženo 109 miliard v eurech a celkem ve všech cizích měnách 159 miliard korun. V korunách i cizích měnách dohromady se za poslední měsíc úspory zvýšily o 20 miliard korun.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
České domácnosti naspořily za půl roku přes 116 miliard korun

Zavřít reklamu ×
  1. To je článek asi jako by páťák dostal odbornou statistickou zprávu a měl o tom napsat úvahu. Např. 1,32 bilionu děleno 4,8 miliony domácností dělá na průměrnou domácnost zůstatek na účtu 275 000. Kdo má půjčku, tak má nulovej zůstatek na účtu a spořicí účty se téměř neúročej? omg

  2. To je spíš otázka pro ČNB. Ale protože v chudobě je asi 11 % domácností, tak se jedná zhruba o šest průměrných platů. Co je na tom divného?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.