Po ponechání sazeb beze změny koruna posílila

Názor
Na domácí půdě bylo klíčovou událostí tohoto týdne zasedání České národní banky (ČNB). Ta ponechala repo sazbu na sedmi procentech. Toto rozhodnutí podpořilo pět radních, zbylí dva hlasovali pro snížení repo sazby o 25 bazických bodů na 6,75 procenta.
Koruna ve čtvrtek reagovala na rozhodnutí tuzemské centrální banky zpevněním o 0,7 procenta, mírně posílila ještě i v pátek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Svou roli pravděpodobně sehrála obava o dostatečnou ukotvenost inflačních očekávání v souvislosti s očekáváným (byť technickým, pozn. aut.) zvýšením meziroční inflace v letošním závěrečném čtvrtletí a nejistotou ohledně míry tradičního lednového přecenění zboží a služeb.

Koruna ve čtvrtek reagovala zpevněním o 0,7 procenta na 24,46 CZK/EUR. Mírně posílila ještě i v pátek (pod 24,40 CZK/EUR). Kolem těchto úrovní se pohybovala i během pátečního obchodování.

Ostatní regionální měny se vyvíjely rozdílně. Polský zlotý zůstal po celý týden víceméně beze změny (na 4,45 PLN/EUR), maďarský forint pak posílil pod hladinu 380 HUF/EUR, tedy o 1,3 procenta.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka snížila klíčovou úrokovou sazbu

K jednacímu stolu zasedla tento týden i americká centrální banka (Fed). Ta ponechala sazby beze změny, tón byl ale mírně jestřábí. Data spíše zklamávala. Říjnový ADP report mapující nová pracovní místa v soukromém nezemědělském sektoru skončil pod očekáváním trhu (113 tis. vs 150 tis.).

Podobně dopadly i páteční Nonfarm Payrolls, které byly horší, než trh čekal (150 tis. vs 180 tis.), když zřejmě odrážely stávky v americkém autoprůmyslu. Směrem dolu byla revidována i data za září (z 336 tis. na 297 tis.). Nezaměstnanost mírně rostla (3,9 %).

Výrazně zklamal také říjnový ISM z průmyslu, když oproti září klesl o 2,3 bodu na 46,7 b. Výrazný růst produktivity práce (o 4,7 % q/q za Q3) se odrazil v poklesu jednotkových mzdových nákladů (0,8 % q/q anualizovaně) a vyzněl tak desinflačně. To vše dohromady vyústilo v oslabení dolaru vůči euru o zhruba dvě procenta na 1,07 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Před rozhodnutím Fedu data v USA vcelku zklamala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.