Opravdu každá škola potřebuje vlastní kuchařku nebo uklízečku?

Názor
Vývařovna pro 300 strávníků je neefektivní. To je léty ověřený obchodní model, který funguje napříč Evropou. Proč by zrovna v českých školách měl být systém jiný?
Uklízečky, údržbáři či personál v kuchyni by si mohli vydělat více než doposud. Tak kde je problém? Je to jen o tom, že nechceme měnit něco, co funguje od dob komunismu? Ilustrační foto: Pixabay.com

Odboráři vyhrožují stávkou škol kvůli škrtům ve financích. Jako jeden z hlavních důvodů uvádějí nízké mzdy pomocného personálu, jako jsou kuchaři a kuchařky, uklízečky nebo údržbáři. Případnou stávkou si tak berou jako rukojmí děti i jejich rodiče.

Musí mít ale opravdu (skoro) každá škola vlastní kuchyni nebo uklízečku? Nebylo by náhodou efektivnější a levnější mít jednu větší kuchyni pro více škol a cateringové, úklidové nebo opravářské služby outsourcovat?

Jsem naprosto přesvědčený, že v drtivé většině případů by to bylo efektivnější, levnější a pro školy ve výsledku i méně pracné. Ostatně takový model outsourcingu funguje nejen po celé Evropě. I v Česku jsou kuchyně, které zásobují více škol najednou.

Na vesnicích či menších městech občas funguje model jedné kuchyně zásobující místní školku, školu i třeba dům s pečovatelskou službou pro seniory. Nebo firemní kantýny, které nevaří jen pro svou vlastní firmu, ale rozvážejí obědy po širokém okolí. Tak proč by to nemělo jít plošně a (téměř) všude?

PSALI JSME:
Zájem o obědy zdarma stále roste

Spokojeni by ve výsledku byli všichni. Stát by ušetřil na provozu, a navíc získal vyšší daňové příjmy, protože by se omezily různé práce na dohodu, švarcsystémy apod. Školy by se nemusely těmito službami vůbec zaobírat, prostě by si je pronajaly.

Uklízečky, údržbáři či personál v kuchyni by si mohli vydělat více než doposud. Tak kde je problém? Je to jen o tom, že nechceme měnit něco, co funguje od dob komunismu?

Validním argumentem pro zaměstnávání uklízečů či kuchařů přímo jednotlivými školami je, že by tito lidé jinak přišli o práci. To ale určitě není pravda. Na českém trhu dlouhodobě chybí právě tyto často přehlížené pozice.

Podle aktuálních dat Úřadu práce ČR je v české ekonomice momentálně zhruba 280 tisíc volných pracovních míst. Na tři čtvrtiny z nahlášených volných pracovních míst hledají zaměstnavatelé uchazeče se základním nebo nižším vzděláním.

PSALI JSME:
Dojička, zedník či uklízečka. V Česku jsou volná místa za „pár šupů“

Firmy podle úřadu práce nejčastěji hledají mj. právě kuchaře/kuchařky či uklízeče/uklízečky. Bude externí úklidová služba nebo catering pro školu dražší? Nemyslím si.

Ruku v ruce se zaměstnáváním nízkopříjmových pozic musí být samozřejmě férovost. To zatím na českém trhu neplatí. Pracovníci na těchto pozicích jsou kvůli nízkým mzdám i velmi zranitelní. V době vysoké inflace a drahých energií obzvláště.

Řešením je nabízet i těmto pozicím férové ohodnocení a standardní zaměstnanecké podmínky a nevyužívat agenturní pracovníky nebo provádět tyto práce v šedé zóně ekonomiky na různé dohody, výpomoci nebo úplně bez smlouvy.

Takoví pracovníci pak často nemají žádné sociální jistoty, jako je férová mzda, zdravotní pojištění nebo nárok na dovolenou. V případě nemoci nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti jsou prakticky bez příjmu. Nemohou se dostatečně postarat o své děti v případě jejich nemoci. A o budoucí šanci na důstojnou penzi se nemusíme bavit vůbec.

PSALI JSME:
Kde seženete nové místo, až přijdete o práci?

Chceme změnit trh. Nabízíme i v těchto méně atraktivních pozicích práci na hlavní pracovní poměr s odpovídající férovou odměnou. A tak třeba i uklízečky mají v návaznosti na pracovní smlouvu jistotu stálého zaměstnání, čerpají normální placenou dovolenou nebo si mohou vzít tzv. sick day.

Pokud jde o fungování škol, šel bych ještě dál. Líbil by se mi americký model budování velkých škol na okrajích měst, kam by děti z celého okolí svážely školní autobusy. Tedy nikoli malé školy pro max. několik stovek dětí, ale velké školní kampusy se sportovními areály a také obří vývařovnou pro tisícovky žáků.

V tuto chvíli školy totiž spravují jeden z největších nemovitostních majetků českého státu. Dělají to ve všech případech dobře? Nešlo by to efektivněji? Velmi si vážím práce ředitelek a ředitelů škol, nemůžeme jim trochu ulevit? Tak, aby se mohli soustředit na to nejdůležitější – kvalitu výuky – a provozní věci za ně řešil někdo jiný?

Ale to by se musel změnit celý koncept fungování školství, školy by nesměly vlastnit současné budovy a celý systém by potřeboval komplexní reformu. A to (v blízkých desetiletích) reálné není.

Autor je generální ředitel společnosti ISS International v České republice
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda vsadila u školství na alibismus, prohlubuje budoucí nejistotu

Zavřít reklamu ×
  1. Ano každá škola potřebuje kuchařku a uklizečku. Děti musí vyrůstat v čistém prostředí a mít čerstvou stravu! Bohužel dnes jí mnohde není ani 30%.

    • Nedovedu si představit cizí firmu na úklid ve školce. U nás se vytírají chodby i šatny po příchodu dětí – 8⁰⁰hod. Znovu po příchodu dětí z venku- 11.³⁰hod. Poté odchází domů a vrací se znovu po odchodu dětí. Už vidím externí firmu jak jezdí 3x denně. Navíc během dne řeší občasné nehody dětí – nevolnost…A dovážet jídlo? Ve školce se jí 3x denně..tz.připravit svačinky, vydat,umýt nádobí….Proč by měly děti jíst např.přihřívané brambory když je může dovařit chvíli před výdejem?

      • Máte pravdu, ale např. v Austrálii vůbec školy nevaří a děti na základní škole si musí nosit jídlo sebou. Je to sice nepříjemné pro rodiče i děti, ale funguje to také. A efektivita se nechá zvýšit i u úklidu. Nemusí se to líbit, ale leckde to už funguje.

    • Zajímavé je, že pokud jsou správné odkazy, tak společnost ISS je firma se segmentem podnikání „uklízecí služby“. To důvěryhodnosti výrokům o nutnosti zbavit se nepedagogického školního personálu nepřidá…

    • Možná by bylo fajn, kdyby se podobní lidé vyjadřovali k problematice, o které něco vědí. To není průmyslový závod, ani farmaceutický sektor. O fungování školy možná někde autor článku slyšel nebo četl, aby pochopil a mohl objektivně komentovat, tak by “v ní” musel nějakou dobu žít. Ne vše je měřitelné pouhými čísly!

  2. Určitě by dovoz nebyl levnější ani nemusí být kvalitnější. Upřímně ten kdo tento článek napsal by si měl osobně zkusit co vyžaduje práce ve školní jidelně. Jako učitelka mohu potvrdit, že je to náročná a potřebná práce. A uklízečky na pronájem?? Každý den cizí člověk ve školním zařízení? Za mě je tento model velmi špatně. Proč nezrušit něco co tu 20 let funguje bez problémů, že?

      • Jelikož se úklid zajišťovaný externí firmou značně zhorší.
        Kvalita úklidu úzce souvisí s osobou nejbližšího šéfa uklízeček.
        Pokud je to osoba vnější, která nevidí přímo výsledek práce uklízeček a zároveň neznalá a málo zainteresovaná na kvalitě úklidu, tak pak tomu také výsledek odpovídá.
        Znám mnoho případů, kdy outsourcingové firmy naprosto selhali.
        Řada firem ukončila spolupráci s některými velmi známými cateringovými firmami, jelikož slibovaná kvalita vydržela pouze několik počátečních měsíců.
        Ve Škodovce drželi v opravě tramvaj městu téměř rok, jelikož outsourcing způsobil, že vnější firma nebyla schopná dodat náhradní díl včas. Dříve si tento díl vyráběla Škodovka sama a nikdy takovýto problém nevznikl.

      • Třeba proto,že se ve školce dítě pokaka a nikdo jiný než uklízečka ho neumyje, a externí služba myslíte že přijede? A nebo by Vám jako mamince nevadilo ,kdyby vaše dítě v tom bylo celý den!

    • Přesně,tento autor, nemá páru,jak to ve skolnich jídelnách chodi,je to těžká práce,malo hodnocena,s pracovní dobou většinou už od 6h.Vim o cem mluvím pres 30let jsem pracovala ve školní jídelně a mnohdy se stává, že dítě ma jedinou teplou stravu právě ve škole.Cateringove firmy uz to zkoušely a věřte že vim jak se během pár měsíců některé skoly opět vrátily zpět ke školnímu stravování, protože vyšlo levněji

    • Takže jako učitelka jste odborník na stravování a úklid? Překvapivě je naprosto běžné, že v kancelářích je úklid dělán externí firmou. Uklízečka není žádná teta těch dětí-ona uklízí a klidně může uklízet denně ta samá. A ono to evidentně 20 let úplně finančně nefunguje-toto je cesta. To mi bohužel přijde jako problém celého našeho školství – 100 let to takhle funguje, tak proč to měnit. A proto se naše děti učí úplný hovadiny nazpaměť .

      • Tak já osobně mám zkušenost v jistém rezortu s tzv. outsoucingem ve stravování. Mohu potvrdit, že tam kde tyto firmy působí (naštěstí ne všude) kvalitu stravy hodně snížili a cenu zvýšili. Takže milý pisálkovský progresivisto pokud jste zainteresován v těchto firmách tak váš pláč chápu, v opačném případě jste vedle jak ta jedle.

      • Pokud je paní učitelka matikářka, tak v tom má jasno, protože i průměrně vzdělaný člověk si umí spočítat, co vyjde dráž a co levněji. Pokud mi chcete tvrdit, že outsorcingová firma vyjde levněji, tak vědomě lžete.

      • Kancelářské prostory, a školství je něco jiného. V prvním případě se dělají v odpoledních hodinách a neříkajíc o objemu práce ve škole.Třídy, chodby, tělocvična, kabinety. Schodiště. To se dělá o přestávce dnes se děti nepřezouvaj. Tak se pořád vytírá.
        No a jakou máte jistotu, že budou lépe ohodnocení. Stejne by firmy platil stát. No nevím. Myslím, že kdyby se to vyplatilo, tak to již funguje. No a pak o těch hovadinach by jsme taky polemizovali.

      • Uklízečka je pro děti kamarádkou,je pro ně tetou,je pro ně vším čím může být. Vůbec nevíte o čem tato práce je tak mlčet.

      • tu nieco nesedi… ak 3 eur je strava na 1 stravnika to znamena ze min 1 eur je zisk… x 20 dni x 300 deti = 6000 eur/mesiac… a to uvadzam ten najhorsi pripad… clanok ze mam 300 stravnikov a nevychadza to… je klamlivy

    • A v článku je vychvalovaný systém úklidu, vaření pro školky, školy a zbytky pro domovy důchodců. Ano zbytky. Mini porce. Pisatel článku ať si jde bez toho aniž by to v kuchyních na vesnicích a městečkách věděli ochutnat jídlo. Ž.át. se to nedá.

  3. Autor nám tu plete hrušky s jabkama. Nevím nic o tom, ale třeba se pletu, že by se ve školství používali na vedlejší činnosti s práce, agenturní pracovníci. Že uklízečky, údržbáři, kuchařky atd., pracují za málo peněz, na tom se shodneme. Možná, že změny co navrhuje jsou dobře, možná ne, ale změny musí navrhovat samo ministerstvo. Změny ve školství opravdu nedokáží navrhnout kuchařky a uklízečky. Koncept fungování musí přijít shora. Zatím odtud vychází jen koncept „nefungovani“.

  4. Školství je jeden z řady problémů, kterých se stát kulantně zbavil a přesunul je na obce, jejichž možnosti jsou silně omezené. Ani svazky obcí problém moc neřeší. Nemluvím o městech. Školní autobusy závidím všem státům, kde je mají zavedené. A školní kuchyně? Viděl někdo chudinky paní kuchařky jak vlečou nacpané tašky při odchodu z práce? Já ano. Copak v nich asi bude?

    • Odpadky pro domácí zvířectvo, aby si trošku přilepšily a nechcíply z těch žebráckých mezd hlady!

    • Karle třeba tam jsou zbytky co se nedojedli a má to pro domácí zvířata. Pokud jsem koukal na výplaty kuchařů ve škole tak hrubého mají 23tisic. A vy jim zavidite ty zbytky, chudáčku

  5. Zmiňovaný americký systém gigaškol je jen neosobní fabrika na vzdělávání. Také se podívejte na frustraci žáků těchto továren, kteří pak školu vystřílí. Nejsem si ani jistý, že centralizace je úplně vhodné řešení. A zkoušel někdy autor uvařit 300 obědů, nebo vytřít podlahu jedné školy?

  6. Školy spravují velké množství nemovitostí… Takže děti a veškerý personál přesuneme do jednoho obřího areálu, kam budou dojíždět i dvě hodiny denně, a ty uvolněné budovy necháme rozpadnout. Stejně jako vše, co bylo „státní“, že? A budeme “ outsourcovat“…

  7. Jasně, vše odsourcujme, nejlépe přes agentury..
    Místo abychom přidali těm, kteří se nám fakticky o děti starají, vymýšlíme způsoby jak je neplatit a nejlépe vyhnat do agenturních firem, kde budou „šetřit školám“ na vysoké platy učitelům. Autor článku je tak trošku mimo realitu.

    • Stejně to musí někdo zaplatit. A ta uklízečka z agentury bude určitě dražší, protože musí přispět na plat vedení agentury. To samé s obědy – někdo musí rozdělit, rozvezt, naservírovat. Studené, ohřívané nebo udržované 80′ dvě, tři hodiny. Kvalita pro naše děti.

  8. To je ovšem geniální nápad pane generální řediteli společnosti ISS International v České republice. Avšak ze své pozice člověka odtrženého od reality byste měl radši držet hubu a krok. Školní jídelna má zasytit budoucnost našeho národa a pokud možno vštípit strávníkům i nějaké ty stravovací návyky a to i na stravu zdravější, než třeba dostanou leckdy doma. Jakmile začnete jídlo převážet z místa na místo tak tím degradujete kvalitu jídla a eliminujete část jídel, které se prostě převážet nedají. Sice chápu, že máte za cíl vychovat generaci strávníků co žere jídlo z krabičky a nezastaví se nad kvalitou, ale tento podle se bude zcela určitě rozcházet s představami rodičů.
    S pozdravem nepiště a pokud možno nepiště už vůbec

  9. Nejsem si jista, zda post školníka, který zajistí práce všeho druhu a je vždy po ruce, nevyjde levněji než pronajímaná služba, která opravdu po ruce vždy není.

      • To co se píše v článku už tu bylo, neosvědčilo se to. Takže nevím proč chce pořád někdo měnit věci, které fungují. Nehledě k tomu, že by se autor článku měl vyjadřovat cesky: outsourcovat, sick day….sakra jsme snad v Čechách, nebo už ne?

  10. Žijeme ještě v Česku? Copak výrazy jako „sick day “ nebo “ outsourcing“ nemají svou českou alternativu?

  11. Autor tohoto clanku nevi o praci a mzde uklizecek absolutne nic! Pracuji jako uklid na ZS, a pak i v jedne uklidove firme.V uklidovce za hodinu a pul prace denne, ciste prace, mam 8500kc/mesicne.Na ZS jako jeji zamestnanec za 6hodin driny, spiny a bordelu 12100kc! Takze si predstavte, kolik by skola musela uklidovce zaplatit! Nas je na zs 3 na odpoledne (uvazky 6, 7 a 8hod, a dve na rano na 8hod..ovsem ty dve co delaji nevim) Okna myjeme zadsrmo, koberce pereme zadarmo, a za tyhle prace si uklidovky uctuji nemale penize! A o tom, ze tomu uklidu zas tolik nedaji je vec druha.At pan pisalek nefantaziruje o necem, o cem vubec nic nevi.On totiz kazdej rodic prijde do skoly, treba tr.schuzky, kdyz uz je uklizena.Ale prala bych vam videt, jak to vypada pted tim!

    • Ba prave ze vi, a proto se tam chce nahrnout, aby skoly oskubal jeste vic… Pak se ve skole bude platit i za cisty vzduch a v jidelne za prazdny talir…

  12. Udělejte to jako v USA. Tam mají úžasné školství. Žáci neví, kde leží Evropa a co je to Asie, naproti tomu skvěle střílí a zabíjejí učitele a spolužáky.

  13. Velké vývařovny ? myslím, že vidíme kam směřuje koncentrace síly v případě Babiše. Pokud se nemýlím tak G. Ramsay bojuje proti těmto obrovským vyvařovnám z důvodu špatné kvality. Směřovat velkou sílu do jedněch rukou a dělat velké korporace , to je vlastně globalizace. Není náhodou mnohem horší dělat jeden velký podnik někde mimo město , pokud má být Evropa efektivní a ušetřit energii , neměli by jsme mít školu, školku blízko domova ?

    • ano velký vývařovny jsou na prt. Máme je v práci jídlo studený dovezený, není pravidelný čas. atd. . Každou chvíli něco chybí znovu se tam jede , co je lacinější ? Jak to udělat , když oběd ve škole má být třeba 11.30 mají děti na to 0.30 min. a hned se učí dál . jenže oběd třeba není ještě. co ted!! Ne ne ne zlatá škola když má svoje , zlatý podnik když má svoje.

  14. No nevim. 100x radsi budu davat deti do mensi skoly kde si ucitele dite pamatuji, nez do mnohatisicove instituce kde je vse anonimni a akorat to nahrava americkemu modelu – jednou za cas nejakym magorem vystrilet

    • Dobrý den, máte pravdu. Jsem školnice ve školce, uklízím, dělám drobné údržbářské práce, když je potřeba zaskakuji za kuchařku. A to vše za 19 200 ,- čistého. Jsem pro děti hodná teta, která jim pomáhá s oblékáním, když se stane nehoda, ať je to počůrání, zvracení a že se to stává, jsou rádi, když jim pomůže jejich paní školníková, kterou znají a mají k ní důvěru.Jsme taková rodina.A přesně, jsou to 2x denně svačina a oběd. Autor článku neví jak to chodí , stálé vytírání obzvláště v zimě. Ale důležité je, že děti vědí, že jim hodná teta ,jak mi některé říkají, pomůže s úsměvem a se slovy, to nic ,to se stane. V dnešní uspěchané době je potřeba trocha té lásky a dát dětem pocit klidu a jistoty.

  15. autor je totální demagog a bloud
    už vidím jak jím navržená restaurace plní dodávky do školky či školy při dodržovaní spotřebního koše, s ohledem na intolerance a ostatní požadavky u dětí
    možná by to jakš takž šlo u škol ale pochybuji že u školek kde se podává svačina , oběd a odpolední svačina že dané jídlo převozem neutrpí
    kdyby místo učených praxí nepodložených vzdušných zámků si zkusil půl roku praxe, zjistil by že je to o něčem úplně jiném než jsou zde předkládané utopistické kecy

  16. Ještě by si mohli půjčovat či sdílet tabule, pomůcky a pak i učitele. Nakonec proč bychom měli mít školy když tolik stojí? Ať jsou děti doma a dochází učitelé, asistenti a jídlonosiči z centrální městské vývařovny nebo že spřátelené hospody.

  17. Skvělé ! Ale autor se drží příliš při zemi ! Navrhuji nybrat jednu ze zemí Evropské unie a udělat z ní vývařovnu pro celou EU. Jídlo by pak cateringové společnosti mohly letecky distribuovat do jednotlivých zemí a odtud vlaky a kamiony do škol. Tak by se ušetřilo za platy kuchařek ve školách a těch pár korun (Euro) za dovoz jídel si žáci přece rádi zaplatí !

  18. Outsorcovat některé činnosti je sice dobrý model, ale všude nefunguje. Jídlo žákům a učitelům ve škole bude vydávat kdo, servis kolem nádobí bude vykonávat kdo, učebny a celou budovu bude uklízet firma, ale škola nebude mít dost peněz na plnění závazků z obchodních smluv… Zase jsme přestřelili bratře Žižko, takže musíme couvnout…

  19. Článek měl začínat informací „autor je ředitelem firmy, která poskytuje úklidové a stravovací služby, služby facility managementu“. Takže autor se snaží ovlivnit diskuzi tak, aby vlastní firmě zajistil více práce za „státní“ peníze. Zbytek textu si protiřečí. Co jsem zažil ve firmě změny v poskytovateli úklidu. Vždy zůstaly uklízečky, jen se jim snížil plat, nebo se stejným platem dostaly více metrů úklidu.

  20. Ne, nepotřebuje každá škola svojí vlastní kuchařku a uklízečku, je otázkou zda vůbec potřebuje svůj vlastní učitelský sbor. K čemu. Do hladu a špíny své děti posílat nebudeme.

  21. To je pěkná blbost. Když se uvaří v jednom stravovacím zařízení , musí být více kuchařů. Pak se to musí dát do nádob a také rozvézt do škol a školek , Takže drahá nafta řidiči , auta a stejně musí být někdo , kdo to vydává. A když je ve škole 300 strávníků , nemůže to dělat jeden . To zase někdo vypustil bublinu ,To se vyplatí jen tehdy , když je ve škole do 100 strávníků. A co se týká uklizení. Ve škole by mělo být čisto celý den a uklízecí četa by byla daleko dražší , ,

    • Autora toto ale vubec nezajima, generalni reditel spolecnosti ISS ma zajem jen na zisku, vsechno ostatni je vedlejsi a zbytecne obtezujici. A to je treba zrusit

  22. „Zajisté nepotřebují “ pan/í ředitelka a učitelé bo profesoři rádi uklidí svinčík….a při velkém úklidu zajisté rád pomůže i sbor školní inspekce !!! A stravu, stravu připraví doma maminky a dají do igelitových pytliků,,,,, A bohatější školy a města můžou najmout i uklízací služby. Za příplatek i po malování. I prázdniny se dají dajako dohodnout,např. firma uklízečky na začátku prázdnin vyhodí a na konci opět bude hledat zaměstnance . Asi jak česká pošta-vyhodí zaměstnance začátkem roku a ke konci vedení brečí jak školáci, že nejsou lidi a hledají zaměstnance. A pošta-ten ……monopol stát ve státě placený z daní a ještě z poplatků občanů by měl již být dávno zrušen. Chová se jak za války-nemá ze zákona právo kontrolovat doklady totožnosti a přesto to provádí, doručovatelky aniž by zazvonili vhodí lístek do schránky a ty ovčane kmitej !!! A školství je obdobný spolek. Placený z daní, poplatků rodičů a stále hladný po platech ,arogantní,namyšlený…..

    • Víte spousta lidí si o školství otírá hubu, ale pokud dostanou nabídku, aby šli a ukázali jak je to pohodová robota za bambilion peněz, tak stáhnou ocas a vycouvají. Podobně u Pošty, ministerstvo rozhodlo, pošťáci by s tím nikdy nesouhlasili, protože svou práci znají a bylo by jim hned jasné, že tahle blbost bude znamenat snížení kvality služeb a oni to odnesou v terénu od lidí, ne ti, co to rozhodli. Konec konců, to že pošta nemúže sehnat své zaměstnance zpět dost napovídá o podmínkách v jakých dotyční předtím pracovali, a jaké mají teď u jiných zaměstnavatelů. (a věřte, nebylo to vinou jejich přímých nadřízených(ti věděli jak důležitou práci jejich podřízení dělají), ale generálního ředitelství.

    • Autor ukazuje, jak problematiku školních jídelen a provozů naprosto nezná, a krásně předvádí to známé „podle sebe, soudím tebe“, protože žádná škola si nemůže dovoli nějaký švarc systém, nebo pernamentní dohodáře, už kvůli neustálému dozoru kontrolních orgánů zřizovatelů. Ale zřejmě s těmito praktikami má hlubokou zkušenost, koneckonců agenturní zaměstnanci jsou moderní otroci.

  23. Pardon autore, a povíme si kolik vlastně takový catering, nebo externí správa budov stojí??? Co je to zase za dementní článek??? Nejdřív si zjistěte a pak se vrhněte článek… Nejmenovaná fabrika o 800. stovkách lidí ve směně, na 3. směnný provoz platí za externí stravování 1,8M kč/měsíc (zaměstnanec přispívá jen 25 – 30% z jednoho oběda, podle výběru jídla) „2. zaměstnanci výdeje, 1. pokladní, 1. myčka nádobí, 2. řidiči dovážející hotovky). Každý, kdo umí používat kalkulačku se nákladů na takovou změnu dopočítá a dopočítá se také, že najednou děti budou platit „trochu“ o hodně více za jeden oběd a jelikož nepracují pro zaměstnavatele, zaplatí to v plné palbě rodiče… Ale máme přeci odborníky na záchranné balíčky, které volila většina republiky, tak ať platěj za svoji blbost… Enjoy

  24. jak může být outsourcovaná pozice na plný úvazek levnější než kmen probůh? A ano, každá školka potřebuje uklízečku na plný úvazek. To není kancelář, kterou stačí uklidit jednou za den po pracovní době. Takže vyhodim uklizečku, abych najal firmu, která mi poskytne uklízečku 🙂 paráda…

  25. Takže jako v Anglii – dovážet jídlo v plastových talířích s folií. Takto to tam funguje i v NHS nemocnicích – plus to tam paní ohřívá v minikuchynce v mikrovlnce.
    Ať se třeba dvě školy domluví a vaří se v jedné a doveze se to třeba. Ale at se do toho nedává další byznys sakra. Aramark, Compass, atp. Hrůza děs

    • Ohříváním jde kvalita jídla do kopru a ještě se generují tuny nerecyklovatelného plastového odpadu. Jídlo se má vařit na čas a bez zbytečných transportů vydávat.

  26. má pravdu, pan šéf. ušetřit se dá. Pamatuji si z vojny, příbor svůj, zabalený v utěrce, taktéž ešus, jinak es šálek, jídlo bylo do hliníku kydnuto naběračkou stylem naběračka – jedna porce, do jedné nádobky ze sady polévka, do druhého rýže, na to nějaká směs, nejlépe zamíchat, do víčka chleba, nebo okurek rukou ze čtyřlitráku, pak fronta u žlabu umývárky , rychle opláchnout pod studenou vodou, večer úklid, tzv rajony, mazlavé mýdlo na podlahu chodby, o uklízeče žádná nouze. Tvl, já ho, chytráka autora vlastně navádím, Aha, odtud čerpal inspiraci pro své úvahy. howgh

    • No, vize dobra a urcite pro reditele ISS velmi inspirativni, ten vojnu zna jen z pohadek, a tak nad tim uz asi premysli

  27. Sorry ale pan autor je úplně mimo mísu :-(….Nebo spíše sleduje vlastní zájmy :-)….Platit pracovníky systémem, jak autor navrhuje, tak se škola nedoplatí….A to se nebavím o čerstvé stravě ze školní jídelny, které by převážením ztratilo na kvalitě 🙁

  28. Autor článku má dobrý nápad, ale už se bohužel nešel podívat do nějaké školy, jestli by to fungovalo v praxi. Uklízet se musí průběžně celý den, hlavně setřít ráno chodby po příchodu žáků, dále průběžně toalety, u nás je uklizečky kontrolují, případně uklízejí po každé přestávce. Nemáme jídelnu, jídlo dovážíme z jiné školy, ale musíme mít výdejnu, i tam musí být personál, co vydává jídlo a myje nádobí – máme smlouvu s jinou školou, naše kuchařky tam také vaří a pak jedou s jídlem k nám a pokračují ve směně – i toto je finančně náročné, musíte si platit speciální auto na rozvoz potravin. A aby žáci docházeli do jiné školy na oběd by nešlo z kapacitních důvodů i z důvodů vzdálenosti.

  29. Tak nevím, myslíte si ,že pokud berou paní uklízečky minimální mzdu, že agentura která chce určitě také vydělat bude najímat lidi za podprůměrné mzdy? Tomu se říká charita, ne zaměstnání.

  30. Proč není článek označen jako „PR“ protože o nic jiného nejde! Autor je generálním ředitelem firmy poskytující facility služby (úklid, stravování, údržba budov) i pro vládní strany, už víte, odkud vítr fouká? Tyhle experimenty s centrálními vyvařovnami už byly v 90tých letech, kvalita rapidně upadla (rozvařené těstoviny kvůli přepravě ve vařícím stavu, rýže ve stavu kašovitém, nebo tvrdém, zelenina udušená do bezvědomí, nižší kvalita masa díky beztrestnosti na dálku). Stejně to bylo v případě slučování škol – neosobní přístup, anonymní dav. Ještě se nikdy nikde ve světě nepodařilo, aby převzetím služeb externí firmou došlo v dlouhodobějším horizontu k úspoře při zachování kvality, vždy to v konečných číslech bylo i několikanásobně dražší, nebo podstatně upadla kvalita. Externí společnost musí zaměstnanci zaplatit, musí nakoupit suroviny, ale také chce generovat zisk a to je celý problém.

  31. Tak nevím, myslíte si ,že pokud berou paní uklízečky minimální mzdu, že agentura která chce určitě také vydělat bude najímat lidi za podprůměrné mzdy? Tomu se říká charita, ne zaměstnání.

  32. Škola pro tisícovky žáků je pro mě jako pro rodiče noční můra. Tohle opravdu pro svoje děti nechci. Zlatá malá škola v místě bydliště, kde také tvoří nedílnou součást dané komunity.

  33. Inu, pane generální řediteli společnosti ISS International pro Českou republiku, obávám se, že sledujete jiné cíle, než jaké proklamujete, nicméně to je, venkoncem, Vaše věc.

    Moje věc je, že v okamžiku, kdy nastane příchod Vámi tolik opěvovaného amerického budování škol (se vším všudy), bude se můj potomek s okamžitou platností vzdělávat individuálně doma a jednou za pololetí jej nechám komisionálně přezkoušet – v mé osobní přítomnosti a s pořízením řádného zápisu, aby posléze nedošlo k, jak se říká, nedorozuměním různého druhu.

  34. Podle aktuálních dat Úřadu práce ČR je v české ekonomice momentálně zhruba 280 tisíc volných pracovních míst. Na tři čtvrtiny z nahlášených volných pracovních míst hledají zaměstnavatelé uchazeče se základním nebo nižším vzděláním.
    —————————————————
    …hmm… a většina z „uchazečů“ leží doma, pobírá dávky a příspěvky na všechny a na všechno a stěžuje si, že jsou diskriminovaní protože jim stát neumožni „vystudovat“ ani ZŠ.. Ale, že si tak „vydělají“ víc než vlastní prací, o tom stát taktně mlčí a raději platí 200 000 „uchazečů“ z daní pracujících.

  35. Kdyby tento chytrák rozdělil miliony korun,které by stát
    investoval do školních autobusů pracovníkům ve školství,kteří dělají za min.mzdu,byl by problém vyřešen.
    Problém je ten,že tento chytrák by byl bez kšeftu.
    Větší blábol jsem na tomto webu ještě nečetl.

  36. Pan autor toho o školství málo ví. Vařit pro školu nemůže kdejaká firma, musí mít povolení vařit pro školy. A financování? Když si najmete firmu, platíte ji z úplně jiného balíku peněz, než máte přidělený na platy svých vlastních zaměstnanců. Pokusil se to pán propočítat, než tohle vypustil o světa? My ano a náklady byly mnohem vyšší než s vlastními uklízečkami.

  37. Tak si ty svoje haranty učte doma sami a nemusíte řešit žádný školy, jídelny a cokoliv. Jen zase odevzdejte svůj hlas těm dobrákům a oni si budou zase dělat, co chtějí – pošlou tuhle zem definitivně do kytek

  38. Autor tohoto článku je úplně mimo mísu. Cokoliv je outsorsovano,je vždy dražší, musíte zaplatit totiž firmu,zde platíte jednotlivé zaměstnance. Ten zaměstnanec dostava ostudny plat,ale v outsorsivabe firmě by ho neměl větší, nežijeme v bludu. Kde jsou peníze na dovoz? Auta kontejnery,benzín,to vše by nesmírně prodraží službu. A poslední. Školní jídelny mají přísná kritéria na stravování,množství soli,spotřební koš,atd.tim se vůbec nějaká firma nebude zaobírat. My příště všechno musíme měnit za každou cenu,vše funkční rozpoutat,ab,Chomutov na konci zjistili,že vlastně ten původní model byl lepší.

  39. Typický komentář z kategorie „něco o tom napiš“. Nechci řešit problém mezd. Ale o něčem jiném. Autor doporučuje společné jídelny pro několik škol. Proč ne, pokud jsou tyto školy blízko sebe. Ale to je spíše výjimka. A rozvoz – proč ne. Ale!
    V těch místech s rozvozem musí to jídlo někdo rozdělovat, obsluhovat myčku nádobí, organizovat provoz. Takže nakonec potřeba lidí ještě stoupne. A sen o obrovských školách? Jednak to je model vhodný jen do velkoměst (odhadem nad 100 000 obyvatel – kolik takových máme?), jednak realizace by byla záležitostí nejméně (a to jsem optimista) deseti let.
    Jediné, co by se dalo svozem dětí do větších škol řešit, jsou vesnické malotřídky. Jenže tam narazíme na odpor samospráv. Takže jednoduché řešení prostě není. a troufám si tvrdit, že ještě hodně dlouho nebude.

  40. Toto reklamní sdělení je prezentováno jako odborný názor. Autor nepodložil své tvrzení ani jediným ekonomickým výpočtem. Není pravda, že by školní jídelna byla neefektivní, naopak. Školní jídelna je schopná vyrobit 300 obědů v pěti lidech. Standartní restaurace by to nezvládla. Celý problém je myslím cena. Je tady z minulosti zvyk, že jídlo pro to nejcennější, co máme, tedy pro dítě, musí stát pár korun. Zkuste najít v jakékoliv restauraci hlavní jídlo, polévku, nápoj, a kus ovoce dohromady za 50 Kč. Nesmysl. Kdyby se cena obědu ve školní jídelně více blížila reálné ceně v reálném světě, všechno by fungovalo. Kdo na to nemá, tak stejně jako dnes, požádá o sociální dotaci, nebo dá dítěti oběd z domu.

  41. Vážený pane autore, než začnete příště psát takový blábol, nastudujte si předpisy o zacházení s potravinami. Výňatek z předpisu: Manipulace s potravinami k přímé spotřebě:
    Teplé potraviny, které jsou určené k přímé spotřebě:
    1. je nutné dostat ke spotřebiteli co nejdříve a za minimální teploty 63 °C,
    2. se podávají bezprostředně po výrobě, a to nejdéle do 3 hodin od dokončení tepelné úpravy. Po této době je zakázáno je dále skladovat, ohřívat, nebo dokonce zchlazovat či zmrazovat.
    Při výdeji, rozvozu nebo přepravě teplých jídel musí mít teplota pokrmu minimálně 70 °C. Pokles teploty je tolerován maximálně o 3 °C.
    atd.
    Nároky na hygienu přepravy, a termo přepravky jsou neskutečně nákladné, nehledě na zhoršenou kvalitu potravin.

  42. Amerika náš vzor😆. Sestrenice žije v USA a pracuje ve školní jídelně. Závidí našim dětem stravování ve. školních jidelnách. U nich se podává všechno v plastech. O zdravém stravování se vůbec nedá mluvit. A ty haldy odpadků denně jsou k pláči. Autor asi nemá děti.

  43. Outsorcing je vždy v konečné podobě dražší než vlastní zaměstnanci – neboť kromě platu pracovníka je v platbě za službu outsorcingáře též režie nového zaměstnavatele – dodavatele služby + zisk outsorcingové firmy, který je většinou mimo kontrolu objednatele a vždy razantně roste , přičemž režie školy se nesníží, Jen se náklad na outsorcing přesune z mezd školy do nákladů školy. Většinou nikdo z učitelů neví jak vypadá kalkulace nákladů na pracovníka kmenového a již vůbec neznají kalkulaci outsorcingových firem…takže nemohou ani porovnat co je lepší ! Velké firmy již dávno dospěly k názoru, že problémové věci je lepší mít pod vlastní kontrolou a řízením a přešly mnohdy k opaku – resourcingu těch činností, které pustily cizím firmám a o nichž pak ztratily přehled a know how…
    V jídelnách by bez kontroly šlo jen o peníze a vše ostatní by šlo stranou- chudáci děti !

    • Samozřejmě, autor vědomě podvádí a navíc se zhlíží v USA „vymoženostech“. Zkušenosti s outsoucingem jsou obvkle takové: firma, zvláště státní, vyhodí své zaměstnance, najme outs. firmu a přidělí si svému vedení prémie za „efektivitu“. Po roce nebo dvou zjistí, že je to horší a dražší a nabere zaměstnance zase zpátky a opět si vedoucí dají prémie za ještě větší efektivitu. A cyklus se pak opakuje.

  44. Toto mohl napsat opravdu jen ekonom. Škola není firma. A už byste si to měli uvědomit. Jde zde v první řadě o děti, jejich vzdělání a mimo jiné i bezpečnost. Americký model je VELMI ŠPATNÝ, co se výchovy i vzdělání týká a pevně doufám, že se sem NIKDY nedostane.

  45. Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  46. To je pekna blbost.

    Stravovani skolnich deti je ponekud jine, nez strava v hospode. A ty uklizecky … ponekud trapne, jen se penize prenesou kolonky platy do kolonky dodavatel. Asi o financovani rozpoctovych organizacich vite uplny kulovy.

    Jen si rikam, ze pri inflaci pres 10% musi byt i o to vetsi vyber DPH a stejne ma tato vlada malo.

    ODS jako prukopnik outsourcing, by se mel drzet svych cilu a nejlepe celou vladu take outsourcovat.

  47. Pracuji ve školství téměř 40 let. Jsem učitelka v malé jednotřídní vesnické školce. Obědy nám dováží cateringová firma, to není problém. Jen podotýkám, že dvě svačinky nám připravuje naše paní kuchařka , vydá připraví nádobí, vydá obědy, pak nádobí umyje. Rázem se přemění na uklízečku, uklidí celou školku. Nedovedu si představit, že by nám třikrát za den přijel někdo vydat a sklidit stravu. pak někdo další uklidil. Mimochodem, z jakého rozpočtu by byl placený. Ze školského, z obecního? Ale to jsou stále jedny peníze, státní. Jen by si vydělala soukromá firma! Zaplatili bychom ,,logistiku“, šéfa firmy, auto, kterým by cizí zaměstnanec přijel a vícenáklady na úklid.

  48. Nějak mi chybí od autora to stěžejní – argumenty, proč by to podle něj bylo levnější, a to dokonce i s vyššími mzdami, například nějaká reálná situace s propočty.

  49. ČR je smutný a hloupý stát! Proč se vždy šetří na lidech co berou 18 až 22 tis. kč hrubého a učitel co bere 45 tis. kč hrubého nikomu nevadí? Raději snížím počet učitelů a na školníka a kuchařku v šetřícím programu zapomenu,protože ti berou minimum! Učitel může mít opět 30 dětí ve třídě jako kdysi a ne 8 dětí jako dnes….S tímto myšlením,že omezením těch nejméně vydělávajících něco ušetříme nikam nedojdeme a taky jsme v Evropě jenom pro smích. Naštěstí se vše svede na velkou konzumaci piva tady v ČR. Úroveň myšlení tady v ČR je velmi nízká. Tady se mohou fakt jen smontovávat auta na pásu,když lidi na víc prostě nemají!!!

  50. Zase jeden článek od jednoho studovaného, který objevil Ameriku. My tu ale nechceme Ameriku. A jestli se Ti tu pane redaktore nelíbí odstěhuj se tam.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.