Více Čechů si chrání své úspory. Přesouvají peníze na spořicí účty

Průzkum
Oproti loňsku přibylo lidí, kteří se snaží chránit své úspory tím, že je přesouvají na výhodnější spořicí účty, případně je využívají na investice. Vyplývá to z tradičního Indexu finanční gramotnosti České bankovní asociace (ČBA), jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Češi si věří, že to s penězi umí. Ale třeba u výhodnosti úvěru mnozí tápou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vzrostl také počet Čechů, kteří začali hledat nový zdroj příjmů nebo snížili své výdaje. „V České bankovní asociaci chování Čechů sledujeme dlouhodobě a já mám vždy dobrý pocit, když vidím, že se lidé snaží o své peníze lépe starat,” uvedla Monika Zahálková, výkonná ředitelka ČBA.

Index finanční gramotnosti se vyhodnocuje na základě série jedenácti dotazů, které se ani po letech nemění, takže je možné hodnotit finanční chování v čase. Na průzkumu, kterého se zúčastnilo více než tisíc lidí, spolupracovala agentura Ipsos.

Největší potíže měli lidé i letos v otázce výhodnosti úvěru. Správně na ni odpovědělo pouze 32 procent lidí, přičemž loni to bylo ještě o dvě procenta méně. Méně než polovina pak odpověděla správně i na otázky týkající se vkladů u „peer-to-peer“ poskytovatelů půjček či na definici anuitní splátky, která obsahuje splátku jistiny a úrok. Nejvíc lidí naopak správně odpovědělo na schodkový rozpočet domácnosti, a to 80 procent.

PSALI JSME:
Jsem báječná úroková sazba

Rozhodující je vzdělání

Průzkum rovněž ukázal, jak důležité je při nakládání s penězi dosažené vzdělání. U lidí se základním vzděláním vychází Index finanční gramotnosti ČBA na 47 bodů, zatímco u lidí s vyšším odborným či vysokoškolským diplomem dosahuje 64 bodů. Lidé s maturitou pak dosáhli průměrně 56 bodů, což odpovídá i celkovému výsledku.

I tak jsou tři čtvrtiny Čechů přesvědčeny o tom, že mají většinou dostačující znalosti o financích. Nejvíce si věří v hospodaření s rozpočtem domácnosti, a to víc než polovina dotázaných. Více než třetina si věří ve spoření a tvorbě rezerv, téměř čtvrtina pak v ochraně peněz související s kybernetickou bezpečností (24 %).

U úvěrů a půjček je to pak víc než pětina (21 %) a u investování 13 procent. Jen pět procent přitom uvedlo, že se ve finančních záležitostech nevyzná vůbec. Přesto jde o zlepšení, protože loni to bylo šest a předloni sedm procent.

„Častěji si s financemi vůbec neví rady lidé se základním vzděláním, což nás utvrzuje v přesvědčení, že bychom se tomuto tématu měli věnovat už od útlého věku a zaměřit se na rozvoj kompetencí, které vedou k lepšímu porozumění správy osobních financí již v rámci základního vzdělávání,“ konstatovala Monika Zahálková.

PSALI JSME:
Splatit předčasně úvěr nebo tvořit rezervu?

Více lidí spoří na stáří

Podle letošních výsledků Indexu finanční gramotnosti si bezmála 60 procent domácností odkládá peníze na nečekané situace, přičemž loni to bylo 55 procent. O pět procentních bodů se zvýšil i počet lidí, kteří šetří na stáří. Zatímco loni to bylo 38, letos už 43 procent.

Přibylo také Čechů, kteří si začali hledat nový zdroj příjmů – z loňských 21 na letošních 28 procent. Lidé, kteří si odkládají peníze na stáří, i ti, kteří spoří pro případ nečekané události, nejčastěji dávají stranou 2,5 tisíce korun. Dalšími formami zajištění jsou vlastnictví domu (30 %) nebo bytu (29 %). V 38 procentech případů pak lidé využívají penzijní připojištění.

Finanční rezerva by lidem podle průzkumu vydržela nejčastěji tři měsíce. Uvedlo to 27 procent dotázaných. Zhruba půl roku, což je doporučované období, by s úsporami „přežilo“ 22 procent lidí. Oproti loňskému i předloňskému průzkumu jde o zlepšení o čtyři procentní body. Víc než rok by pak při ztrátě příjmů situaci ustálo 14 procent populace.

PSALI JSME:
Část seniorů si půjčuje na splacení jiného dluhu. Nebo pro příbuzného

„Potěšujícím zjištěním je, že přes inflační krizi a zvyšování výdajů pro domácnosti, jsou lidé schopni dále vytvářet finanční rezervu a pokračovat ve spoření na stáří. Zároveň pozitivní je, že si stále více lidí uvědomuje potřebu zhodnocovat své peníze nebo je alespoň uchránit před znehodnocením. Více se zajímáme o různé investiční finanční nástroje,“ uvedl Michal Straka z agentury Ipsos.

Rekordní úspory domácností

Češi přitom patří v rámci Evropské unie mezi spořící premianty. Podle poslední Zprávy o vývoji finančního trhu, kterou vydalo ministerstva financí, vzrostly loni úspory tuzemských domácností o více než sedm procent na rekordních 5,8 bilionu korun.

Největší část úspor měly rodiny uloženou na netermínovaných vkladech, ke konci loňského roku to bylo 2,8 bilionu korun. Meziročně se ale tento objem snížil o 3,8 procenta. Naopak výrazně vzrostlo využívání termínovaných vkladů. Vklady narostly o 48,4 procenta na 845,8 miliardy korun a staly se tak druhým nejvíce využívaným nástrojem pro uložení peněz.

Na třetím místě jsou investiční fondy, v nichž měly domácnosti uloženo 811,9 miliardy korun, meziročně o 14 procent víc.

PSALI JSME:
České domácnosti naspořily za půl roku přes 116 miliard korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější tipy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …