Pozitivní překvapení z české ekonomiky

Prosincový přebytek tuzemského běžného účtu platební bilance ve výši 13,2 miliardy korun byl oproti tržnímu konsenzu (3,2 mld. Kč) pozitivním překvapením. Kladná bilance běžného účtu dominantně odrážela přebytek obchodu se zbožím a službami.
Ke kladnému saldu zahraničního obchodu přispěl hlavně vývoz motorových vozidel. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle dříve zveřejněných dat ze zahraničního obchodu v prosinci k jeho kladnému saldu přispěl hlavně vývoz motorových vozidel. Přebytek bilance zboží a služeb byl jen lehce kompenzován mírným schodkem primárních důchodů odrážejícím mimo jiné odliv dividend.

V poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) zaznamenal za celý loňský rok běžný účet platební bilance výrazné zlepšení. Po deficitech ve výši 2,8 procenta HDP v roce 2021 a 6,1 procenta HDP v roce 2022 se totiž loni dostal do přebytku 1,2 procenta HDP.

Deficit bilance primárních důchodů, který v sobě zahrnuje odliv dividend, byl relativně k nominálnímu HDP vůbec nejmělčí od počátku dat v roce 2005. Nejlépe za tři roky si v poměru k HDP loni zároveň vedl obchod se zbožím a službami. Na tom se odrazil jednak pokles cen dovážených energetických komodit, ale i zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    To je nižším dovozem např.plynu a pokračujícím vývozem automobilů. Tak je hned přebytek.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB